Smijete li reći kolegama kolika vam je plata: Pogledajte kako je u Njemačkoj

    2 godine pre 417 pregleda Izvor: dnevno.me

Piše li u vašem ugovoru o radu da ne smijete govoriti o svojoj plati? Nedopustiva klauzula, tvrde pravni stručnjaci. Ali postoje izuzeci.

Poznavanje plata vaših kolega ima prednosti. Na primjer, možete bolje procijeniti jeste li preplaćeni ili ne. Osim toga, zaposlen može nadzirati poslodavca kako bi osigurao da se pošteno odnosi prema radnoj snazi. Ključna riječ – načelo jednakog tretmana.

Ovo načelo jednakog tretmana prema zakonu o radu primjenjuje se na poslodavce sa sjedištem u Njemačkoj i ima za cilj da osigura da preduzeća, kada poduzimaju povoljne mjere prema zaposlenima, ne smiju pojedine radnike da tretirju gore od drugih usporedivih zaposlenih iz proizvoljnih razloga. O tome informiše advokatsko društvo Hensche, specijalizirano odvjetničko društvo za radno pravo, piše Fenix magazin.

Načelo jednakog tretmana takođe poništava klauzule u ugovoru o radu koje kažu da ne smijete s drugima razgovarati o svojoj plati. Međutim, postoje izuzeci.

“Zarađujem 50.000 eura mjesečno”: Ovakve ili slične javne izjave mogu izazvati probleme. Kako Spiegel obavještava, neki zaposleni su zapravo podložni povjerljivosti kada su u pitanju njihove plate. Prema pisanju Spiegela, “zabrana govora” sadržana u ugovoru o radu dopuštena je ako bi u protivnom bila ugrožena konkurentnost kompanije jer je plata vrlo važan konkurentski faktor za poslodavca.

No, ovaj je slučaj izuzetak pa je stoga većini zaposlenih dopušteno a govore o vlastitoj plati bez straha od posljedica. Mnogi stručnjaci za radno pravo to čak vide kao prednost. Uostalom, svako ko zna za platu drugih i sam je otkrije pdstiče jednakost za sve u kompaniji.