Prošle godine 3.796 prigovora: Pacijenti se najviše žalili na dužinu čekanja na pregled, organizaciju rada zdravstvenih službi, kvalitet usluga…

    2 godine pre 281 pregleda Izvor: cdm.me

Zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama i Ministarstvu zdravlja prošle godine podnijeto je 3.796 prigovora pacijenata, od čega je zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama podnijeto 3375 prigovoru, a 421 Ministarstvu zdravlja.

Zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama je od 1.januara 2021. godine do 31.decembra 2021. godine, podnešeno 3.375 prigovora koji su se najvećim dijelom odnosili na dužinu čekanja na specijalistički pregled, organizaciju rada zdravstvenih službi, kvalitet zdravstvenih usluga, postupke zdravstvenih radnika ili saradnika…

“Ako se pogledaju podaci o prigovorima u odnosu na zdravstvene ustanove najveći broj prigovora se odnosio na Dom zdravlja Podgorica (2405), Klinički centar Crne Gore (712) iOpštu bolnicu Bar (34). Navedene ustanove pružaju najveći broj usluga na godišnjem nivou i proporcionalno navedenom imaju i najveći broj prigovora”, navodi se u izvještaju Ministarstva zdravlja.

Ministarstuu zdravlja u navedenom periodu podnijet je 421 prigovor na rad zdravstvenih ustanova: od čega 221 na kvalitet zdravstvene usluge, 50 na postupak zdravstvenog radnika ili saradnika, 25 na organizaciju zdravstvene službe, 98 ostalo, a na vrijeme čekanja na zdravstvenu uslugu devet.

“U zdravstvenim ustanovama Dom zdravlja Andrijevica, Dom zdravlja Rožaje, Dom zdravlja Ulcinj i Specijalna bolnica za plućne bolesti Brezovik za 2021. godinu nije bilo pritužbi građana”, ističe se u izvještaju.

Po zahtjevima i pritužbama pacijenata, a u svakodnevnoj komunikaciji sa institucijama, Ministarstvo zdravlja odmah reaguje.

“Zdravstvene ustanove pisano po zahtjevu Ministarstva zdravlja ili pacijenta nakon utvrđivanja svih okolnosti za pojedinačne slučajeve, informišu Ministarstvo zdravlja o ishodu i preduzetim radnjama. Nakon toga Minisatrstvo zdravlja o tome obavještava pacijenta koji je podnio prigovor”, objašnjavaju u ovom resoru.

Najveći broj pritužbi građani iznesu putem telefona i najveći dio se na dnevnoj osnovi rješava.

“Za 18 slučajeva Ministarstvo zdravlja je uputilo urgenciju zdravstvenim ustanovama jer u roku nijesu odgovorile na traženi zahtjev pacijenta, odnosno Ministarstva zdravlja. U osam slučajeva Ministarstvo zdravlja je, na osnovu pritužbi građana, pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada a u 18 postupaka sprovedeno je redovnih eksternih kontrola kvaliteta stručnog rada u zdravstvenim ustanovama.  U jednom slučaju direktor zdravstvene ustanove pokrenuo je disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika, dok je Minisatarstvo zdravlja u 20 slučajeva uputilo zdravstvenim ustanovama da se izjasne njihove komisije za kontrolu kvaliteta”, ističe se u izvještaju.

Nije podnesen ni jedan prigovor na korupciju u zdravstvenom sistemu.

“Podnošenje prigovora pokazuje da su pacijenti upoznati sa sopstvenim pravima kroz institut zaštitnika prava pacijenata, kao i da se povećava povjerenje u institucije sistema”, navode u ovom resoru.

Ministarstvo zdravlja apeluje na pacijente da iznose svoje stavove i eventualne probleme sa kojima se suočavaju u zdravstvenim ustanovama, kako bi manjkavosti u sistemu otklanjali, a sistem učinili bezbjednijim, efikasnijim i dostupnijim.