Snijeg ispred zgrade u kojoj se nalazi kotlarnica u Skerlićevoj promjenio boju

    3 godine pre 717 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Vjerovatno jedinstven slučaj u svijetu da se jedna toplana koja toplotom snadbjeva uži dio grada, nalazi u sklopu stambene zgrade i da stanari te zgrade, posebno oni koji žive neposredno iznad toplane, imaju stalne traume zbog njenog rada koji im ugrožava zdravlje i normalan život.

Posebno su ugroženi stanari koji žive sa malom djecom neposredno iznad kotlovskog postrojenja i koji su suočeni sa stalnim rizikom po vlastito zdravlje i zdravlje vlastite djece. Zbog buke, nemogućnosti otvaranja prozora da bi provjetrili stan i velike prašine koja redovno zasipa zgradu iz odžaka toplane koja ne posjeduje filter.

Problem nije od juče, stanari zgrade su se redovno obraćali nadležnim opštinskim i državnim službama za izmještanje toplane iz užeg dijela grada. Ranije je bila planiranja izgradnja toplane na Radosavcu, uložena su sredstva za pripremne poslove i onda se od toga odustalo na račun toplifikacije grada iz prvog bloka TE Pljevlja o kojoj se priča decenijama unazad.

Stanari zgrade su više puta isticali da u navedenoj toplani rade tri kotla snage 6 MW, sa potpuno primitivnim kotlovima, koji funkcionišu na principu mehaničkog loženja i ručnog izvlačenja pepela i šljake, pri čemu se odvoz istog otpada vrši na još primitivniji način – direktno pomoću traktorske prikolice. Prašina otrovnog sadržaja iz odzaka zasipa prostor zgrade. Fotografija prašine sa jednog automobila na parkingu jasno pokazuje o kakvom se opasnom problemu za zdravlje građana radi. Uz to i snijeg ispred zgrade ubrzo postane crn.

U moru logičke konfuzije i neodgovornosti prema životima ljudi, isticali su i flagrantno kršenje ljudskih prava. Naime, nadležni organ je 2011. godine zabranio rad kotlarnice, dok je prije prije nekoliko godina istekla i upotrebna dozvola za rad instaliranih kotlova. Pitaju se: zašto su odluke državnih organa mrtvo slovo na papiru i zahvaljujući kome?

Povrh svega toga, ističu i sledeće činjenice, koje moraju podstaknuti nadležne organe da reaguju po hitnom postupku, jer je riječ i o građevinski i tehnološki neodrživom zdanju. Kotlarnica ne posjeduje nikakvu:

– građevinsku i gradilišnu dokumentaciju;

– urbanističko-tehničke uslove ;

– odgovarajuću revidovanu projektno-tehničku dokumentaciju;

– elaborat procjene uticaja na  na životnu sredinu;

– građevinsku dozvolu – saglasnost;

– rješenje o  imenovanju i izjavu nadzornog organa; 

– adekvatan privredni plan – zaštite od požara sa sistemom zaštite od požara;

– izvještaj o  tehničkom pregledu  izvedenih radova; 

– upotrebnu dozvolu.

Takođe izjavljuju da je nezamislivo da u XXI vijeku, sa jasno definisanim standardima u pogledu životne sredine, u jeku pristupnih pregovora države Crne Gore Evropskoj uniji (poglavlje 27 – životna sredina, kvalitet vazduha), građani, a pogotovo stanari Skerlićeve ulice, moraju da trpe kvaziopravdanja kako je riječ o tobož, privremenom rješenju, koje treba da traje do izmještanja kotlarnice-toplane. Nezamislivo je da privremeno i prelazno rješenje bilo čega, a kamoli nečega što direktno ugrožava zdravlje i živote građana Pljevalja, traje od 1976, dakle, pune 44 godine.

Opština Pljevlja je kroz Kapitalni dio budžeta za 2021. godinu opredjelila sredstva u iznosu od 100.000 eura za eksproprijaciju za toplovod TE Pljevla – Milet bašta. U prošloj godini opština Pljevlja je dobila i značajna finansijska sredstva od ekološke takse velikih industrijskih zagađivača. Mnogi građani se pitaju zašto opština Pljevlja u saradnji sa EPCG ne krene pored poslova oko izrade projekta i eksproprijacije zemljišta koji dugo traju i u konkretne poslove na realizaciji postavljanja toplotne instalacije na pravcu zacrtanog toplovoda, jer svi pripremni administrativni poslovi predugo traju? Da li je jedan od razloga što su sigurni da državni organi neće zabraniti rad kotlarnici u Skerlićevoj ulici, pa ne postoji opasnost da uži dio grada ostane bez grijanja stanova, poslovnih zgrada i javnih ustanova? Da li su u svemu tome građani koji žive u zgradi u Skerlićevoj ulici u okviru koje se nalazi i gradska toplana kolateralna šteta društva u cjelini?

Redakcija portala „PV Informer“ se zbog problema građana koji žive u Skerlićevoj ulici obratila elektronskom poštom, Odsjeku za termoenergetsku inspekciju Crne Gore i zatražila odgovor na pitanja koja postavljaju građani koji su pratioci portala i koji su se obratili Redakciji za pomoć, a odnose se na zakonitost rada ovog toplotno energetskog objekta. Sa odgovorom nadležnih organa Redakcija će blagovremeno obavjestiti javnost.