Sekulić: Ne bih bila u koži novog ministra finansija

    2 godine pre 406 pregleda Izvor: analitika/antenam.net

Gašenje Montenegro Airlinesa je bilo nekorektno. Na taj način izgubili smo avio-prevoznika s velikim brojem linija, nacionalni brend, a dobili nešto što nikome ne odgovara, ocijenila je poslanica Demokratske partije socijalista i bivša ministarka ekonomije, Dragica Sekulić, koja je večeras gošća Tviter Spejsa.

Tema razgovora je ekonomska devastacija Crne Gore koju za sobom ostavlja odlazeća Vlada.

Sekulić se na početku gostovanja osvrnula na današnju izjavu odlazećih ministara Milojka Spajića i Jakova Milatovića da su zabrinuti za ekonomsku situaciju u Crnoj Gori, te da je neko državu vratio unazad.

Ističe da ju je ta izjava iznenadila, jer, kako kaže, nije joj jasno koji investitori su zabrinuti za Crnu Goru, s obzirom na to da ih u vrijeme odlazeće Vlade gotovo nije ni bilo.

Navodi i da izjave odlazećih ministara treba da budu pouka mladim ljudima koji tek planiraju da uđu u politiku.

„Svaki populizam dođe na naplatu. Ovakvo ponašanje ministara je pouka svim mladim ljudima koji ulaze u politiku da vode računa o svojim izjavama, kako im se kasnije ne bi „obile o glavu““, ističe Sekulić.

Dodaje da je, kad je riječ o Montenegro Airlinesu, činjenica da stanje u toj kompaniji nije bilo na zavidnom nivou. Ipak, Sekulić napominje da bi se državi kao investitoru mnogo više isplatilo da pomogne kompaniju, jer bi mnogo veće gubitke imala u slučaju slanja kompanije u stečaj.

„Međutim, nova Vlada nije željela time da se bavi, a posljedice danas osjećaju građani na svojoj koži. Dobili smo preduzeće u koje je uloženo 40-ak miliona eura, i basnoslovne zarade menadžmenta koji čini većinu zaposlenih“, poručuje Sekulić.

Umjesto nacionalnog brenda dobili smo, kako navodi, nešto što ne odgovara ni državi ni građanima.

Teško breme programa Evropa sad

Iza odlazeće Vlade, kako navodi Sekulić, ostaje nam teško breme programa Evropa sad, s aspekta zebnje i straha koliko će biti održiv.

Kako navodi, niko nema ništa protiv povećanja plata, naprotiv, ali koncept povećanja plata mora da bude realan, a program Evropa sad nije napravljan tako da bude dugoročno održiv.

„Ne bih bila u koži novog ministra finansija“, ističe Sekulić.

U startu imamo značajan nedostatak sredstava, navodi ona. Dodaje da u ovom trenutku imamo manjak u budžetu od preko 130 miliona eura, za koji nije jasno kako će biti nadoknađen, što je i razlog da se posljednjih dana sve češće govori o povećanju PDV-a.

„Povećanje PDV-a bi bilo katastrofalno, pogotovo uzevši u obzir svakodnevni rast cijena. To treba da bude posljednja odluka“, ističe Sekulić.

Riječ ekspert izgubila na značaju

Riječ ekspert, kako navodi Sekulić, izgubila je na značaju u posljednjem periodu, iako vjeruje da imamo pravih eksperata koji mogu da pomognu u oporavku Crne Gore, koji je neophodan.

„Mislim da smo mi u narednom periodu riješeni da postignemo političku stabilnost, jer ovo što smo imali u prethodno periodu definitivno nije bilo stabilno“, navodi Sekulić.

Ono što vidi kao jedino rješenje je pokretanje privredne aktivnosti, jer, kako kađe, jedino na taj način možemo govoriti o oporavku države.

U svakom slučaju pred novom Vladom su brojni izazovi kako bi se poboljšala situacija u Crnoj Gori, a jedan od njih je racionalizacija.

„Racionalizacija radnih mjesta u državnoj upravi i zaposlenih u državnim preduzećima jedan od prvih i najtežih zadataka buduće Vlade“, ističe Sekulić.

Situacija u kojoj se država trenutno nalazi jeste teška ali, kako navodi Sekulić, izlazila je Crna Gora i iz gorih situacija, pa će i iz ove.