Predstavnici bivše i sadašnje vlade sada smatraju da će EEZ odobriti dodatne radne sate Termoelektrani

    3 godine pre 518 pregleda Izvor: pobjeda.me

Ministarstvo kapitalnih investicija je u konstantnim pregovorima sa partnerima iz Evropske energetske zajednice (EEZ) kako bi obezbijedili dodatne radne sate termoelektrani po postojećem režimu i očekuje povoljan ishod, saopšteno je iz ovog vladinog resora.

Resorni ministar Mladen Bojanić je u ponedjeljak upozorio da termoelektrani prijeti gašenje, da bi u srijedu saopštio da je ipak neće gasiti.

Bivši državni sekretar za energetiku u nekadašnjem ministarstvu ekonomije Nikola Vujović smatra da gašenje TE nije ni bila opcija za svakoga ko pokušava da se iole ozbiljno bavi energetikom.

Upozorio je da bi to u ovom trenutku bilo katastrofalno sa aspekta energetske sigurnosti i stabilnosti rada sistema, kao i sa aspekta ekonomske aktivnosti u zemlji, a posebno u Pljevljima.

“Gašenje TE znači i gašenje Rudnika uglja, a to znači zatvaranje 1.000 radnih mjesta u Pljevljima, što dalje znači i još toliko radnih mjesta povezanih sa termoenergetskim kompleksom u Pljevljima”, istakao je Vujović.

Za razliku od predstavnika sadašnje i bivše izvršne vlasti u NVO Grin houmu smatraju da je malo vjerovatan pozitivan odgovor Energetske zajednice.

“Pregovori sa Energetskom zajednicom su započeti odmah po stupanju na dužnost nove vlade, razumijevajući hitnost i važnost ovoga problema. Mišljenja smo da naši evropski partneri razumiju težinu situacije, na koju nova vlada nije uticala pogrešnom politikom, odnosno nečinjenjem, tako da se nadamo povoljnom ishodu pregovora”, kazali su iz Ministarstva kapitalnih investicija.

Podsjetili su da je sporazumom sa Energetskom zajednicom iz 2018. godine Crna Gora prihvatila obavezu ekološke rekonstrukcije TE, čime bi se zagađenje okoline svelo na nivo u skladu sa evropskim standardima.

“Za taj projekat odobreno nam je 20.000 radnih sati po sadašnjem režimu, s tim što je planirana parcijalna implementacija tehnologije koja će obezbijediti proizvodnju u skladu sa traženim standardima. Planirano je da se 20.000 radnih sati iskoristi do 2023. godine uz postojeći plan unapređenja TE. Nažalost, ti sati neplanski su potrošeni već krajem prošle godine, tako da je TE u potpunoj koliziji sa preuzetim obavezama”, saopšteno je iz ovog resora.

Smatraju da treba pokrenuti pitanje odgovornosti prethodne vlade i menadžmenta PCG i TE zbog potencijalnog izazivanja negativnih posljedica po energetski i ekonomski sistem Crne Gore.

Ministar Bojanić je u ponedjeljak tokom susreta sa privrednicima naveo da Vladu pod hitno čeka rekonstrukcija TE Pljevlja, kojoj prijeti gašenje.

“Ne znam da li imate informaciju da nama prijeti gašenje TE Pljevlja. To nas je sačekalo čim smo preuzeli vlast”,  poručio je Bojanić.

Samo dva dana kasnije on je TVCG saopštio da TE ipak neće biti ugašena.

“Da relaksiram građane, da kažem da će se ugasiti – neće, to je već neka mala šansa, jer ćemo mi nešto uraditi po tom pitanju, ići ćemo u pregovore. Ja sam to više rekao da znaju ljudi o čemu se radi, a male su šanse da do toga dođe, jer ćemo naći neki kompromis i dogovor”, kazao je Bojanić u srijedu.

Bivši državni sekretar za energetiku Nikola Vujović smatra da gašenje TE nije opcija.

“Nije opcija za svakoga ko pokušava da se iole ozbiljno bavi energetikom u Crnoj Gori. Drago mi je da smo u srijedu to mogli da čujemo i od gospodina Bojanića. Iako je opet demantovao samoga sebe. Njegove panične najave o ugroženosti rada termoenergetskog kompleksa u Pljevljima očigledno su plod početnog nesnalaženja u obavljanju funkcije ministra. Da je drugačije, odnosno da je u pitanju jeftina demagogija, populističke izjave i najave gašenja, a nakon toga spektakularni obrti i izjave da nema gašenja, to bi bilo jako loše po dalji opstanak energetskog sektora. Želim da vjerujem da nije ovo drugo”, kazao je Vujović Pobjedi.

Istakao je da je bivša vlada u septembru i oktobru počela komunikaciju sa Energetskom zajednicom oko produžetka odobrenih sati, a zaključci vezani za kreiranje mehanizma produžetka broja sati za TE u energetskoj zajednici su bili dio agende za ministarski sastanak Energetske zajednice iz decembra prethodne godine.

“Zašto to nije realizovano treba da objasne gospoda Zdravko Krivokapić i Bojanić, koji su prisustvovali sastanku”, rekao je Vujović, koji smatra da je realna opcija da TE dobije zeleno svjetlo za produžetak broja radnih sati.

“Naravno, takvo očekivanje se ne može kreirati samo na osnovu naše želje, ali može na osnovu komunikacije započete još prije godinu dana i rezultata koje je Crna Gora ostvarila na putu energetske tranzicije. Posjetiću da smo u prethodnom periodu dosljedno ispunjavali sve svoje međunarodne obaveze i bili predvodnik reformskih procesa u energetskoj zajednici”,istakao je Vujović.

Prema njegovim riječima, sve ovo je bilo prepoznato i kroz izvještaje Sekretarijata energetske zajednice, a potvrđeno premijeru Krivokapiću i ministru Bojaniću na ministarskom sastanku u decembru prošle godine.

“Tada su imali prilike da se upoznaju i sa činjenicom da je Crna Gora možda i jedina članica Energetske zajednice bez ijednog otvorenog spora. Na bazi ovih rezultata nema nikakve dileme da dogovor o produžetku broja radnih sati, usljed očigledne više sile – pandemije korona virusa, ispit elementarne zrelosti nove vlasti”, poručio je Vujović.

U NVO Grin houm smatraju da je malo vjerovatno da će Energetska zajednica pozitivno odgovoriti na zahtjev za produžetak broja radnih sati TE.

Predstavnici te NVO navode da bi u slučaju dobijanja pozitivnog odgovora Crna Gora bila favorizovana u odnosu na Srbiju i BiH, koje bi mogle zahtijevati produžetak radnih sati i za svoje elektrane koje su pod opt-out mehanizmom ,,što dalje obesmišljava cilj EU direktiva koje služe da se što hitnije i efikasnije smanje emisije iz ovih postrojenja“.

“Zabrinjava što javnosti nije predstavljen plan niti alternative u slučaju gašenja TE, iako nam je svima jasno da će ovaj proces biti složen i izazvati energetsku i ekonomsku nestabilnost. Proces će biti još bolniji ukoliko se odugovlači sa suočavanjem neizbježnog – a to je da ugalj više neće biti dozvoljen nakon 2050. te da bi ga trebali koristiti upola manje do 2030. godine”,  kazali su iz Grin houma.

Prema riječima predstavnika te NVO, ogromna sredstva kojim se Crna Gora zadužuje da bi isplatila rekonstrukciju i produžila životni vijek postrojenja, koje svakako mora biti zatvoreno, je pogrešno.

“Ova sredstva bi trebala biti usmjerena na postepeno zatvaranje TE, konačni prekid zavisnosti od uglja i obezbjeđivanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Po našem mišljenju, ulaganje u rekonstrukciju postrojenja koje svakako u jednom trenutku mora da se zatvori je bacanje novca sa kojim moramo racionalno da raspolažemo i koji bi se trebao upotrijebiti u iznalaženje zelenih razvojnih alternativa za Pljevlja i Crnu Goru”, rekli su iz Grin houma.

Toplifikacija

“Poznato je da je najveći udio zagađenja iz individualnih ložišta koja koriste ugalj, a ne iz TE. Dakle, gašenjem TE taj problem se ne bi riješio. Zato smo u prethodnom periodu krenuli sa ekološkom rekonstrukcijom TE sa veoma važnim dijelom koji se odnosi na toplifikaciju Pljevalja”, kazao je Vujović.

On je podsjetio da je ovim projektom predviđeno da se napravi izvor i primarni toplovod što bi stvorilo pretpostavku za konačno uvođenje toplifikacije u Pljevljima.

“Na taj način bi svi oni koji sad koriste ugalj prešli na čistiji i ekološki prihvatljiviji sistem grijanja, a što je takođe važno – po cijenama koje su niže od trenutnih troškova nabavke uglja. Nadam se da će nova vlast biti u stanju da završi ove projekte”, rekao je Vujović.