Proces selekcije kandidata se sprovodi u potpunosti u skladu sa propisima

    2 godine pre 261 pregleda Izvor: CdM

Zbog različitih natpisa u medijima, koji su, duboko smo ubijeđeni, usmjereni ka pokušaju urušavanja kredibiliteta naše institucije, prinuđeni smo da pojasnimo proces selekcije kandidata za upis na Policijsku akademiju. Kako je i predviđeno Pravilnikom o regrutaciji i selekciji kandidata za više stručno obrazovanje sa kriterijumima za ocjenjivanje, proces sprovode centralna, stručna i komisija za tehničku podršku koje formira direktor institucije, saopšteno je iz Policijske akademije Danilovgrad.

Navode da je ovogodišnji proces selekcije i regrutacije započeo 05.09.2022. godine i u proces selekcije je ušlo 234 kandidata.

“Po završetku psihološkog testiranja realizuju se specijalistički ljekarski pregledi i time se proces selekcije na Policijskoj akademiji završava. Sva pravila definisana su Pravilnikom koji je javno objavljen na našem sajtu, a koji je usvojen u vrijeme mandata prethodnog menadžmenta institucije”, kažu u PA.

U članu 18 stav 2, definisano je da se cjelokupan proces dokumentuje uređajima za audio-vizuelno snimanje, kako bi, u slučaju žalbe bilo kog pojedinca, koji smatra da mu je u procesu ograničeno ili onemogućeno ostvarivanje nekog prava, imao nepristasan uvid u ostvareni rezultat.

“Takođe, stojimo na raspolaganju svim adekvatnim stručnim tijelima, državnim pravosudnim organima, ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u selekcioni proces, da se uvjere u njegovu adekvatnu realizaciju u skladu sa Pravilnikom i zakonima Crne Gore”, piše u saopštenju PA.

Radi pojašnjenja, članom 14, stav 3, definisano je da se intervju sa komisijom za psihološko testiranje vrši zbog potrebe potvrđivanja podataka sa testa, te radi upoznavanja sa karakteristikama kandidata koje su od značaja za obavljanje policijskih poslova.

Dodatno, član 37 definiše da nakon rješavanja pismenog i usmenog dijela, Stručna komisija za ocjenu psihološkog testiranja vrši integraciju svih rezultata, priprema pismeni nalaz za svakog kandidata i listu uspješnosti kandidata.

“To znači da bi bilo protivzakonito da smo bilo kojem kandidatu uskratili pravo da pristupi usmenom dijelu ispita.
Član 22 Pravilnika navodi da konačan rezultat u bodovima koje kandidati mogu ostvariti na svim provjerama, utvrđuje se na osnovu ostvarenih rezultata na pojedinačnim testovima i opšteg uspjeha u školi, i to na sljedeći način: test opšteg znanja i informisanosti 25 odsto, psihološko testiranje 25 odsto, test fizičke spremnosti i sposobnosti 25 odsto i opšti uspjeh u školi 25 odsto”, naglašavaju u PA.

Listu kandidata za testiranje utvrđuje Centralna komisija.

“Ono što se takođe pominjalo u medijima jeste kredibilitet pojedinih članova Komisije. Marina Bućković, koja je radno angažovana kao psiholog u pomenutoj komisiji, dvije godine je bila angažovana kao predavač na Policijskoj akademiji (školska 2019/2020. i 2020/21. godina), te učestvovala u selekcionim procesa, što znači da posjeduje sve neophodne kvalifikacije za rad u Komisiji. Druga članica Komisije Dragica Rajković je univerzitetski predavač čiji rezultati dovoljno govore o njenom kredibilitetom. Još jednom napominjemo da su svi rezultati u skladu sa zakonom i Pravilnikom javno dostupni. Do kraja selekcionog procesa Akademija se ovim povodom neće oglašavati”, zaključuju u PA.