Spajić na mukama: Kako spojiti Novu i DNP sa strankama manjina

    9 meseci pre 702 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto: Evropa sad –

Samo nekoliko dana nakon oštre kritike Aleksandra Vučića i ocjene da u novoj vladi koju dogovara lider Pokreta ,,Evropa Sad“ Milojko Spajić ,,nema Srba“ i dan nakon sjednice Predsjedništva te stranke na kojem je kritikovan limitirani domet pregovora, Pokret ,,Evropa sad“ usvojio je ,,10 principa za formiranju buduće izvršne vlasti“ koji su juče, zajedno sa pozivima na zvanične pregovore, dostavljeni svim potencijalnim partnerima, osim Građanskom pokretu Ura i Demokratskoj partiji socijalista.

Pobjedi je iz vrha koalicije ,,Zajedno sa budućnost Crne Gore“ saopšteno da je nakon principa koji su načelno prihvatljivi naknadno poslat i poziv za pregovore o vladi koji će biti održani danas u prostorijama PES-a u 11 sati.

Sastanku sa Spajićem, kojim formalno počinju pregovori o formiranju vlasti, prisustvovaće lideri te koalicije Milan Knežević i Andrija Mandić.

PROBLEMI ZA SPAJIĆA

Spajić je predstavnike Demokratske Crne Gore pozvao na sastanak u 13, a čelnike Bošnjačke stranke u 15 sati. Sa ostalim manjinskim stranakama Spajić će razgovarati najvjerovatnije u petak kada bi trebalo da bude sastanak i sa SNP-om.

Predsjednik te partije Vladimir Joković kazao je međutim Pobjedi da do 17 sati nije bilo poziva.

Naprasni zaokret u pregovorima i proširivanje liste stranaka sa kojima se pregovara, svjedočanstvo su da je Milojko Spajić pod jakim pritiskom i unutar svoje stranke, zvaničnog Beograda, ali i teškoj poziciji da zadovolji i zapadne partnere koji očekuju ,,stabilnu i jasno proevropsku vladu“.

Zato se iznenadna pojava ,,principa“ može tumačiti kao kupovina vremena, a Spajićev poziv liderima ZBCG kao pokušaj pravljenja kabineta koji bi imao širu podršku u parlamentu, čak i suprotno nekim zacrtanim evroatlanskim stavovima sadržanim u deset tačaka ,,principa“ PES-a.

O tome se, vrlo direktno, juče izjasnila i Daliborka Uljarević, izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje.

OPŠTA PRIČA

– Principi PES-a dolaze kasno, više kao smokvin list koji treba da pokrije ono što se dešavalo proteklih dana. Sami principi nijesu ništa novo, mogli su, čak, biti bolje napisani, tako da je ovo na neki način vrijeđanje razuma građana – kazala je Uljarević.

Najave o načinu i strukturi vlade nijesu, baš, obećavajuće, smatra ona.

– Ono što brine, makar iz pozicije civilnog sektora, je to sto mi tri godine osciliramo od 12 do 26 članove vlade, a to ukazuje da oni koji to rade nemaju pojma i ne znaju koliko je komplikovano odvojiti arhive ministarstava – rekla je Uljarević i dodala da tako rade jer ne znaju koliko će to uspotiti sve ostalo.

Uljarević smatra da je to rezultat jedne partijske, kako je rekla, gotovo pijačne trgovine.

Istini za volju, u principima koje je PES dostavio potencijalnim partnerima ima odveć opštih mjesta, poput stava da je ,,Crna Gora nezavisna i suverena država, zasnovana na demokratiji i jednakim političkim pravima svih njenih građana, kao i na ostalim Ustavom proklamovanim vrijednostima“.

Teško je povjerovati da bi ijedna stranka koju PES poziva na razgovore mogla biti protiv temelja koji su – Ustavom zacrtani.

Slično je i sa principom da je ,,Crnoj Gori neophodna stabilna politička vlada, koja će osigurati efikasnu primjenu svih potrebnih aktivnosti usmjerenih na nastavak snažne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije“, kao i sa stavom da treba ,,obezbijediti neophodnu materijalnu i institucionalnu podršku nadležnim pravosudnim institucijama u nesmetanom obavljanju svojih dužnosti na profesionalan, nezavisan i transparentan način“.

Principi podrazumijevaju i izražavanje pune posvećenosti uspostavljanju održivog ekonomskog modela i tu se promoviće sprovođenje ,,programa Evropa sad 2, a sve vodeći računa o stabilnosti javnih finansija“.

Ponovo uopštena priča: kako bi ijedna stranka koja pregovara mogla biti a priori protivna programu ,,Evropa sad 2“, kad ni sam Spajić nije precizirao način sprovođenja plana, potrebna finanijska sredstva, niti odgovorio na ključnu kritiku koja dolazi od ekonomskih analitičara – da li će tim programom biti urušen Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje?

SVI ZA NATO?!

Možda je najinteresantniji dio ,,principa“ priča o spoljnopolitičkoj orijentaciji buduće vlade.

– Vanjskopolitička orijentacija 44. vlade biće utemeljena na aktivnom i kredibilnom članstvu Crne Gore u NATO, punoj posvećenosti EU integracijama i ubrzanom procesu pristupanja Crne Gore EU, daljem razvijanju dobrosusjedske saradnje i jačanju uloge naše države u multilateralnim inicijativama i organizacijama. Struktura vlade biće definisana proporcionalno izbornom rezultatu koji su postigli njeni konstituenti – navodi se u principima.

Zanimljivo, iako se vrlo eksplicitno govori o Crnoj Gori kao ,,kredibilnom članu NATO“, iz koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ su, u odgovoru na Spajićevu ponudu za razgovore, za Pobjedu saopštili da su ,,principi načelno prihvatljivi“.

Da li će i stav o još čvršćem povezivanjem sa obavještajnim i svim drugim strukturama NATO-a biti zaista prihvatljiv za Mandića i Kneževića, možda će biti nešto jasnije nakon današnjih, prvih u nizu, razgovora sa liderom PES-a.

POLITIČKO USIJANJE

Principi koje je ponudio Spajić predstavljaju iznenađenje, prevashodno zbog tajminga – u jeku pregovora o novoj vladi, a ne na samom početku.

Do sada su, tokom tri neformalna susreta lidera PES-a i Demokrata sa predstavnicima manje brojnih naroda uglavnom vođeni pregovori o raspodjeli resora koji nijesu rezultirali bilo kakvim dogovorom, a većina potencijalnih partnera je i odbila tu ponudu.

Upravo princip da će struktura vlade biti definisana proporcionalno na osnovu izbornih rezultata znači da su moguće rokade u Spajićevoj prvobitnoj ponudi, jer bi Bošnjačkoj stranci mogao pripasti resor Ministarstva vanjskih poslova, na čemu je Ibrahimović insistirao.

U slučaju da u igru ozbiljnije uđu čelnici ZBCG, realno je da zahtijevaju čelno mjesto Skupštine Crne Gore, što opet može da znači da bi Aleksa Bečić morao da se zadovolji mjestom potpredsjednika vlade. U dosadašnji pregovorima Bečić je insistirao da Demokratama, osim čelne pozicije u parlamentu pripadne i sektor bezbjednosti.

Sve te nove kombinacije ukazuju da je ,,vođa“ pregovora Milojko Spajić daleko od poželjnog dogovora.

Da mnogo toga politički vri iza zatvorenih vrata pokazalo se i nakon sinoćnje objave Bošnjačke stranke da ne mogu doći na sastanak i da su za njega spremni kada prouče principe naredne sedmice. Ta informacija je potvrđena i iz PES-a a dovodi se u vezu sa nezadovoljstvom BS-a ,,inoviranom“ ponudom Spajića.

No, prema informacijama Pobjede, nije problem samo u ponudi Spajića, već u stavu većine lidera stranaka manje brojnih naroda da naprasno uvođenje bivših konstituenata Demokratskog fronta u pregovore, kao i potencijalni dogovor o njihovom ulasku u vladu, u velikoj mjeri remeti već načelno dogovorenu raspodjelu resora, ali i ,,balans snaga“ unutar izvršne vlasti.

Pobjeda je ranije objavila da bi buduća vlada, prema neformalnom načelnom dogovoru, trebalo da ima 22 ministarstva i četiri potpredsjednička mjesta od kojih bi dva pripala predstavnicima manjinskih partija. Sada je veliko pitanje – da li je to kraj ili početak kombinatorije oko raspodjele resora?

Zato je, nakon jučerašnjih informacija, jasnije zašto je predsjednica Skupštine Danijela Đurović bila prinuđena da prekrši poslovničku odredbu i sjednicu novog saziva parlamenta, umjesto 24. jula, odgodi za četvrtak 27. jula. Sve to ukazuje da se potencijalni partneri još nijesu saglasili.

Izvjesno je, dakle, da do završetka pregovora treba očekivati još mnogo političkih rokada, stranačkih zahtjeva ali i razmirica iza zatvorenih vrata.

Saga o društvenoj koheziji

Principi PES-a predviđaju da će konstituenti buduće vlade svojim političkim djelovanjem afirmisati društvenu koheziju i multinacionalni karakter Crne Gore, kao i doprinositi iskorjenjivanju nacionalnih, vjerskih i političkih podjela koje decenijama opterećuju crnogorsko društvo i neće podsticati teme koje održavaju ili produbljuju te podjele.

– Konstituenti vlade se obavezuju da će se u vođenju kadrovske politike presudno rukovoditi načelima otvorenosti, meritokratije i jednakih šansi, vodeći računa prvenstveno o profesionalnim kvalitetima i ličnim integritetom kandidata, u cilju diskontinuiteta partitokratskog načina upravljanja, te da će se striktno pridržavati zakonskih propisa i najboljih praksi u dijelu imenovanja političkih funkcija (ministri, državni sekretari, 30 odsto ambasadora, do 50 odsto članova upravnih odbora i dr) i izbora profesionalnih funkcija (generalni direktori direktorata, starješine organa uprave, menadžment privrednih društava u većinskom vlasništvu države, ostali članovi upravnih odbora i dr), koje će se birati na javnim i transparentnim pozivima, odnosno konkursima – navedeno je u principa.

Predviđeno je, takođe, i da će buduća vlada u kontinuitetu podsticati i osnaživati širi društveni dijalog sa svim relevantnim akterima o temama koje suštinski opredjeljuju dalji razvoj Crne Gore.