Sindikati Rudnika uglja članovima odobravaju pozajmicu od 1.000 eura

    2 godine pre 1846 pregleda Izvor: dan.co.me

Sindikalne organizacije obezbjeđuju novčanu pomoć prilikom vjenčanja, rođenja djeteta, polaska u prvi razred, u slučaju smrti člana porodice zaposlenog i u slučaju potrebe liječenja.

Zaposleni u Rudniku uglja imaju gotovo najveće plate u pljevaljskoj opštini, pa im je prosječna zarada za decembar iznosila 780 eura, ali imaju i brojne benefite od rada tri sindikalne organizacije. Najbrojnija je sindikalna organizacija koju od prošle godine zastupa i vodi Bogoljub Đondović. On kaže da obezbjeđuju novčanu pomoć od 100 eura prilikom vjenčanja svog člana,prilikom rođenja djeteta, polaska u prvi razred osnovne škole, a isti se iznos odobrava u slučaju smrti člana porodice zaposlenog.

-Pored tih davanja svaki naš član ima pravo na „kasu uzajamne pomoći“ u iznosu od 1.000 eura. Ta sredstva kasnije vraća, ali bez bilo kakvog plaćanja kamate. Svaki član našeg sindikata uzastopno može uzeti tri takve „pozajmice“, ukoliko mu zarada daje mogućnost da novac uredno vraća- kaže Đondović.

U sličnoj su poziciji i članovi sindikalne organizacije koju zastupa Miladin Sekulić. Izuzetak je što ova organizacija ne daje 100 eura prilikom vjenčanja njihovog člana. Sekulić ističe da i njihovi članovi imaju mogućnost da uzastopno koriste, nekoliko puta, kasu uzajamne pomoći, kao i da se o svim davanjima vodi precizna evidencija.

-Prilikom davanja pomoći, u slučaju liječenja našeg člana i člana porodice, obavezno se traži dokumentacija kojom se dokazuje da Fond zdravstva ne pokriva troškove – pojašnjava Sekulić i dodaje da se njihovi članovi u penziju uvijek ispraćaju sa poklonima. On navodi da se pomoć daje i porodicama radnika, koji su iz nekog razloga spriječeni da rade.

Finasiraju banjsko liječenje i dva puta godišnje daju po 50 eura

Da sindikalci prate svoje članove, vidi se i u slučaju slanja radnika na banjsko liječenje i na odmor na more. U tim slučajevima sindikalne organizacije plaćaju 70 odsto ili sto posto troškove, a boravak u banji ili na moru traje sedam dana. Pored boravka na crnogorskom primorju i u Igalu u banji, radnici mogu da borave u nekim banjama u Srbiji, kao i u banji Viline kose u Republici Srpskoj. Sve tri sindikalne organizacije redovno obezbjeđuju novogodišnje poklone za djecu svojih članova i poklone povodom 8. marta. Sindikalne organizacije dva puta godišnje daju pomoć radnicima u iznosu po 50 eura. Prvi dio u decembru ili januaru, a drugi dio na Dan rudara, 24. septembra.

-Ukoliko se neki radnik nađe na izdržavanju zatvorske kazne, sindikat odobrava pomoć njegovoj porodici u vrijednosti od 50 eura – kaže Sekulić.

Sindikalna organizacija na čijem čelu se nalazi Miloš Obrenić daje posebnu mogućnost zaposlenima preko neke od agencije da budu članovi sindikata i da koristi brojne povlastice. Oni, kaže Obrenić, mogu i da koriste kasu uzajamne pomoći, a dobijenih 1.000 eura vraćaju u narednih deset mjeseci.

-Omogućavamo svim radnicima, bez obzira dali su zaposleni na određeno ili neodređeno vrijeme, da budu naši članovi i da imaju ista prava – naglašava Obrenić.

U sindikalnim organizacijama koje zastupaju Đondović i Sekulić ista prava imaju svi zaposleni ako ih je direktno uposlio Rudnik uglja, ali ne i oni koji su zaposleni preko neke agencije.