Razdvajanje fekalne i atmosferske kanalizacije, uslov za normalno funkcionisanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

    4 meseca pre 590 pregleda Izvor: PV Informer

Foto: PV Informer –

Prema dostupnim podacima u opštini Pljevlja ukupna dužina izgrađene kanalizacione mreže na nivou grada je 56 km od čega je 7 km atmosferske kanalizacije, što iznosi nekih 12% izgrađene atmosferske kanalizacije. U tom pogledu opština Pljevlja malo je ispod nacionalnog prosjeka od 20 posto.

Postojeće stanje ne može se ocijeniti kao povoljno, iako je u toku 2019. godine završena izgradnja Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i glavni gradski kolektor, što je jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata iz oblasti upravljanja otpadnim vodama.

Ne postoji zadovoljavajući katastar postojeće kanalizacione mreže, te je, čak i pored brojne tehničke dokumentacije, teško utvrditi precizniju sliku kanalizacionog sistema. Zato se otpadne vode iz kanalizacije i dalje u velikoj količini ispuštaju direktno u korito rijeke Breznice, kako zbog havarisane podzemne infrastrukture tako i zbog miješanja atmosferske i fekalne kanalizacije, i to je sa sanitarnog stanovišta neprihvatljivo.

Takvih ispusta fekalne kanalizacije ima na desetine u gradskoj zoni Pljevalja koja se direktno uliva u rijeku Breznicu (ispusti ispod mosta kod Milet bašte, ispust potoka Zlodo, ispust ispod Kamenog mosta, ispust u naselju Ševari kod bivše „Kožare“ i dr.).

Kanalizacioni sistem centralnog jezgra grada ucrtan je u Geografsko informacioni sistem – GIS, koji je potrebno ažurirati i dopuniti s novoizgrađenom mrežom.

U narednom periodu značajna pažnja se mora posvetiti funkcionisanju kanalizacionog sistema, tako što će se izvršiti razdvajanje fekalne i atmosferske kanalizacije, što će doprinijeti boljem funkcionisanju novoizgrađenog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Projekat pogona za prečišćavanje otpadnih voda je sa 3,5 miliona finansiran iz pretpristupnih fondova (IPA), a 2,5 miliona eura kreditno se zadužila Opština Pljevlja. 

Po nekim procjenama radovi na odvajanju fekalne od atmosverske kanalizacije bi trajati između jedne i dvije godine.Kapacitet postrojenja je 42.000 korisnika, s tim što je predviđeno da u prvoj fazi radi za 28.000 korisnika.

Međutim u postrojenje za preradu otpadnih voda dolazi više vode nego što je projektovano i to najviše iz razloga što nije odvojena fekalna od atmosferske kanalizacije. Iz tog razloga fekalije iz ovog kolektora ponovo se ispuštaju u rijeku Breznicu.

U nacrtu za 2024.godinu kapitalnog dijela budzeta opštine Pljevlja za hidrotehničku infrastrukturu predviđen je iznos od 540 hiljada eura. Od tog iznosa za fekalnu infrastrukturu predviđeno je 60 hiljada eura, a za atmosfersku 40 hiljada eura, što svakako neće biti ni približno dovoljno da bi se krenulo sa značajnijim radovima na odvajanju fekalne od atmosferske kanalizacije.

Predsjednik opštine dr Dario Vraneš smatra da postrojenje za preradu otpadnih voda u Židovićima trenutno može da primi i obradi samo petinu otpadnih voda, dok četiri petine neprerađeno odlaze u Ćehotinu. Takođe je naveo podatak da godišnje Opštinu Pljevlja rad postrojenja za preradu otpadnih voda u Židovićima košta 800.000 eura.

Vraneš je polovinom decembra razgovarao sa predstavnicima PROCON-a iz Podgorice, a na tom sastanku dogovoreno je da se krene u projekat rekonstrukcije kanalizacione mreže u gradu, odnosno razdvajanje atmosferske od kanalizacione mreže.

Taj projekat koštao bi oko 19 miliona eura, od čega bi 12,5 miliona eura bili grantovi evropskih fondova. Opština će do 19. januara znati da li će biti podržan projekat.

Sa realizacijom ovog projekta bi bilo riješeno pitanje optimalnog rada pogona za prečišćavanje otpadnih voda i istovremeno ekološki bile zaštićene rijeke Breznica i Ćehotina.