Sociolog Andrija Đukanović: Strah me da se nasilje odomaćilo, agresija uzdignuta na nivo herojstva

    4 sedmice pre 210 pregleda Izvor: adria.tv

Maloljetničko nasilje sve je aktuelnija tema a rubrike crne hronike gotovo svakodnevno su popunjene vijestima o devijantnom ponašanju omladine. Da je ovo gorući problem našeg društva saglasan je i sagovornik portala ADRIA, sociolog Andrija Đukanović koji kaže da ga je strah da se nasilje potpuno odomaćilo kao prihvaćeni model komunikacije.

Đukanović; Foto: PR Centar

„Ni škole ni porodica ne odgovaraju zadatku“

Đukanović je u razgovoru za portal Adria kazao da smatra da sistem obrazovanja i vaspitanja nije dovoljno usmjeren na vaspitnu ulogu koja je podjednako važna kao i obrazovna.

„ Ne razvija se ličnost učenika u smjeru tolerancije, razumijevqnja i kritičke svijesti. Mladi su postali agresivni i sa manjkom empatije“, kaže Đukanović.

Osim škole, kako dodaje, ni porodica čini se ne odgovara zadataku jer pored svih ostalih to je mjesto gdje se dominantno oblikuje ličnost djeteta i njegove vrijednosti.

„Da li je razlog u nedostatku vremena za djecu, trka za poslim i novcem, težak materijalni status ili nesto drugo tek imamo djecu koja su sve više devijantnog ponašanja. Da ne govorim o uticaju medija i interneta i sadržaja koji se nude mladima“, ističe Đukanović.
Ono što je zabrinjavajuće je što, kako kaže, sankcije za maloljetnike su takođe dosta blage pa se stiče utisak da je devijantno ponašanje dozvoljeno.

Omladina nekad i sad

Đukanović je napravio paralelu između omladine nekad i sad i kazao kako je ovakvog ponašanja bilo i ranije.

Ipak, smatra da možda nije bilo ovoliko vidljivo jer nije bilo interneta.

„Uvijek je bilo nasilnika među vršnjacima ali ipak čini se ne kao danas. Dosta su ranije generacije bile naivnije, nekako su imale više tog dječijeg u sebi. Sjetimo se koliko je nas prije 20-30 godina uopšte izlazilo u grad uveče i ostajalo do jutarnjih sati, da ne govorimo o konzumiranju duvana i alkohola ili slučajno nekog narkotika“, priča Đukanović.

Kako kaže, tadašnju omladinu sve navedeno nije ni interesovalo toliko.

„Slobodno vrijeme smo provodili u igri ili gledanju filmova. Pogledajmo sad, već od osnovne škole grad i provod postaju obavezni, sve ranije počinje sa alkoholom, stupanje i u seksulane odnose takođe počinje ranije“, mišljenja je Đukanović.

„Agresija prihvaćena i izdignuta na nivo herojstva“

Prema riječima Đukanovića. modeli ponašanja koji se nude mladima kako god to zvučalo oblikuju njihov svijet i vrijednosti.
„Instagram, muzički spotovi itd. kreiraju poželjan izgled, ponašanje i sve ostalo. Uglavnom se tamo. promoviše neki stil života koji promoviše glamur i kriminal. Model za muškarce su kriminalci sa svim statusnim simbolima automobilom, skupim telefonom i odjećom“, kaže Đukanović i dodaje da, sa druge strane, djevojke su okrenute samo dobrom izgledu i životu na visokoj nozi.

„Onda sledeće što kreira svijest mladih utiče na njihovo agresivno ponašanje je atmosfera nacionalizma i vjerskog fanatizma – dakle izvitoperenih verzija identiteta i religije koji ovdje sa sobom nose mržnju i agresiju prema drugačijim i slabijim od sebe“, mišljenja je Đukanović.

Misli da živimo u atmosferi gdje je agresija prihvaćena i čak izdignuta na nivo herojstva te da ne možemo očekivati empatične i za razgovor spremne mlade ljude.

„Nasilje je nažalost naša stvarnost i strah me je da se potpuno odomaćila kao prihvaćeni model komunikacije“, smatra Đukanović.

Strožije kazne za slučajeve nasilja

Sagovornik portala ADRIA smatra da bi edukacija uz sankcije možda bi mogli da pomognu u suzbijanju maloljetničke delikvencije i vršnjačkog nasilja.

„Strožije kazne za slučajeve nasilja moraju postojati jer se time šalje jasna poruka o neprihvatljivosti takvog ponašanja. Naravno, edukacija je mnogo bitna i školski program bi morao da ima predmete i sadržaje koji podstiču dijalog, emapatiju.i toleranciju“, kaže on.
Nažalost, kako zaključuje, kod nas je iz škola izbačen možda jedan od najvažnijih predmeta – građansko obrazovanje. to dovoljno govori o prirodi našeg društva.