Radnici se plaše da prijave poslodavca

    3 godine pre 518 pregleda Izvor: pobjeda.me

Radna prava žena najčešće se krše intervjuima za posao i sporijim narpedovanjem, a često se zaposleni boje da prijave poslodavca kazala je advokatica Milena Iljazi.

Posljednjih decenija unaprijeđen je položaj žena u oblasti rada i zapošljavanja, ali da su i dalje prisutna kršenja prava zagarantovanih Ustavom i Zakonom o radu.

Radnici nijesu hrabri

Generalno, radnici u Crnoj Gori nijesu dovoljno hrabri da prijave zloupotrebe, smatra ona poslodavaca i mnogo njih nije upoznato sa svojim pravima.

Ilijazi je kazala da se kršenje prava na zasnivanje radnog odnosa, ili napredovanja veoma teško mogu dokazati, jer vlada princip diskrecionog prava rukovodioca da procijeni šta je najbolji interes preduzeća kojim rukovodi.

Radna prava se krše i kada se radi o zaradama i naknadama za rad tokom praznika, prekovremenog i noćnog rada i prava na odsustvo za vrijeme privremene spriječenosti za rad.

“Većina ovih kršenja je u privatnoj praksi, ali imamo slučajeva gdje privatni i savjesni poslodavci garantuju veći stepen sigurnosti nego što to rade neke državne kompanije“ rekla je Iljazi.

Korona obespravila žene

Ona u svom dosadašnjem radu nije primijetila značajnije razlike u povredama radnih prava žena i muškaraca.

Ipak, primjetna je promjena stanja tokom pandemije korona virusa. Naglasila je da je usljed toga očigledno veće kršenje prava zaposlenih žena, te da su rijetke su zaposlene žene koje odlučuju da traže zaštitu pred institucijama.

“Ne samo žene, nego mali broj zaposlenih uopšte je upoznat sa svojim pravima. Što je manja sredina manji je i stepen spoznaje radničkih prava. Mali broj njih se usudi da, na primjer, od poslodavca zatraži odobrenje godišnjeg odmora ili transformaciju ugovora na neodređeno, upravo iz straha za gubitkom i tog posla“ kazala je Iljazi.

Ona smatra da je glavni razlog nepovjerenje u sistem, i da institucije treba ozbiljnije da se bave zaštitom prava radnika.

Radnici bez ugovora

Ilijazi je istakla da veliki broj radi bez ikakve forme ugovora o radu, bez godišnjeg odmora, prava na odsustvo i slobodan dan, adekvatnu zarada, doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, odnosno bez minimuma prava, što je alarm za društvo i državu – rekla je Iljazi.

Pojasnila je da je pojedine povrede radnih prava teško i dokazati.

“Najteže dokaziv je sistem diskriminacije prilikom zasnivanja radnog odnosa, ili osporavanja donesenih odluka o edukaciji, napredovanju i uvećanju zarade jer tu još uvijek imamo netransparentan pristup donosioca odluka koji omogućava da se neki vid diskriminacije, naročito indirektne, prosto ne može dokazati niti utvrditi“ navela je ona.

Teško je dokazati i povrede koje se dešavaju prilikom transformacija ugovora o radu.

“Svaki vid zloupotrebe pravda se prostim prestankom ugovora koji je trajao određeno vrijeme“ kazala je Iljazi.

Zloupotrebe su neminovne, smatra ona ali je poštovanje prava zaposlenih jedan je od parametara kojim se potvrđuje postojanje pravne države.

Ilijazi je kazala da ima zadovoljavajuće iskustvo sa radom sudova.

“Zaista je primjetno da sudovi pokušavaju da parnice što hitnije riješe. Prosjek trajanja spora je oko godinu. Većina mojih sporova je okončana brzo, uglavnom jer su poslodavci nakon par ročišta uvidjeli svoje propuste pa je dolazilo do poravnanja među strankama što je, svakako, u interesu i suda i nas kao stranaka“ navela je Iljazi.

Edukacija zaposlenih

Najavila je analizu radno-pravnog statusa žena u Crnoj Gori, s posebnim osvrtom na majke.

“Na taj način ćemo pokušati da zaposlene, a naročito žene, edukujemo o pravima, a kroz izmjene za koje procijenimo da su potrebne pokušamo da se izborimo za bolji položaj zaposlenih“ najavila je Iljazi.

Ona je ženama poručila da se zauzmu za sebe i informišu o sopstvenim pravima.

“Istina, hrabrost i odlučnost naše su oružje“ zaključila je Iljazi.

Mobing, mrtvo slovo na papiru

Ilijazi je kazala da je poseban slučaj dokazivanje i procesuiranje mobinga.

“Odredbe o mobingu za sada su, po mom sudu, ostale ,,mrtvo slovo na papiru“ rekla je Iljazi

Ona je istakla da se na polju zaštite žena mora još raditi i unapređivati zakonodavni okvir, kako bi se ostavilo što manje prostora za proizvoljno tumačenje i izigravanje same suštine zakona.