Golubović: „POSTOJI INTERESOVANJE KINESKIH I TURSKIH KOMPANIJA ZA GRADNJU CEMENTARE U PLJEVLJIMA“

    3 godine pre 550 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Na konferenciji za medije u organizaciji lokalne uprave, predsjednik opštine Pljevlja Igor Golubović je na pitanje urednika portala „PV Informer“ o gradnji Cementare u Pljevljima izjavio da interesovanje za gradnju postoji od strane kineskih i turskih kompanija koje su kontaktirale kabinet predsjednika opštine, a za gradnju cementare se u lokalnoj upravi u Pljevljima interesovao i Ministar ekonomskog razvoja u Vladi Crne Gore Jakov Milatović. Nadležnom ministarstvu su date opsežne informacije šta je ranije rađeno, kad je rađeno i šta treba uraditi. Ono što je sigurno da bi izgradnja cementare u Pljevljima omogućila zaposlene za veliki broj nezaposlenih u gradu i zaustavila iseljavanje mladih ljudi iz grada.

Prava adresa za one koji bi željeli da grade cementaru u Pljevljima svakako je država Crna Gora. Opština Pljevlja definisala je planskim dokumentima novu lokaciju za fabriku cementa i krenula u rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, definisala površinu i jedan manji dio je ostao za eksproprijaciju, jer je većina parcela već u vlasništvu jedne kompanije koja je prije deceniju otkupila najveći dio parcela na lokaciji za gradnju cementare u Otilovićima. Pljevlja su idealna lokacija za proizvodnju cementa, zbog dobre sirovinske baze u neposrednoj blizini same lokacije, jer se na deponiji nalazi 100-110 miliona tona izuzetno kvalitetnog laporca, a Crna Gora bi njenom gradnjom riješila potrebu za uvozom cementa i uz to postala i izvoznik ovog strateškog građevinskog proizvoda. Prema nekim proračunima procjenjena proizvodnja cementare na godišnjem nivou bi iznosila milion i trista hiljada tona, posebno što se Pljevlja nalaze na dobroj lokaciji, tromeđi prema Bosni i Srbiji i uvijek su bila tranzitno područje.

Cementara je potreba i zbog činjenice da će proizvodnja uglja i proizvodnja električne energije iz fosilnih goriva morati u doglednom periodu da pada i na kraju gasi u skladu sa obevezama Crne Gore prema Evropskoj uniji o zatvaranju energetskih objekata „prljave energije“.

Privredna komora je prije par godina raspolagala sa podacima da Crna Gora godišnje uvozi cementa u vrijednosti 40 miliona eura, da u Pljevljima ima dovoljno sirovine, kao i da bi u takvoj fabrici moglo raditi oko 800 zaposlenih. Konstatovano je da bi trebalo izgraditi krak željezničke pruge između Bijelog Polja i Pljevalja jer je transport cementa kamionima skup. Privredna komora je ponovo pokrenula ideju o otvaranju nove fabrike cementa u Pljevljima, jer sirovine za njen rad na deponijama Termoelektrane i Rudnika ima za kako su naveli za sto godina.