Šljivančanin: Zatvoreno 11 ugostiteljskih objekata; Na novčane kazne burne reakcije, pomaže nam i policija

    2 godine pre 398 pregleda Izvor: dnevno.me

Najveći problem tokom turističke sezone je nedovoljan broj turističkih inspektora, kaže u razgovoru za Dnevno.me glavna turistička inspektorka Svetlana Šljivančanin, navodeći da su najviše nepravilnosti zabilježili u Budvi, Ulcinju i Baru.

Na terenu je 19 turističkih inspektora – u primorskim opštinama 15, na sjeveru tri, a u Podgorici jedan. 

“Imajući u vidu da u Crnoj Gori imamo oko 500 hotela, 268 turističkih agencija, više od 3.200 ugostiteljskih objekata (restorana, kafe barova, picerija,…), 504 kupališta, zatim veliki broj raftera, turističkih vodiča i drugih subjekata, onda je obilazak svih ovih subjekata za 19 turističkih inspektora ogroman posao i velika odgovornost.

To je mali broj, ali pokušavamo da na najbolji mogući način organizujemo aktivnosti, kako u okviru redovnih inspekcijskih nadzora, tako i po inicijativama građana, odnosno gostiju”, tvrdi Šljivančanin.

Problemi na terenu

Ipak, na terenu dolazi i do nepredviđenih situacija i problema.

“Subjekti nadzora burno reaguju na izricanje novčanih kazni, ponekad je teško obezbijediti odgovorno lice u objektu, nekada su zahtjevi gostiju nerealni, pa su nezadovoljni ishodom inspekcijske kontrole i sl. Kontrolu nekih subjekata, koji rade kasno noću, radimo uz asistenciju kolega iz Uprave policije”, objašnjava Šljivančanin.

Prema statističkim pokazateljima i po osnovu zapažanja nepravilnosti na terenu, Šljivančanin navodi da je najodgovornija opština Tivat, sa samo 14 utvrđenih nepravilnosti u navedenom periodu, dok je najveći broj nepravilnosti zabilježen u Budvi (164), Ulcinju (110) i Baru (85).

Kada je riječ o sjeveru, na terenu su tri inspektora, koji svakodnevno kontrolišu hotele, motele, restorane, kampove, raftere i druge subjekte koji su predmet inspekcijskog nadzora.

“Za razliku od prethodnih godina, zadovoljni smo pružanjem usluga raftinga na lokacijama: Šćepan Polje i Đurđevića Tara, gdje smo izdali samo pet prekršajnih naloga za rad bez odobrenja i podnijeli jedan zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka i to bosanskim državljanima, koji su obavljali djelatnost na našoj teritoriji bez potrebne dokumentacije. Posebna pažnja je posvećena opštinama: Žabljak, Kolašin i Plav, gdje je i najveća posjećenost gostiju”, navodi Šljivančanin.

Do sada 2.594 inspekcijska pregleda

Šljivančanin podsjeća da je Turistička inspekcija počela sa pojačanim radnim aktivnostima 1.maja, tako da su do danas izvršili 2.594 inspekcijska pregleda, koji su obavljali turističku ili ugostiteljsku djelatnost i utvrdili 582 nepravilnosti.

“Inspektori su izdali 22 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, 83 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti, 512 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 248.110 eura, podnijeli 60 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, jednu krivičnu prijavu i zapečatili 11 ugostiteljskih objekata”, navodi Šljivančanin.

A inspektori tokom sezone nailaze na brojne nepravilnosti, koje se, između ostalog, odnose na neogranizovanu spasilačku službu, nelegalan rad brodara, rad bez odobrenja…

“Kada analiziramo podatke u turističkoj djelatnosti, najveći broj nepravilnosti se odnosi na: neorganizovanu spasilačku službu, u 72 slučaja, po osnovu čega smo izdali 84 prekršajna naloga u ukupnom iznosu 48.200 eura i podnijeli sedam zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

Zatim rad bez odobrenja kod 58 zakupaca kupališta, po osnovu čega smo izdali 66 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 31.900 eura i podnijeli tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka; neoslobađanje pola plaže od plažnog mobilijara kod 27 zakupaca, po osnovu čega smo izdali 26 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu 14.800 eura i podnijeli dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka; nelegalan rad 26 brodara, po osnovu čega smo izdali 21 prekršajni nalog u ukupnom iznosu 12.600 eura i podnijeli sedam zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka”, kaže Šljivančanin.

Neizdavanje fiskalnih računa

Kada je riječ o ugostiteljstvu, glavna turistička inspektorka pojašnjava da se najveći broj nepravilnosti odnosi na neizdavanje fiskalnih računa, i to u 36 slučajeva.

“Na osnovu toga je izdato 35 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu 21.800 eura i podnijeto devet zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka…Takođe, na rad bez odobrenja kod 22 ugostitelja, na osnovu čega je izdato 16 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu 11.000 eura i podnijeta tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka”, navodi Šljivančanin.

Pojašnjava da inspektori po osnovu utvrđenih nepravilnosti, shodno Zakonu o prekršajima, izdaju prekršajne naloge ili podnose zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka.

“Najveća novčana kazna, u oblasti ugostiteljstva, koju može izreći inspektor subjektu nadzora je za rad bez odobrenja i iznosi 2.200 eura (2.000 eura za pravno lice i 200 eura za odgovorno lice u pravnom licu). U turističkoj djelatnosti najveća novčana kazna je 2.500 eura (2.000 eura  za pravno lice i 500 eura za odgovorno lice u pravnom licu)”, navodi Šljivančanin.

Od početka sezone, turistički inspektori zatvorili su 11 ugostiteljskih objekata, zbog toga što nisu imali neophodnu dokumentaciju za početak rada.

“Pored ove mjere, izdali smo i 83 rješenja o zabrani rada subjektima, koji nijesu posjedovali odobrenje za rad za obavljanje turističko-ugostiteljske djelatnosti, a iste nijesmo mogli fizički zatvoriti, jer nijesu imali u vlasništvu objekat (zakupci kupališta, turistički vodiči, brodari i sl.)”, zaključuje Šljivančanin.