SAOPŠTENJE DEMOKRATA – KRVAVAC: Ovo su Pljevlja, ovdje se ne radi

    5 godina pre 842 pregleda

Svako iole realan u donošenju zaključaka svjestan je da su Pljevlja dočekala poslednji  čas, toliko da je biološki opstanak naše opštine doveden u pitanje. Građani su zasićeni ispraznim tridesetogodišnjim obećanjima vladajuće strukture, zaduženost je ogromna, novca nema, nezaposlenost je prevelika.

U poslednje vrijeme smo imali jedan politički turbulentan period, u kojem je vladajuća struktura ostala bez predsjednika Opštine, kojemu je ekspresno nađena zamjena, jer rezervnih igrača, koji uskaču sa klupe kao da se ništa nije desilo, DPS-u nikada nije falilo.

Međutim, ono što se nije promijenilo je odnos Poreske uprave prema Opštini Pljevlja koji je isti ili, pak, još gori. Blokade računa Opštine se ređaju iz mjeseca u mjesec, novac ostvaren od sredstava Egalizacionog fonda se opet sliva nazad u Podgoricu, jer politički zemljotres koji je izazvao Mirko Đačić napuštanjem DPS-a, kao da nije mnogo pogodio čelnike Poreske uprave, čija je namjera da stave ključ u bravu Opštine Pljevlja. Od početka godine, blokadama računa Opštine i Javnih preduzeća, Poreska uprava je skinula sa računa preko 800 hiljada evra, dok je pljevaljski novac zagubljen negdje u bespućima turbulentnog poslovanja Vektre Jakić.

Aktuelni predsjednik Opštine, političkom metodom „lezi i pravi se mrtav“, kao da ne obraća mnogo pažnje na aktuelna zbivanja i kontinuirane blokade računa, već kao  suštinski eksponent energetskog lobija, opet obećava kule i gradove, trogodišnje toplifikacije i nekakve virtuelne toplane.

Cjelokupnu političku predstavu kreiranu od strane aktuelne vlasti povremeno prekine glasno krčanje crijeva gladnih, kojih je u Pljevljima sve više. Nestvarno djeluje informacija da je u opštini tek nešto malo preko 5 hiljada zaposlenih, da je broj penzionera, koji jedva spajaju kraj s krajem,  odavno premašio broj zaposlenih u realnom sektoru, a da je broj primalaca socijalne pomoći sve veći. Ogromno raseljavanje mladog i obrazovanog kadra kao da ne dotiče predstavnike vlasti, koji mnogo ne haju za biološki nestanak Pljevalja dok god se sjedi u nekoj fotelji.

Lakmus papir finansijskog stanja u gradu je katastrofalna ekonomska  situacija u lokalnim preduzećima čiji je osnivač Opština. Prostom analizom izvještaja o radu lokalnih preduzeća, koji su nedavno bili na dnevnom redu skupštinskog zasijedanja, imali smo priliku da vidimo da je ukupan prihod 5 najvećih lokalnih preduzeća u 2018. (Vodovod, Čistoća, Komunalne usluge, Grijanje i Lokalni putevi) ukupno 4,7 miliona evra, a da su istovremeno akumulirani gubici navedenih preduzeća tačno 5.966,490 evra. Treba imati u vidu da je broj zaposlenih u javnim preduzećima koja su pred gašenjem po poslednjim podacima oko 420.

Pogotovo je katastrofalno poslovanje u Komunalnim uslugama čija su potraživanja oko 90 hiljada evra a akumulirani gubici i dug oko milion i po. Radnicima DOO „Grijanje“ kasni 10 zarada, a blokade računa od strane Poreske uprave dišu za vratom svim lokalnim preduzećima.

Dakle, akumulirani gubici prevazilaze prihode u 2018. godini za skoro milion i 300 hiljada evra, što predstavlja frapantan podatak, koji očigledno nije zabrinuo odbornike vladajuće većine, ako imamo u vidu da su pomenute izvještaje jednoglasno podržali, dok se predsjednik Opštine nije ni pojavio na raspravi. Evidentno je da su lokalna preduzeća u duplo gorem položaju nego 2014. godine, kada je aktuelna administracija preuzela vlast.

Dok se u Skupštini Crne Gore broj zaposlenih povećava za 20 posto u izbornoj godini, u Pljevljima se ne otvara ni trafika, zaposlenima u Opštini i lokalnim preduzećima sa ionako bijednim primanjima se nude još bijednije otpremnine, a sve to u momentima dok se dešavaju ekološke katastrofe černobiljskih karakteristika. Dakle, na sjeveru se nude sirotinjske otpremnine zaposlenima, dok se prebukirana DPS administracija u centralnom regionu širi do tačke pucanja.

Ovim putem bi valjalo pozvati sve odgovorne i dobronamjerne pojedince, predstavnike opozicionih partija kao  NVO sektor da zajedno svu energiju usmjerimo na rešavanje nagomilanih egzistencijalnih problema jer je momenat veoma ozbiljan, a građani Pljevalja nemaju vremena za gubljenje. Ukoliko se ne posvetimo problemima čije bi rešavanje značilo rešavanje problema koje život znače, već se posvetimo trivijalnostima i sekundarnim dnevno političkim momentima,  koji jedino odgovaraju DPS politici, bojim se da nećemo imati vremena da ispravimo pogubnu politiku vladajuće strukture koja je Pljevlja dovela na prosjački štap.