Propala dva tendera za zakup objekta ribnjaka i mrestilišta u gradskom parku „Vodice“

    2 meseca pre 1190 pregleda Izvor: PV Informer

U odluci o izdavanju u zakup nepokretnosti u gradskom parku, koja je usvojena na 19. sjednici SO Pljevlja, navodi se da je minimalni mjesečni iznos zakupnine zgrade ribnjaka površine 82 metra kvadratna, dvorišta od 500 metara kvadratnih i livade površine 336 kvadratna 828,55 eura.

Iako su do sad raspisana dva tendera o zakupu nepokretnosti na pet godina, sa mogućnošću produženja, radi obavljanja funkcije ribnjaka i mrestilišta, nije bilo zainteresovanih.

Iz opštine Pljevlja redakcija portala je dobila informaciju da je mjesečni iznos zakupnine utvrdio vještak građevinske struke i da opština nije za to da se mrestilište zatvori,ali opština Pljevlja kao odgovorna lokalna uprava neće dozvoliti da bilo ko bude privilegovan. U slučaju spora Opštinu zastupa Direkcija za imovinu, koja štiti interese opštine Pljevlja.

Redakcija je od nadležnih iz SRK „Lipljen“ dobila informaciju da smatraju da se ovom sportskom ribolovnom društvu treba omogućiti da upravlja ribnjakom i mrestilištem besplatno, jer se radi o poslu od javnog interesa za opštinu Pljevlja i šire.

Takođe tvrde da su uložili ogromna sredstva da ribljak stave u funkciju. Smatraju da ako opština Pljevlja nekome drugom da ribnjak i mrestilište na upravljanje, da će biti prinuđeni da sudskim putem uz neophodno vještačenje građevinskih radova i uloženih sredstava, od opštine dobiju naknadu uloženog novca za rekonstrukciju objekta ribnjaka i istovremeno i naknadu štete zbog uništenja riblje mlađi u slučaju iseljenja iz objekta. Iseljenjem iz objekta bili bi uništeni pored riblje mlađi i matični primjerci autohtone potočne pastrmke.

Na osnovu informacija iz SRK Lipljen,potencijalna šteta samo trenutnih količina riblje mlađi i matičnih jedinki potoćne passtrmke bi iznosila 1.097.496 eura, o čemu svjedoči procjena Univerziteta Crne Gore -Prirodno matematičkog fakulteta iz aprila ove godine.

Iz SRK „Lipljen“ navode koliko je značajan rad mrestilišta u Pljevljima i podatak da su u ovoj godini pored dodatnog poribljavanja voda u opštini Pljevlja, isporučili 15.000 komada riblje mlađi za opštinu Bijelo Polje i 2000 komada riblje mlađi za opštinu Mojkovac.

Iz NVO sektora smatraju da rad mrestilišta autohtonim vrstama kojim upravlja SRK Lipljen je od nevjerovatnog značaja. Pored toga to je  jedino mrestilište autohtone potočne pastrmke u Crnoj Gori, jedno je i od rijetkih na Balkanu. Izmjene Zakona o slatkovodnom ribarstvu takođe zahtjevaju da se rijeke i jezera  u Crnoj Gori mogu  poribljavati samo autohtonim vrstama.