Samo mali ljudi zaboravljaju velikane

    6 godina pre 69 pregleda Izvor: pvinformer.me

Sudeći po situaciji na terenu, Pljevlja su grad u kom se ne vodi računa o slavnoj prošlosti i gdje se velikani olako zaboravljaju. Cjelokupno sjećanje svodi na davanje imena ulicama ili ustanovama po nekoj znamenitoj ličnosti, dok se njihove kuće i spomen-obilježja prepuštaju propadanju. Tako su mrtvo slovo na papiru ostale priče da se kuća patrijarha srpskog Varnave Rosića pretvori u crkveni muzej, u spomen- kuću, kao i da se u spomen-dom pretvori porodična kuća prvog direktora pljevaljske gimnazije Tanasija Pejatovića. Slična je situacija i s rodnom kućom Milke Bajić Poderegin, koja je autorka romana „Svitanje”. Njena kuća bi mogla da bude mjesto za okupljanje književnika, a umjesto toga ustupljena je za stanovanje licima koja primaju materijalno obezbjeđenje. Rodna kuća patrijarha Varnave Rosića praktično je u ruševinama, iako se mnogi Pljevljaci hvale da Pljevlja nijesu imala kralja, ali da su dala jednog od najuspješnijih poglavara Srpske pravoslavne crkve, dok se prilikom razgovora o Tanasiju Pejatoviću pozivaju na Jovana Cvijića i na njegove pohvale upućene ovom darovitom Pljevljaku.

Predsjednik Opštinske organizacije SNP-a Rajko Palibrk ističe da se ne vodi računa ni o starim grobljima.

  • Pljevlja su ostala dužna svojim velikim i zaslužnim građanima i možda je to jedan od razloga sadašnjeg stanja duha Pljevljaka. Zaboravili smo mnoge koji su kroz vjekove proslavili Pljevlja širom planete ili im se na pravi način nijesmo odužili. Nijesu dovoljna samo imena ulica i njihovo pominjanje kad nam zatrebaju. Pravoslavno groblje u Varoši je u potpunosti zapostavljeno, dok je staro muslimansko groblje na kom su sahranjivani članovi nauglednijih pljevaljskih muslimana skoro u potpunosti uništeno izgradnjom Doma zdravlja i bolnice, kaže Palibrk i napominje da su rodne kuće najuglednijih Pljevljaka ili potpuno ruinirane ili već uništene.

Pored rodnih kuća patrijarha Varnave i Milke Bajić Podergin, kao i stare kuće Pejatovića, Palibrk kao veoma značajnu ističe i staru kuću Selmanovića.

  • Sve to, uz još nekoliko znamenitosti Pljevalja, starih nekoliko vjekova, zaboravljeno je i, zašto ne reći, poniženo što ne može služiti na čast nijednom Pljevljaku. Pljevlja, kao dokazani multietnički i multivjerski grad imaju ono što drugi nemaju, a to je zajedničko svetilište – Pljevaljsko turbe, koje trenutno nema ni približno onakav status kakav zaslužuje, ističe Palibrk i dodaje da je u prvom redu obaveza lokalne uprave da štiti kulturno- istorijsko nasleđe, jer bez pozitivnog odnosa prema prošlosti nema napretka ni u budućnosti.

Lokalna uprava ni da pomogne

Tokom proteklih godina o nadgrobnom spomeniku Tanasija Pejatovića staraju se uprava i učenici pljevaljske gimnazije, koja i nosi ime ovog znamenitog Pljevljaka. Nadgrobni spomenik Milke Bajić Poderegin na starom groblju kod Manastira Sveta Trojica obnovljen je trudom članova Srpskog- kulturnog centra „Patrijarh Varnava“, a isto tako je obnovljena i porodična grobnica Rosića na starom groblju u naselju Varoš, gdje počivaju roditelji i najbliži srodnici patrijarha Varnave. NVO „Groblje kod manastira Svete Trojice“ obnovila je i uredila na desetine grobnih spomenika znamenitih Pljevljaka. Lokalna uprava u ovom poslu nije pružala pomoć, dok su pomenute organizacije do sredstava dolazile radeći projekte u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore.