Radunović: Jedini slučaj u Evropi da jezik kojim se najviše govori nije službeni jezik

    1 godina pre 450 pregleda Izvor: ADRIA

Šef poslaničkog kluba Demokratskog fronta Slaven Radunović kazao je da je popis proba za državu koliko je ozbiljna.

„Ovo je proba za državu Crnu Goru a država Crna Gora nažalost, u onom obliku koji je predstavlja, u poslednjih par decenija se obrukala. Popis je željela da sprovodi isključivo u vrijeme kada je bivši režim upravljao sa vlašću i da može da upravlja tim podacima. Ispričaću i jedan lični slučaj. 1991. je sprovođen popis. Došlo je do ozbiljnih zloupotreba a jedna od njih se desila i u mojoj kući gdje popisivač nije htio da upiše kao Srbina. Jeste ženu koja je davala podatke i sina, ali mene nije htio da upiše. Žalio sam se i dobio poziv od potpredsjednika opštine i popis je ponovljen u tom dijlu grada“, kazao je Radunović.

Čudno je što se tad žalilo 18 ljudi i da su to svi bili Srbi.

„Svi su imali istu zamjerku, niko nikom nije pravio problem ako bi se popisivao kao Bošnjak, Musliman, Crnogorac… Onda je došao popis 2001. godine kada se malo probudio srpski nacionalni naboj. Tada se vlast malo uplašila. Dvije godine je taj popis odlagan dok se nisu stvorili politički uslovi kakvi su odgovarali DPS-u i dobili smo podatak 32% Srba, ali i 63% govornika srpskog jezika. Međutim, to nije smetalo državi Crnoj Gori na čelu sa rukovodstvom da taj srpski jezik ne bude službeni jezik“, kazao je on.

To je jedini slučaj u Evropi da jezik kojim se najviše govori nije službeni jezik, kaže Radunović i dodaje da je to iz političkih razlika.

„Tada su željeli da favorizuju neki drugi jezik koji bi postao jezik kojim će se najviše govoriti. Jednom prilikom je meni Ranko Krivokapić rekao da će se vidjeti na sledećem popisu. Trudili su se – pritiscima, otpuštanjem.. Kao da su Srbi uljezi ovdje i kao da nisu građani ove države. Jesu, istina, smanjili upotrebu srpskog jezika, a kada su osjetili da se pritiscima mogli dosta napraviti, željeli su i pored državnih udara, da će 2021. godine da bude krešendo“, podvlači Radunović.

FOTO: YOUTUBE- SNIMAK EKRANA

Onda su se, navodi, desile litije, i nastaje panični strah da sve pada u vodu jer se narod oslobodio.

„Dobili smo priliku da prvi put od 1945. godine održimo popis gdje svako može reći ko je i šta je i – ne daju. I to ne samo DPS. Mi smo imali problem sa Vladom koju smo sami glasali kojoj na pomen popisa nije bilo svejedno. Manje su sredstava budžetom opredijelili nego što je tražio Monstat. Popisa, pored svega, nije bilo. Polako smo došli do 2022. godine i ni dan danas popis ne odgovara i kažu da nije vrijeme. Oni misle da je vrjieme da se vrate na vlast, da Medenicu i Katnića vrate na svoje mjesto i da nastave da progone one koji ne treba da postoje u Crnoj Gori. Pa je li ovo ta Crna Gora za koju se borite braćo Crnogorci?“, upitao je Radunović.

Radunović navodi da se to radi samo da se ne bi čula istina i to okarakterisao kao sramotu.

„Spremni ste da pričate o Evropskoj uniji a niste spremni da se pogledate u ogledalo. Niste spremni da vidite brata do sebe a oćete u EU. Meni te vrijednosti liče na 45-tu i 48-u. U tome i jeste problem između nas i ovih kojih nema. Mi baštinimo priču o slobodi. Zna se ko se za koje vrijednosti zalaže. Mi nismo ni pro Rusi ni pro Amerikanci. Mi predstavljamo građane Crne Gore. Nas oni glasaju, i moraćete se suočiti sa likom u ogledalu, a lik vam je neprijatno za gledati“, zaključio je on.