Raonić vrijeđao Camović-Veličković, Marsenić zbog toga prekinuo sjednicu

    1 mesec pre 247 pregleda Izvor: pobjeda.me

Generalni direktor RTCG Boris Raonić juče je na konsultativnom sastanku Savjeta te kuće, grubo uvrijedio zamjenicu predsjednika Marijanu Camović- Veličković, nazvavši je „spodobom“.

Pored tog skandaloznog obraćanja članici Savjeta, na elektronskoj sjednici koja je odražana malo kasnije, raspravljano je i o prijedlogu samog Raonića, koji je dostavio Savjetu, da ubuduće ne prima tri prosječne neto plate u RTCG kao varijabilni dodatak na zaradu, već samo dvije. Ovaj prijedlog je uslijedio nakon što je Ministrstvo finansija objavilo spisak najvećih zarada u državi, prema kome Raonić zauzima prvo mjesto sa 4.000 eura mjesečno, što je izazvalo burne reakcije javnosti.

Camović-Veličković je Pobjedi potvrdila tu informaciju. Ona je pojasnila da su sastanku prisustvovali svi članovi Savjeta kao i Raonić, koji se, kako je kazala nije uključivao u raspravu.

– Osim na kraju kada je rekao da želi „samo da kaže ovoj spodobi“, misleći na mene, nakon čega mu Predrag Marsenić nije dozvolio da nastavi, uz obrazloženje da ne može tako da se obraća članici Savjeta, na čemu mu se zahvaljujem – kazala je Camović-Veličković.

Raonić je, ispričala je ona, insistirao da nastavi uz obrazloženje „ovo nije zvanična sjednica Savjeta, mogu da joj kažem što mislim“. Istakla je da je član Savjeta Marsenić bio dosljedan u tome da se ne može tako razgovarati, te da je sjednica završena.

Pobjeda je juče pitala generalnog direktora RTCG Borisa Raonića – Da li je nazvao Camović Veličković spodobom i drugo, da li će nastaviti sa dosadašnjom praksom da svakog mjeseca prima varijabilni dodatak na osnovnu zaradu, ili će ubuduće to biti prema učinku odnosno na osnovu ostvarenih rezultata u radu, te ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu generalnog direktora, odnosno da li su preporuke DRI uvažene.

Raonić nije odgovorio na pitanja Pobjede već je uputio zajednički odgovor novinarkama Pobjede i Vijesti, kao i Marijani Camović-Veličković. U mejlu, Raonić predlaže novinarkama da dođu sjutra u isto vrijeme, kako bi dao odgovore u „neposrednom razgovoru na ova i sva ostala pitanja“.

– Ukoliko želite možete na razgovor pozvati i gospođu Camović Veličkovic – napisao je Raonić u mejlu.

Redakcija Pobjede je uputila dva jednostavna pitanja, na koja očekuje odgovore, te nema namjeru da posreduje u komunikaciji između direktora Raonića i potrpedsjednice Savjeta Camović-Veličković kojoj se na sjednici obraćao uvredljivim rječnikom nedostojnim funkcije i mjesta događaja.

SAVJET PROTIV ASK-a

Na konsultativnom sastanku Savjeta RTCG je juče rečeno da neće postupati u skladu sa preporukama koje je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) dala Savjetu.

ASK je objavla mišljenje da je u postupku imenovanja Borisa Raonića za generalnog direktora 17. juna 2021. godine, ali i prilikom njegovog reizbora 1. juna 2023. Savjet RTCG ugrozio javni interes koji upućuje na postojanje korupcije i može uticati na narušavanje integriteta RTCG.

Na sjednici Savjeta RTCG je rečeno da ni na koji način neće uskladiti djelovanje sa onim što je ASK obavezala Savjet. Agencija je izdala preporuku Savjetu RTCG da poštuje Zakon o RTCG i razmotri odluku o imenovanju generalnog direktora, te da buduće odluke o imenovanju za tu funkciju donosi na način koji ne izaziva sumnju u postojanje korupcijskih rizika i ne dovodi u pitanje integritet institucije

Agencija je zbog toga izdala preporuku Savjetu RTCG da poštuje uslove propisane članom 50 Zakona o nacionalnom javnom emiteru i razmotri odluku o imenovanju generalnog direktora, te da buduće odluke o imenovanju za tu funkciju donosi na način koji ne izaziva sumnju u postojanje korupcijskih rizika i ne dovodi u pitanje integritet institucije. ASK je takođe obavezala Savjet RTCG da u roku od 30 dana dostavi izvještaj o preduzetim radnjama, prema ovoj preporuci.

Ipak, na juče održanom sastanku Savjeta RTCG rečeno je da ni na koji način neće uskladiti djelovanje sa onim što je ASK obavezala Savjet. Camović-Veličković je Pobjedi ispričala da će Savjet ući u raspravu sa ASK-om.

– Ja sam ponovila zahtjev da se odluka o imenovanju Raonića stavi van snage i da se izabere vršilac dužnosti generalnog direktora kako bi se funkcionisanje Javnog servisa konačno počelo uvoditi u zakonite tokove. Nijesam dobila podršku ni jednog člana Savjeta – kazala je ona.

Potpredsjednica Savjeta, koja je jedinstven glas na sjednicama, i koja je uz Milicu Špajak jedina bila protiv reizbora Raonića za generalnog direktora je kazala da joj je na sjednici rečeno da Savjet, takođe, neće raspravljati ni o presudi Vrhovnog suda u kojoj je ponovljeno da je Raonić nezakonito izabran 2021. godine – jer su upoznati sa njom i nemaju što da dodaju.

– Ostalo je da se prođe kroz još jedan krug konsultacija krajem sedmice i da se naredne sedmice finalizuje taj dopis koji će ići prema ASK – kazala je Camović- Veličković.

RAONIĆ UVIDIO DA MU JE PLATA PREVISOKA

Na sjednici Savjeta juče je raspravljano i o prijedlogu za izmjenu aneksa ugovora Borisa Raonića, kojom je sada predviđeno da umjesto do tri, prima do dvije neto prosječne plate u RTCG. Prosjčna neto plata u RTCG trenutno iznosi 800 eura, pa će generalni direktor sada primati 1.600 eura varijabilnog dodatka umjesto dosadašnjih 2.400, koje je primao svakog mjeseca.

Za Raonićev predlog je, prema saznanju Pobjede, glasala većina članova Savjeta RTCG.

Državna revizorska institucija (DRI) je u nekoliko navrata upozoravala da se isplaćivanje varijabilnog dijela zarade direktoru RTCG mora uskladiti sa propisima.

DRI je 13. marta u Izvještaju o realizaciji preporuka istakao da Pravilnikom o dijelu zarade nije precizirano ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu generalnog direktora, direktora Radija Crne Gore i direktora Televizije Crne Gore. Članom 7 Pravilnika propisano da generalnom direktoru RTCG može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa tri prosječne neto zarade u RTCG.

– Navedeni dodatak se isplaćuje svakog mjeseca u maksimalnom iznosu, bez ocjene učinka odnosno ostvarenih rezultata u radu – navodi se u izvještaju DRI.

To upozorenje i preporuku Savjet RTCG nije usvojio.

Povodom izmjene aneksa ugovora, kojim bi, umjesto do tri, Raonić primao do dvije neto prosječne plate, Marijana Camović-Veličković se obratila Savjetu, smatrajući da je prijedlog da se na ovaj način izmijeni nezakoniti ugovor o radu koji je proistekao iz nezakonitog izbora Borisa Raonića na mjesto generalnog direktora, takođe, nezakonit.

– A sve i da pođemo od toga da je zakonit, nepotreban je. Ovdje nije prijedlog da se mijenja osnovna zarada, koja je određena koeficijenitom složenosti poslova, već dodatak na zaradu – kazala je ona u obraćanju Savjetu.

Potpredsjednica Savjeta tvrdi da mjesečno uvećanje može da bude jedan cent, može da bude 2.400 eura, te da može da bude i bez dodataka na zaradu.

– Druga je stvar što Raonić od dana imenovanja 2021. godine sebi isplaćuje maksimalan iznos (zarada plus tri prosječne, kao varijabilni dio) bez ijedne odluke Savjeta, a te odluke bi Savjet morao da donosi iz mjeseca u mjesec i to nakon evaluacije njegovog mjesečnog radnog učinka – upozorila je Camović-Veličković Savjet.

Zbog toga se, kroz ove izmjene, kazala je ona, radi uzaludan posao.

– Za članove i članice Savjeta koji se informišu samo preko RTCG medija moram reći da su svi ostali mediji u Crnoj Gori prije nekoliko dana objavili da Boris Raonić prima 4.042 eura mjesečno i da je to najveća zarada u državi u javnom sektoru. Nakon toga, a što su svi građani i građanke Crne Gore, čije interese vi zastupate u Savjetu, jednoglasno osudili, nama je stigao prijedlog od samog Raonića da mu se umanji primanje. Valjda je svima jasno da je to nečiji drugo nalog da se ta zarada upristoji jer baš jako bode oči i bola bi i u normalnim uslovima, a ne sada kada RTCG dnevno dobija makar po jedan javni šamar zbog načina na koji Raonić njime nezakonito upravlja – kazala je Camović-Veličković.

Ona je napomenula i da je Raonićevo objašnjenje da je „nakon povećanja zarada u Javnom servisu, moja postala previsoka“ smiješno, jer, kako je kazala, do povećanja zarada u RTCG je došlo prije više od šest mjeseci, a ispada da je on to shvatio i postidio se tek kad je pročitao na portalima ostalih medija.