Saopštenje DOO „Lokalni putevi“ – Pljevlja

    2 godine pre 8900 pregleda Izvor: PV Informer
YOU TUBE

Ministarstva finansija Crne Gore na zahtjev Uprave prihoda i carina dalo je Mišljenje br.25-430/22-8010/1 od 09.05.2022. godine, u kojem tvrdi da „Sredstva koja su obezbijedjena u budžetu jedinice lokalne samouprave, transferisana privrednom društvu čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave, a namijenjena za finansiranje komunalnih djelatnosti zajedničke komunalne potrošnje, od kojih se vrši nabavka proizvoda i usluga, odnosno pružaju usluge jedinici lokalne samouprave, podliježu obavezi plaćanja PDV“. Prije citiranog Mišljenja isto Ministarstvo, sa istim ili proširenim nazivom (Ministarstvo finansija i socijalnog staranja), kao nadležni organ za praćenje primjene poreskih zakona i davanja mišljenja u vezi sa tom primjenom, imalo je u kontinuitetu drugačiji stav, a što je iskazivalo u tri data pisana mišljenja i to Mišljenje br.4-5059/1 od 24.04.2013. godine dato na zahtjev Opštine Pljevlja i DOO ,,Lokalni putevi“ Pljevlja, Mišljenje br.04-18915/2 od 28.11.2019. godine, dato na zahtjev opštine Bijelo Polje i Mišljenje br.03 040/22-3017/1 od 4.02.2022. godine dato na zahtjev Zajednice opstina Crne Gore, a na inicijativu Opštine Pljevlja i DOO „Lokalni putevi“ Pljevlja. U sva tri data mišljenja sadržaj je isti, pa citiramo zadnje dato Zajednici opština Crne Gore, gdje između ostalog stoji „Imajući u vidu da je održavanje i zaštita puteva zakonski ustanovljena obaveza (Zakon o putevima „Službeni list Crne Gore“, broj82/20), te da se sredstva za te namjene obezbjeđuju u budžetu jedinice lokalne samouprave, smatramo da ta sredstva imaju karakter subvencije i ista ne podliježu obavezi plaćanje PDV od strane Javnog preduzeća za održavanje izaštitu lokalnih puteva. Međutim kada javno preduzeće iz navedenih sredstava vrši nabavku proizvoda i usluga za potrebe održavanja lokalnih puteva te nabavke podliježu obavezi plaćanja PDV“. 

Kako je najnovije dato Mišljenje u sredstvima informisanja shvaćeno kao dosadašnji nezakoniti rad opština i privrednih drustava koje opštine osnivaju i čiju djelatnost finansiraju kao javnu djelatnost usmjerenu u cilju izbjegavanja obračuna i plaćanja PDV, to podsjećamo sredstva informisanja i čitaoce i slušaoce, da punih 18 godina od dana primjene zakona o PDV, ni jedna opština u Crnoj Gori nije plaćala PDV na transfere koje čini svojim privrednim društvima, kao što ne plaća ni Crna Gora svojim privrednim društvima. Opštine i privredni subjekti koje su opštine osnovale uporište za svoje ponašanje imaju u Zakonu o lokalnoj samoupravi, Zakonu o porezu na dodatu vrijednost i navedenim mišljenjima Ministarstva finansija. Takođe ni jedan kontrolni organ od poreske inspekcije, Državne revizorske ustanove i komercijalnih revizora, koje vrše nadzor najmanje jednom godišnje, nije za cijelo vrijeme utvrdio ni jednu nepravilost kod primjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost. Najnovije Mišljenje Ministarstva finansija dato je u uslovima kada su na snazi isti propisi koji su važili i u vrijeme ranije datih mišljenja. U datom mišljenu i dalje nema poziva na propis i nije jasno iz kojeg propisa navedena obaveza proizilazi. Posebno nije jasno da li je obaveza obračuna i plaćanja PDV na transver novca ili na promet proizvoda i usluga koji potrošačka jedinica vrši sa transverisanim novce. Ranije data mišljenja su ove dvije situacije razlikovala,pa na transver novca nije obračunavat PDV, a na promet proizvoda i usluga od tog novca obračunavanje i plaćan PDV. 

Ovdje ćemo se osvrnuti samo na jednu javnu funkciju Izgradnju, rekonstrukciju, održavanje i zaštitu opštinskih puteva, sa osvrtom na propise i ponašanje Uprave prihoda i carina-područne jedinice Pljevlja. 

Članom 27. stav 1 tačka 2. Zakona o lokalnoj samoupravi (sl.list CG br.2/2018. | 38/2021) (u daljem tekstu :Zakon) propisano je da: Opština u skladu sa zakonom i drugim propisima:“Uredjuje i obezbjeđuje obavljanje poslova izgradnje, rekonstrukije, održavanja i zaštite opštinskih puteva“ 

Članom 29. stav 1. tačka 1. i 2. istog Zakona, propisano je da „Radi obezbjedjenja vrsenja poslova iz svoje nadleznosti opstina osniva: 

1.organe lokalne uprave

2.Ustanove, privredna drustva i druge oblike organizovanja radi pruzanja javnih usluga (u daljem tekstu: javne službe) 

Članom 13. stav 6. Zakona o PDV-u izmedju ostalog propisano je da „Državni organi i organizacije i organi jedinice lokalne samouprave i druga javnopravna tijela u okviru vrsenja djelatnosti po osnovu javnih funkcija ne smatraju se poreskim obveznicima, ako se u vezi tih djelatnosti naplacuju porezi, takse, doprinosi i druge dažbine“. 

Sekretarijat za stambeno komunalne poslove,saobracaj i vode , je organ jedinice lokalne samouprave Opstine Pljevlja, osnovan shodno clanu 

29. stav 1.tacka 1 Zakona o lokalnoj samoupravi, koji je izmedju ostalog nadlezan za obavljanje javne funkcije uređenja i obezbjeđenja obavljanja poslova izgradnje, rekonstrukcije, održavanja i zaštite opštinskih puteva ,shodno clanu 27. stav 1. tacka 2. navedenog zakona, a koja djelatnost se shodno clanu 28 stav 1.tacka 2 i 3.istog zakona finansira iz lokalnih javnih prihoda, dakle poreza ,prireza, taksi i drugih dazbina koje cine prihod opstine

Kako je uredjenje i obezbjedjenje obavljanja poslova izgradnje, rekonstrukcije,odrzavanja i zastite opstinskih puteva, nezamjenjiv uslov zivota i rada lokalnog stanovnistva, koja se nije mogla kvalitetno i ekonomicno obezbijediti putem privatne inicijative ili na drugi nacin ,to je Opstina Pljevlja, kao i sve opstine u Crnoj Gori, osnovala privredno drustvo DOO Lokalni puteviPljevljai, da vrsi navedenu djelatnost kao javna sluzba, koja se u cjelosti finansira iz lokalnih prihoda, pa se shodno naprijed citiranom clanu 13.stav 1.tacka 6.Zakona o PDV ne smatraju poreskim obveznikom za isporuku usluga u poreskim periodima i izvjestajima o izvršenim uslugama koji podnosi opštinskom Sekretarijatu. Ovakav stav od pocetka primjene Zakona o PDV 2003.godine imali su i drzavni organi i to:Ministarstvo finansija i Poreska uprava,sada Uprava prihoda i carina i ni jedno javno preduzece,sada DOO za javne puteve ,PDV na isporucene usluge u okviru navedene djelatnosti u opstinama u Crnoj Gori nije obracunavalo, niti je PDV na te usluge placal 

Uprava prihoda i carina, Podrucna jedinica Pljevlja,u proteklih 18 godina tj. od dana primjene Zakona o PDVu, svake godine vrsila je inspekcijski nadzor i ni u jednom Zapisniku o izvrsenom inspekcijskom nadzoru nije utvrdila nepravilnost kod obracuna PDVa, do 03.11.2021.godine, kada je poreski inspektor Kocalo Predrag, dosao sa Nalogom za inspekcijski nadzor za period od 5 godina. Kada je upozoren da je zadnji inspekcijski nador zavrsen u junu mjesecu 2021.godine, te da je nalog suprotan clanu 75.ztav 2. Zakona o poreskoj administraciji, kojim je bilo propisano da:Inspekcijski nadzor kod poreskog obveznika mora se nastaviti na poslednji period oporezivanja, obuhvacen predhodnim inspekcijskim nadzorom.No i pored upozorenja inspektor je donio rjesenje kojim je nalozio da mu se za period od zadnjih pet godina donesu u Podrucnu jedinicu sve izdate PDV fakture.Kako je racun privrednog društva bio blokiran vec sesti put u toku godine, te kako privredno društvo nije imala papira niti ga je imalo zašto kupiti, to je malte ne cjelokupno knjigovodstvo preseljeno 

u Podrucnu jedinicu Pljevlja, gdje se i danas nalazi.Zapisnikom o izvrsenom inspekcijskom nadzoru, na osnovu kojeg je sacinjen Zahtjev o pokretanju prekrsajnog postupka koji je okončan OSLOBOĐENJEM okrivljenih od odgovornosti, konstatovano je ,da okrivljeni za izvrsene isporuke usluga nijesu izdali fiskalne racune vec izvjestaje o izvrsenim radovima za 8,9 i 10 mjesec 2021.godinu, sa pozivom na Misljenje Ministarstva finansija br.4-5059/1 od 24.04.2013.godine u kojem stoji da „Sredstva koja dobija poreski obveznik od Opstine Pljevlja, na ime izvrsenih usluga za odrzavanje lokalnih puteva u Opstini Pljevlja, imaju karakter namjenske subvencije i da isti ne podlijezu obavezi placanja PDV-a “Znaci,okrivljeni nijesu izdavali fiskalizovani PDV racun za isporucene usluge odrzavanja lokalnih puteva u opstini ,zato sto nijesu obveznici PDV-a za navedene usluge,dok Podrucna jedinica Pljevlja je jedina od svih 8 Podrucnih jedinica Uprave prigoda i carina u Crnoj Gori koja hoce da prinudi DOO „Lokalne puteve „Pljevlja da izdaju PDV racun sa iskazanim PDV./ ako je navedenim Zapisnikom o izvrsenom inspekcijskom nadzoru prvim za 18 godina primjene zakona o PDV konstatovana nepravilnost u poslovanju, poreski organ nije poreskim rjesenjem izvrsio obracun PDV za nadzorisane poreske periode i ako je to bio duzan da ucini shodno clanu 91.Zakona o poreskoj administraciji, pa je tako onemogucio privredno društvo ,da pravnu zastitu ostvari u upravnom postupku pred Ministarstvom finansija po zalbi i u upravnom sporu pred Upravnim ,odnosno Vrhovnim sudom Crne Gore.Poreski organ Pljevlja, blokadom poslovnog racuna (6 puta u toku 2021. godine) , ucijenio je Izvršnog direktora da moraju odustati od 5 izjavljenih zalbi ,protiv rjesenja o prinudnoj naplati koja su nezakonito donesena, te podnosenjem dvije krivicne prijave i Zahtjeva za pokretanje prekrsajnog postupka, natjera DOO , Lokalni putevi“Pljevlja da izdaju fiskalizovani PDV racun na svoju i na stetu Opstine Pljevlja. Naime, da je Izvršni direktor kao odgovorno lice u pravnom licu izdao PDV racun sa iskazanim PDV-om,svestan da nije obveznik PDV shodno clanu 13. Stav 6.Zakona o PDV i u uslovima kada Ministarstvo finansija u svojim misljenjima to isto tvrdi,onda bi on morao da taj iskazani PDV plati,a Opstina mu ga ne bi platila, jer nije registrovana kao PDV obveznik i placeni PDV nebi imala pravo da vrati. Takom radnjom Izvršni direktor bi Opstini Pljevlja svesno nanio stetu,i tako počinio krivicno djelo zloupotreba polozaja i nesavjesno obavljanje funkcije na koju ga je Skupstina opstine imenovala.