Savez Drvoprerađivača Crne Gore poziva premijera Dritana Abazovića i potpredsjednika Vladimira Jokovića da hitno reaguju

    2 godine pre 850 pregleda Izvor: PV Informer

Savez drvoprerađivača apeluje da premijer Dritan Abazovic i potpresjednik Vlade Vladimir Joković hitno zaustave privilegovane drvopreradjivače da i ove godine u džepove stave 100miliona eura iz crnogorskih šuma. 

Kao i prethodnih godina, isti su krenuli u poharu crnogorskih šuma, pošto su na posljednjem tenderu bili uskraćeni da postavljaju svoje monopolističke uslove kod Uprave za šume preko visokih službenika Uprave  i Ministarstva poljoprivrede .

Iako je zvanično potvrđeno da su dosadašnji tenderi, osim proslogodišnjeg, bili nelegalni ponovo je počelo lobiranje pojedinih  službenika Uprave za šume i Ministarstva poljoprivrede da se vrate pravila starih tendera kao što su:

 1. Bodovi na kadrovsku osposobljenost (radnike)

2. Bodovi na tehničku osposobljenost

Ukazujemo da su:

1. bodovi na radnike, pogotovo kada su se bodovali radnici iz prošle godine, bili su suprotni zakonu jer onaj ko investira u pogon milion eura ne može prve godine da konkuriše na tender, nego treba da plaća cijelu godinu radnike a da nista neradi jer prve godine nemože da dobije sirovinu ,da bi imao pravo tek naredne godine da konkuriše.

Radnici sa invaliditetom, koliko god nehumano zvučalo,  su omiljeni radnici privilegovanih drvoprerađivača, jer pojedine firme imaju 50 radnika od kojih je  36  njih sa invaliditetom. Oni se ne javljaju na posao već im privilegovani poslodavci uplacuju oko 900e mjesečno na račun,  a oni su dužni da povrate 700e, a  200e zadržavaju za sebe. Takva praksa se primjenjuje  jer drzava firmama koje zapošljavaju radnike sa invaliditetom refundira 75% od zarade, pa ove privilegovane firme više zarađuju na manipulisanju ljudima i državom, nego na svojim pilanama.

Poznato je i to da su ti privilegovani koncesionari prije par godine kao radnike prijavljivali pokojnike, konobarice, prodavačice, penzionere sa većim stepenom invaliditeta…

2. Bodovi na tehničku osposobljenost kao i bodovi na radnike su rezervisani kao sigurni bodovi za privilegovane koncesionare jer svake godine lažiraju dokumentaciju da posjeduju finalnu proizvodnju i tako uz pomoć članova komisije iz Uprave za šume i Ministarstva, a na štetu ostalih koncesionara, mimo zakona dobijaju maksimalne povlastice na tenderu.

Treba istaći i to da Ministrstvo i Uprava nijesu kažnjavali drvoprerađivače koji su izvozili oblovinu iako je to bilo zabranjeno. Takođe, nijesu stopirali kod Uprave carina izvoz te robe što se vidi iz podatka 2015. godine da je izvezeno oko 60000m3 oblovine od strane privilegovanih drvoprerađivača, a da ne pričamo za preiod 2011,2012,2013,2014…

Pored svih malverzacija kojima se bave oni i oni koji im pomažu radi ličnih interesa, ti službenici godinama opstaju u pomenutim državnim institucijama i ne trpe nikakve posljedice, već  uvećavaju svoju imovinu i finansijsku sposbnost.

Začudio nas je i stav službenika Ministarstva poljoprivrede, resora koje je prošle godine zastupao stav da je cijena prioritet pri bodovanju, ove godine naprasno mijenjaju mišljenje i hoće da vrate stare uslove na tenderu, pa se nameće pitanje  da li su prošle godine tvrdili pazar za bolju nagradu.

Apelujemo na premijera Abazovića i potpredsjednika Vlade i resornog ministra Jokovića da stopiraju ogoljenu namjeru pojedinca da nastave da nezakonito profitiraju, na štetu ostalih koncesionara i države.

Ukoliko nadležni ne stopiraju nastavak pohare Savez drvoprerađivača obratiće se tužilaštvu, a sa građanima i NVO aktivistima organizovaće proteste.  

Stoga, predlažemo da se kao bodovna osnova  na tenderu stavi 20% za razvoj lokalne zajednice, koja je u prethodnih decenija ispaštala upravo zbog privilegovanih i njihovih sprega sa tzv.nadležnim. 

Predažemo da 80% čini cijena,   kako bi prihodi od drvnog resursa isli u budžet uvećani pet puta. 

Ako bi bili bodovi na RAZVOJ LOKALNE ZAJEDNICE 20% I na  CIJENu 80% došlo bi do razvoja lokalne drvne industrije, zapošljavanja 1000 radnika u drvnu industriju, što bi u konačnom dovelo do boljeg standarda na sjeveru Crne Gore.

SAVEZ DRVOPRERAĐIVAČA CRNE GORE