Preko radne grupe do crnogorske razvojne banke

    10 meseci pre 319 pregleda Izvor: rtcg.me

Foto: Ilustracija –

Vlada Crne Gore zadužila je Ministarstvo finansija da uvrsti transformaciju Investiciono-razvojnog fonda u razvojnu banku kao aktivnost Programa ekonomsih reformi za period 2024-2026, kao i da formira radnu grupu za koordinaciju procesa transformacije koju će činiti predstavnici ministarstava finansija, ekonomskog razvoja i turizma, evropskih poslova i IRF-a.

Vlada je juče usvojila Informaciju o aktivnostima u pravcu transformacije Investiciono razvojnog fonda Crne Gore A.D. u Razvojnu banku Crne Gore.

Izvršna direktorica Investiciono-razvojnog fonda (IRF) Irena Radović saopštila je juče da je započet proces priprema za transformaciju IRF u crnogorsku razvojnu banku.

Poslovanje i organizacija IRF-a je uređeno Zakonom koji je leks specialis.

U Informaciji se ukazuje da je komparativna analiza regulative sa rješenjima dobrih praksi razvojnih banaka u EU pokazala da sadašnje zakonsko rješenje predstavlja limitirajući faktor ka daljem rastu i razvoju institucije, naročito uvažavajući sve aspekte uspješne integracije u EU i korišćenja raspoloživih fondova.

Osim toga, konstatovana je i potreba sertifikovanja IRF-a kao finansijera projekata vrijednosti ispod pet miliona eura, pod pokroviteljstvom međunarodnih finansijskih partnera.

“Ovo bi pomoglo crnogorskim opštinama sa prosjekom razvijenosti ispod državnog da koriste grantove u okviru devet milijardi eura, dostupnih kroz Evropski ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan, kao i ostale fondove dostupne kroz pretpristupnu pomoć EU”, navodi se u dokumentu.

Korišćenjem EU fondova, kako se navodi, razvojna banka je u mogućnosti da opsežnije i kvalitetnije koristi dostupne EU fondove, kreira različite finansijske instrumente poput kredita, garancija, ulaganje u rizični kapital – vlasnički kapital i slično, po uzoru na razvojne banke država članica EU.

“Za krajnje korisnike finansijski instrumenti omogućavaju veće zadovoljenje potreba, posebno sa stanovišta kapitala, niže kamatne stope, dužeg rok dospijeća, smanjenih zahtjeva za kolateralom i drugo, uz veće multiplikativne efekte na cjelokupnu privredu i bolju alokaciju razvojnih sredstava”, zaključuje se u dokumentu.