PREDSTAVNICI EPCG U POSJETI SLOVENAČKIM PARTNERIMA

    3 godine pre 408 pregleda Izvor: PV Informer

Delegacija Elektroprivrede Crne Gore – izvršni direktor (Nikola Rovčanin), izvršni rukovodilac FC Proizvodnja (Bojan Đordan), izvršni rukovodilac Direkcije za pravne poslove (Mićun Milatović) i rukovodilac Sektora za održavanje HE „Piva“ (Danilo Rutešić) – boravi u višednevnoj radnoj posjeti slovenačkim partnerima.

U Ljubljani ih je, 19. avgusta, u ime Litostroj Power d.o.o, dočekao Damjan Kolenko, direktor integracija te kompanije, koji je sa EPCG prošle godine potpisao ugovor o kapitalnom remontu agregata A3 u HE „Piva“. Taj projekat je vrijedan oko 2.250.000 EUR. Predstavnici naše kompanije su, zajedno sa domaćinom, obišli pogone u kojima se vrši servisiranje i reparacija demontiranih djelova turbinske opreme. „Prema riječima izvođača, a i samim uvidom u stanje na terenu, zaključujemo da se radovi odvijaju predviđenom dinamikom i da se ne očekuje kašnjenje u odnosu na ugovorene rokove“, kazao je izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin. U Litostroj Power d.o.o. su uvjereni u to da će sve aktivnosti na pripremi servisiranih i novoizrađenih djelova biti završeni blagovremeno, kako bi se moglo pristupiti fabričkim ispitivanjima (FAT) u predviđenom terminu (27. septembar). Nakon toga, prema planovima, slijedi dopremanje opreme u HE „Piva“ i njena montaža, uz pripreme za završna ispitivanja i puštanje u pogon.

Predstavnici Elektroprivrede Crne Gore su, osim susreta sa čelnicima Litostroja, upriličili i posjetu kompaniji HSE (Holding Slovenske elektrane d.o.o), jednoj od dvije državne kompanije koje se bave proizvodnjom električne energije u Sloveniji. Sa predstavnicima ove vrlo respektabilne kompanije se, prevashodno, razgovaralo na temu održivosti termoenergetskih izvora, posmatrano s aspekta sve većeg pritiska EU regulative u pravcu gašenja postrojenja na ugalj. Kako u sklopu HSE posluje i najveća TE u Sloveniji, TE „Šoštanj“, domaćini su kazali da planiraju rad bloka 6 do 2049. godine, premda trenutno vode pregovore sa državnim organima o mogućnostima u pogledu skraćenja rada bloka. Učešće pomenute TE – koju će naši predstavnici obići, kako bi stekli uvid u stvari koje bi se mogle primijeniti u slučaju TE „Pljevlja“ – u ukupnoj proizvodnji električne energije u Sloveniji iznosi 35%. Alternativa eventualnom gašenju ove TE na ugalj, prema riječima čelnika HSE, jesu gasne i nuklearne elektrane. Osim toga, ova kompanija veliku pažnju posvećuje i planovima za izgradnju postrojenja na bazi OIE, što potvrđuje da je EPCG na tragu savremenih tendencija u oblasti energetike.