Proslavljena krsna slava hrama Svete Petke

    2 godine pre 9889 pregleda Izvor: dan.co.me

U Pljevljima je juče litijom gradskim ulicama proslavljena krsna slavu hrama Svete Petke. Litiju je predvodio episkop mileševski Atanasije, sa sveštenstvom i monaštvom Srpske pravoslavne crkve.

-Danas vam čestitam krsnu slavu našeg hrama, a dogodine, nadam se da će dan Svete Petke biti gradska i opštinska slava, kazao je vladika Atanasije i pozvao Pljevljake da slede put koji su započeli i kojim je išla i Sveta Petka.

-Činite dobra djela i svjetlite u ovom svjetu, kazao je vladika Atanasije i dodao da je vjerujući narod Pljevalja pokazao da je znao i umio da brani i odbrani svetinje Srpske pravoslavne crkve.

-Nastavljate tim putem i vjerujem da na njemu nećete stati – poručio je vladika.

Proslava praznika počela je služenjem Svete arhijerejskev liturgije u crkvi Svete Petke, rezanjem slavskog kolača kao i smotrom kulturno umjetničkih društava iz Pljevalja koji su prodefilovali centralnim gradskim ulicama. Po prvi put zajedno su nastupili KUD „Volođa“, KUD „Pljevlja“, kao i polaznici škole folklora pri Srpskom kulturnom centru „Patrijarh Varnava“. Svi učesnici imali su nastup u crkvenoj porti, a pjevajući pjesme o Kosovu i Metohiji nastupile si i sestre Jovana i Jana Ljiljanić.

Kumovi krsne slave hrama bila je grupa mladih ljudi, među kojima su se našli: Dejan Knežević, Božidar Mršović, Jovan Ječmenica, Stefan Cvijović, Rajko Ostojić, Miloš Šarančić, Vukadin Laketić, Žarko Gogić, Diko Petrović, Radomir Bajović i Đorđe Đuković. Za narednu godinu kumstvo je preuzeo Milan Lekić, koji je iz ruku Žarka Gogića, preuzeo četvrtinu ovogodišnjeg slavskog kolača.

Posluženje je organizovala organizacije Kolo srpskih sestara, čiji je rad obnovljen nakon 22 godine.

Nakon litije na trgu Patrijarha Varnave održan je koncert Branke Zečević, a nastupio je i narodni guslar Maksim Vojvodić.

Podsjećamo, 1912. godine Pljevlja su na dan praznika Svete Petke oslobođena od viševjekovnog turskog ropstva, a istog dana 1918. godine oslobođena su od Austrougarske. U znak zahvalnosti Svetiteljki, Pljevljaci su 1928. godine podigli crkvu Sv. Petke i između dva svjetska rata ovaj praznik bio je krsna slava grada. Nakon Drugog svjetskog rata vlasti zabranjuju obilježavanje praznika, a poslednjih 23 godine Dan Sv. Petke obilježava se prazničnom litijom ulicama grada.