Priznala da je prekršila zakon i da je sakrila 139.000

    5 godina pre 1117 pregleda Izvor: dan.co.me

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica priznala je da je prekršila Zakon o sprečavanju konflikta interesa, odnosno o sprečavanju korupcije, jer je svojim saopštenjem potvrdila da nije prijavila novčani prihod od oko 139.000 eura od prodaje placa u okolini Kolašina firmi iza koje stoji kontroverzni biznismen Zoran Ćoćo Bećirović, ocijenila je direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković. MANS je nadležnim tijelima Sudskog savjeta podnio zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv Vesne Medenice, a nakon toga su se oglasili iz kabineta Vrhovnog suda, gdje su stali u zaštitu predsjednice.

Naveli su da nije došlo do uvećanja imovine, kako je to MANS navodno tendenciozno zaključio, već je prodajom nepokretnosti došlo do pretvaranja nepokretnih sredstava u novčana, a imovina je ostala ista. Istakli su da su novčana sredstva iskorištena za vraćanje kredita kod više banaka.

– U 2016. godini predsjednica Vrhovnog suda podnijela je redovni godišnji izvještaj o prihodima i imovini Agenciji za sprečavanje korupcije, iz kojeg se može utvrditi da nema u vlasništvu navedenu nepokretnost, te da više nije dužnik kreditnih obaveza, koje su ranije bile uredno prijavljene – navode u kabinetu.

Takođe, za njih nije sporno što je Medenica poslovala sa Bećirovićem, jer su oni prijatelji.

– U konkretnom, ne vidimo problem u tome da li je predsjednica znala ili nije znala ko „stoji iza firme”, jer i da je znala, Zoran Bećirović je Kolašinac, koji je proveo djetinjstvo u Kolašinu, kao i predsjednica, a uz to su i porodični prijatelji – saopštili su iz Vrhovnog suda.

Vanja Ćalović Marković opravdanja Vesne Medenice vidi kao besmislena, ali i kao potvrdu navoda da je postupila suprotno važećim zakonima.

– Medenice je priznala da je prodala sporni plac po cijeni od skoro 140.000 eura i da nije prijavila prihode po tom osnovu. Zakon o sprečavanju koflikta interesa, koji je važio u tom periodu, kao i aktuelni propis o sprečavanju korupcije kristalno jasno kažu da je javni fukcioner dužan da prijavi svaku promjenu u prihodima i imovini u iznosu od preko 5.000 eura. Obrazloženje Medenice da je riječ o jedostavnoj promjeni oblika imovine je besmisleno i to zna svaki čovjek. Svako zna da nije isto da imate plac koji vrijedi nekoliko centi po metru kvadratnom ili da taj plac uspijete da prodate po 20 puta većoj cijeni. Nije isto da li ćete dobiti 40 ili 140 hiljada eura – naglašavaĆalović Markovićeva.

Ona ističe da je poseban problem što Medenica ne pokušava da odgovori na činjenice da je poslovala s fiktivnom firmom koja je te godine imala samo jednu jedinu transakciju i to upravo kupovinu placa od predsjednice Vrhovnog suda.

– Da li ona kao bivši vrhovni državni tužilac i predsjednik Vrhovnog suda u trećem mandatu može da prepozna osnovne kriterijume sumnjivih transakcija, odnosno da se posluje preko fiktivnih firmi? Ako je sve čisto, zašto je Medenica godinama ćutala i krila da je od Ćoća Bećirovića uzela skoro 140.000 eura za plac u daljoj okolini Kolašina? I zašto ne kaže od koga je došao taj novac, kome je ona stvarno prodala to imanje? – pita Ćalović Markovićeva.

Lični interesi i prijateljske veze s Ćoćom
Ćalović Markovićeva dodaje da je s aspekta zakona potpuno nebitno kako je Medenica raspolagala sa dobijenim novcem od prodaje placa, ali pravni propisi kažu da je morala prijaviti ta sredstva.

– Zakon kaže da je ona dužna da prijavi prihode, a da li će prihod da iskoristi za vraćanje kredita, kupovinu nečega, to je svejedno s aspekta zakona. Na drugoj strani činjenično je stanje da ona nije prijavila 140.000. Zašto je važno da se taj novac prijavi i da se zna s kim sudije imaju poslovnu sardanju? Upravo da se ne bi dogodilo da Medenica kao predsjednik suda postupa u predmetima u kojima ima lični interes, a evo sad smo konačno saznali da ona ima lični interes kada je Ćoćo u pitanju jer je rekla da su prijatelji – zaključuje direktorka MANS-a.