Prioritet države mora biti da svako dijete ima pravo na đačku užinu

    3 meseca pre 264 pregleda Izvor: dnevno.me

Foto: Pixabay –

Priča o đačkoj užini je posebno važna kad govorimo o djeci koja žive i odrastaju u siromaštvu i sa tog aspekta je veoma bitno da imaju obezbijeđenu užinu, poručuju iz Udruženja Roditelji, ističući da je to prioritetna oblast koju treba regulisati.

“Da svako dijete ima pravo na đačku užinu mora biti prioritet države, a ne zalaganje nevladinih organizacija i pojedinaca”, ističu iz Udruženja za portal Dnevno.

To što u Crnoj Gori ne postoji organizovana đačka užina je, navode u Udruženju, jedan od problema u obrazovnom sistemu koji se tiče i socijalne i dječije zaštite.

“Taj problem smo odranije prepoznali i pokušali da radimo na njemu, ali nijesmo uspjeli da ubijedimo donosioce odluka da se sa tim počne i da bude na nivou države. Pa čak ni u pojediim opštinama. Nažalost, nemamo ‘normalnu organizaciju nastave’, niti dovoljan broj škola koje bi bile organizovane po cjelodnevnom režimu i u skladu sa tim menze koje bi omogućavale i obrok. To nam je predaleko i, nažalost, malo ko na nivou institucija shvata koliko bi to bilo dobro da se mijenja”, poručuju iz Udruženja Roditelji.

S druge strane, kako kažu, ni postojećim sistemom organizacije i potencijalnim modelima uspostavljanja đačke užine niko se nije bavio.

“Nemamo kao roditelji dovoljno svijesti o tome šta je zdrava ishrana”

U Udruženju su svakodnevno u komunikaciji sa roditeljima, jer im je veoma važno njihovo mišljenje.

“Uvijek nam je dragocjena povratna informacija upravo od njih, kako oni vide, kako ocjenjuju situaciju i šta predlažu da bi im bilo značajno. Zapravo, uvijek treba poći od roditelja i zato nastojimo da godinama glasno prenosimo njihovo mišljenje i potrebe. Ovo je tema koja je pokrenuta i u razvijenijim zemljama svijeta i u mnogim se uspješno realizuje, tako da je na taj način zadovoljena jedna od osnovnih potreba djece. Posebno je važna za rani period, odnosno upravo djecu školskog uzrasta”, kažu u Udruženju Roditelji.

Svjedoci smo da veliki broj djece užinu kupuje u obližnjim prodavnicama, pekarama, objektima brze hrane… Uglavnom su to nutritivno siromašni obroci – kroasani, slatkiši, grickalice, industrijski sokovi. Rijetki su oni koji užinu ponesu od kuće.

Iz Udruženja kažu da pitanje đačke užine nije pominjano u toku Porodičnog karavana, ali da se potvrdilo ono što su i ranije primijetili.

“Nemamo kao roditelji dovoljno svijesti o tome šta je zdrava ishrana”, navode oni.

U toku Porodičnog karavana, obilazeći sve opštine širom Crne Gore, nastojali su da direktno razgovaraju sa roditeljima o zdravim stilovima života, pravilnoj ishrani i važnosti fizičkih aktivnosti.

“Pokazalo se da je neophodno da radimo više na edukaciji i zdravim navikama u ishrani, što nije lako, jer ta promjena svijesti i pružanje dobrog modela djeci dolazi od odraslih. Moderan i brz stil života svakako ne ide u prilog tome”, ukazuju u Udruženju.

Ističu da je priča o đačkoj užini posebno važna kad je riječ o djeci koja žive i odrastaju u siromaštvu.

“Sa tog aspekta je veoma važno da imaju obezbijeđenu užinu kako bi mogli da kvalitetno funkcionišu u toku realizacije školske nastave. Nažalost, ta djeca su nerijetko gladna što u velikoj mjeri utiče na njihovo ponašanje, koncentraciju, zdravlje. To predstavlja egzistencijalnu potrebu i prioritetnu oblast koju treba regulisati”, poručuju iz Udruženja Roditelji.

“Pitanje treba riješiti sistemski”

Podsjećaju da su u drugom polugodištu školske 2019/2020.  pokrenuli humanitarnu incijativu “I ja želim užinu”, u saradnji sa školom za srednje i više stručno obrazovanje “Sergije Stanić”.

“Tada je 621 djece osnovnoškolskog uzrasta iz socijalno ugroženih porodica dobijalo mjesečno besplatnu užinu, ali je u martu, zbog korone i zatvaranja škola, ta inicijativa privremeno prekinuta. I ova inicijativa je pokazala važnost bavljenja ovom problematikom i koliko je ona suštinski neophodna porodicama”, kažu u Udruženju.

Imaju jasan stav – da bi se to pitanje riješilo potrebna je pomoć države.

“Naravno, to pitanje treba riješiti sistemski na nacionalnom nivou i time osigurati kontuinitet u pružanju te usluge, kao jedne od mjera koja je usmjerena u najboljem interesu djeteta. Udruženje Roditelji će nastaviti da se zalaže, kao što to čini godinama, za poboljšanje stanja u Crnoj Gori kad su u pitanju porodice, naročito kada govorimo o ranjivim porodicama i time ukazivati na značaj promjena i unapređenja stanja u društvu”, zaključuju u Udruženju Roditelji.