Reagovanje Sindikalne Organizacije EPCG – podružnice TE Pljevlja na sve površne i zlonamjerne komentare o potencijalnom zatvaranju TE Pljevlja i Rudnika uglja

    3 godine pre 754 pregleda Izvor: PV Informer

U poslednje vrijeme smo sve češće svjedoci površnih priča, procjena i savjeta raznih nazovi eksperata, ekologa i nevladinih organizacija. Svi kao koordinisani napadaju TE Pljevlja i Rudnik uglja i rade sve kako bi što prije ugasili dva najveća industrijska giganta u Crnoj Gori.

Poštovana gospodo, prije nego što kažete bilo šta na ovu temu, trebalo bi dobro da razmislite koliko uopšte znate o ovoj oblasti i zašto ste sebi dali za pravo da govorite o nečemu što tako površno poznajete? Trebalo bi dobro da razmislite za čije interese govorite, je li to pošteno i koliko vaše riječi mogu negativno uticati na ekonomiju Crne Gore.

U TE Pljevlja i Rudniku uglja radi preko 1000 ljudi, u ovom gradu žive naše porodice i niko više od nas ne želi da pomogne ovom gradu, zaštiti životne sredine, ali i ekonomiji Crne Gore. Nemojte biti površni kada govorimo o ovoj temi. Najlakše je pričati priču o zelenoj energiji, vjetro elektranama, solarnim panelima, hidro energiji, ali kada počnete sa tom pričom sjetite se da TE Pljevlja proizvodi 50% energije u Crnoj Gori. Sjetite se da na račun stabilne i velike proizvodnje TE Pljevlja od oko 1.400 GWh godišnje EPCG ima mogućnost da izvozi energiju u mjesecima kada na berzi ima vrlo visoku cijenu. Upravo ta stabilnost koju našem energetskom sistemu daje TE Pljevlja nudi mogućnost EPCG da bude profitabilna kompanija.

Šta pokušavamo gospodo? Da ugasimo i ovo malo industrije što imamo u Crnoj Gori? Ne osporavamo mi da Crna Gora treba da bude ekološka država i da treba da vodimo računa o ovom najljepšem komadu zemlje na planeti, ali isto tako moramo da brinemo o ekonomiji i energetskoj nezavisnosti države. Da, i mi u Pljevljima takođe želimo hidro energiju i solar i vjetar i biomasu. Sve to treba da gradimo u Crnoj Gori i da smanjujemo uticaj uglja u ukupnoj proizvodnji energije. Osnovni problem je što mnogi ne razumiju da se priča o gašenju TE Pljevlja i Rudnika uglja ne može i ne smije pričati sve dok je proizvodnja TE Pljevlja procentualno na ovako visokom nivou. Pričaćemo tu priču kada TE Pljevlja bude ispod 20% ukupne proizvodnje. A do tada gospodo GRADITE nove izvore energije, slobodno zelene, što zelenije i ekološkije, a ne GASITE postojeće. Lako ćemo ugasiti kad izgradite, al nemojte naopako. Hajde da malo radimo i rješavamo probleme, a ne da pravimo još veće probleme od onih u kojim smo. Radimo ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja, ne smetajte nam! Pomozite nam ako želite, ako ne želite, ne smetajte!

Na kraju, treba da znate da u Evropi i dalje radi mnogo elektrana na ugalj, sa velikom instalisanom snagom. U Njemačkoj je udio energije iz uglja oko 40% i sigurno neće izaći iz uglja prije 2038. Prošle godine su izgradili novu elektranu na ugalj od 1.100 MW. Njemcima se isplati, iako uvoze ugalj za tu elektranu, a nama se ne isplati da radimo sa našim ugljem, sa našim prirodnim bogatstvom? U planu je takođe i da se sve termoelektrane na ugalj postepeno gase, neke do 2030, neke do 2035, 2038, 2044, 2050. Zašto mi trčimo da budemo prvi u tome? Možda bi bilo bolje da trčimo neku drugu trku? Recimo da budemo ekonomski jači. Zašto pokušavamo da se takmičimo samo u ekologiji sa najjačim zemljama u EU? Zašto se nijeste sjetili da se takmičimo malo u ekonomiji, proizvodnji, zaposlenosti?

Sindikalna Organizacija TE Pljevlja

Predsjednik

Tomčić Velibor