Rudnik uglja i TE Pljevlja hvale se rezultatima, a vazduh u gradu opterećen zagađujućim česticama

    1 godina pre 413 pregleda Izvor: dan.co.me

Iz Elektroprivrede Crne Gore i Rudnika uglja ovih dana saopštili su izuzetno dobre proizvodne rezultate za jedanaest mjeseci godine, a predstavnici Vlade isticali su da Pljevlja drže energetski sistem Crne Gore. Sa druge strane, ekolozi ističu da od svega toga stanovnici grada pod Golubinjom imaju samo probleme i zagađenu životnu sredinu.

– Imamo situaciju da je Termoelektrana za 11 mjeseci proizvela električnu energiju čija je vrijednost 365 miliona eura. Znači svaki dan više od jednog miliona eura išlo je žicom iz Pljevalja, a Pljevljacima je ostajao zagađen vazduh – konstatuje izvršni direktor Ekološkog društva „Breznica“ Milorad Mitrović.

Mitrović ističe da mu je u potpunosti jasno da je izuzetno teška energetska situacija u svijetu, ali naglašava i da je neophodno više pažnje posvetiti Pljevljima.

– Pozivam predstavnike Elektroprivrede da se ne hvale proizvodnim rezultatima jer se u sadašnjim uslovima rugaju stanovništvu pljevaljskog kraja kada pričaju o uspjehu. Predstavnici Vlade upućuju pohvale, ali ništa ne rade da se promjeni politika prema Pljevljima- kaže Mitrović i dodaje da se da se poslednjih dana najbolje vidi kako je stanje u Pljevljima.

–U popodnevnim i večernjim satima, dana 23/24. decembra, izmjerene su veoma visoke koncentracije zagađujućih materija u vazduhu u urbanoj zoni Pljevalja. Koncentracija sumpor(IV)oksida SO2 u 16 časova iznosila je 307,4, ųg/m3, u 20 časova – 366,3, ųg/m3 da bi u 21 sat bila 480,3 ųg/m3 što nije iznad granice upozorenja koja iznosi 500 ųg/m3 ali svakako je blizu i postoji realna opasnost da se taj prag pređe. Ovakva situacija zaslužuje oprez i dodatna mjerenja i sprovođenje određenih aktivnosti na smanjenu emisija štetnih i po zdravlje opasnih gasova – ističe Mitrović.

Mitrović dodaje da su u dužem vremenskom periodu izmjerene i veoma visoke koncentracije PM10 čestica(300 ųg/m3) što dodatno utiče na veoma loš kvalitet vazduha u urbanoj zoni Pljevalja.

–Na osnovu člana 23 Zakona o zaštiti vazduha, Agencija za zaštitu životne sredine donijela je kratkoročni akcioni plan za opštinu Pljevlja u slučaju prekoračenja ili rizika od prekoračenja praga upozoravanja za sumpor(IV)oksid SO2 ali se nikada ni jedna mjera nije sprovela i to pravdaju činjenicom da se nije desilo prekoračenje u uzastopnom trajanju od tri satao, a to što su instrumenti izmjerili bezmalo maksimalno dozvoljene koncentracije niko ne uzima za ozbiljno – podvlači Mitrović.

Država ne mijenja politku prema Pljevljima

Prije petnaestak dana Pljevlja je posjetio premijer Dritan Abazović, koji je tom prilikom istakao značaj pljevaljskih energetskih kompanija na održanju energetskog sistema u Crnoj Gori, kao i činjenicu da država dovoljno ne vraća Pljevljima. Prije dva dana sličnu ocjenu iznio je i potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Vladimir Joković. Slične ocjene davali su i drugi predstavnici Vlade. Međutim, na terenu nema pokazatelja da država mijenja politiku prema Pljevljima.