Stanje poznato, na vlastima je da primijene vanredne mjere

    1 godina pre 217 pregleda Izvor: pobjeda.me

Predstavnici nevladinih organizacija, stručnjaka i lokalnih političkih partija pozvali su nadležne da preduzmu hitne korake za sanaciju problema zagađenja vazduha u Crnoj Gori, odnosno da se uvedu i vanredne mjere kao rješenje za dane u kojima polucija višestruko prelazi dozvoljene vrijednosti, naročito Pljevljima, gradu koji je zimi gotovo konstantno u „crvenoj“ zoni, opasnoj po zdravlje.

Iako su Pljevlja udarna crna tačka, ne zaostaju mnogo Podgorica, Nikšić i Bijelo Polje, ali ni gradovi regiona, odnosno sve sredine u kojima se dominatno za grijanje koriste drvo i ugalj za ogrijev, što, prema istraživanjima referentnih ustanova, obuhvata između 30 i 45 odsto ukupnog efekta na zagađenje vazduha zimi.

Studije rađene prethodnih godina i kod nas ukazuju da osim industrije i automobila, grijanje na ugalj i drva predstavljaju ključni uzrok zbog kojeg gotovo pola Crne Gore u zimskim mjesecima udiše vazduh koji, prema mjerilima svjetske zdravstvene organizacije, može da doprinese skraćenju očekivanog životnog vijeka, dok kod hroničnih, naročito plućnih bolesnika i astmatičara može da rezultira i hospitalizacijom.

Neadekvatni potezi

Prema riječima profesora Vladimira Pešića, izmještanje ili eliminacija izvora zagađenja u Pljevljima, po strogo utvrđenom i oročenom planu, jedino su održivo rješenje.

-Sve mimo toga je gubljenje vremena i nastavak izlaganja građana zagađenju koje direktno utiče na njihovo zdravlje – kazao je Pešić Pobjedi.

On je Pobjedi kazao da izražen problem imaju svi kotlinski gradovi, poput Sarajeva, Užica ali i širom regiona, a dodaje da u našim uslovima, osim direktnih posljedica po zdravlje, polucija vazduha posredno doprinosi iseljavanju a time i zamiranju pojedinih sredina i neravnomjernom razvoju zemlje.

-Termoleketrana, plus grijanje iz privatnih ložišta, dovele su do paradoksalne situacije da u danu kada se čeka Nova godina, na trgu u Budvi bude recimo 50.000 ljudi dok u Pljevljima narod ne smije izaći na ulicu – slikovito ukazuje Pešić na alarmantnu situaciju zagađenja.

Ističe da nijesu na mjestu ocjene i očekivanja da Agencija za zaštitu životne sredine ili Institut za javno zdravlje treba da riješe ovakve probleme ili da nose glavni teret.

-Oni su referentne institucije koje daju presjek stanja, a upravo je na političarima, odnosno Vladi i opštinama da djeluju preventivno, donose kratokorčne mjere, a dobrim odlukama dugoročno saniraju problem koji uprkos ranijim akcionim planovima nije proizveo efekte u praksi – kazao je Pešić.

Reakcije i prilagođavanja prekomjernom zagađenju vazduha tokom decembra dovele su u nekim zemljama regiona, poput Sjeverne Makedonije, do primjene vanrednih mjera. Neke od njih koje su na snazi su besplatan javni prevoz, da bi se smanjilo korišćenje automobila, odnosno plaćeno odsustvo za radnike starije od 60 godina.

Alarm u Pljevljima

Nevladine organizacije Breznica i Ozon istakle su da ozbiljna država mora imati mjere i u vanrednim situacijama, ali prije svega preventivne i mjerljive planove kako da se smanje posljedice aerozagađenja, što je do sada izostajalo uprkos upozorenjima dobronamjernih i zabrinutih djelova našeg društva, stručne i laičke javnosti.

Iz tih NVO su kazali da su građani Pljevalja, od 29. decembra ujutru do 3. januara u istom periodu, kontinuirano bili izloženi povećanom aerozagađenju, što potvrđuju satne vrijednosti suspendovanih PM čestica. Kako su naveli, u tom periodu, na osnovu nevalidiranih podataka sa aplikacije Agencije za zaštitu životne sredine, svih 120 časova satne vrijednosti suspendovanih PM10 čestica bile su iznad dozvoljenim 50 µg/m3 (mikrograma po kubnom metru).

-Čak 68 satnih vrijednosti PM10 čestica bile su iznad 180 µg/m3 , što je veoma visoko zagađenje vazduha, kada se shodno preporukama Instituta za javno zdravlje preporučuje svima da izbjegavaju boravak na otvorenom do poboljšanja kvaliteta vazduha – istakli su u saopštenju.

Visoko zagađenje, koje podrazumijeva da je satna koncentracija PM10 čestica između 90 i 180 µg/m3, 22 puta je zabilježeno prema rezultatima na Državnoj mreži za praćenje kvaliteta vazduha. Tada se, podsjećaju iz Breznice i Ozona, preporučuje svima, a naročito osjetljivim grupama stanovništva da smanje boravak na otvorenom, naročito u blizini prometnih saobraćajnica kao i za vrijeme prisutnog dima i magle u vazduhu, kao i da treba ograničiti fizički zahtjevne aktivnosti pri kojima se dublje i brže diše.

-Imajući u vidu alarmantno stanje, Breznica i Ozon upozoravaju da je građanima Pljevalja ugroženo zdravlje, i da su Novu 2023. godinu dočekali u uslovima koji nijesu za život, što bi moralo da zabrine cijelu Crnu Goru, naročito izvršne vlasti, koji decenijama podcjenjuju ovu problematiku – ističu u saopštenju.

Predlažu hitne mjere

Bošnjačka stranka Pljevalja ocijenila je da je trenutna situacija u Pljevljima po pitanju zagađenja vazduha alarmantna i pozvala nadležne institucije da se krene ka uvođenju vanrednih mjera, u situaciji kada je zagađenje veće od 150 mikrona po kubnom metru.

Predožili su i set mjera koje bi podrazumijevale zabranu aktivnosti na otvorenom, prestanak rada vrtića i škola – prelazak na onlajn nastavu, kao i da radnici stariji od 60 godina i oni sa hroničnim oboljenjima disajnih puteva dobiju plaćeno odsustvo.

Ocijenjeno je da radnici na građevini treba da rade skraćeno radno vrijeme, kao i da je potrebno organizovati odlazak van grada u prirodu i što više propagirati mjere Instituta za javno zdravlje o smanjenju posljedica zagađenja vazduha.

Smatraju da se problem može umanjiti tako što se saobraćaj može obustavljati u kritičnim satima, kada je zagađenje najveće.

-Uvođenjem gradskih linija na svakih 15 minuta, mogu kratkoročno omogućiti da se umanji količina štetnih gasova benzopirena koji su izuzetno kancerogeni kao produkt izduvnih gasova automobila koji zbog guste magle ostaju u niskim slojevima atmosfere – predlažu iz BS Pljevlja.

Pozvali su da se što prije pokrene peletara u Vektri i na taj način omogući Pljevljacima da dobijaju pelet po povoljnim uslovima, dok se toplifikacija ne završi.

-Na taj način smanjujemo potrošnu uglja, a samim tim i zagađenje. Pozivamo da se sredstva iz postojećeg Eko fonda preusmijere na umanjenje računa za električnu energiju, u saradnji sa EPCG za dodatnih 30 odsto – saopšteno je iz BS Pljevlja.

Toplifikacija, subvencije, filteri i tunel

Direktor Elektroprivrede Crne Gore Nikola Rovčanin ocijenio je da je nedopustivo stanje zagađenja u Pljevljima budući da smo zemlja koja je ustavno određena kao ekološka.

On je kao neophodan za rješenje problema naveo toplifikaciju grada, ali i neke druge korake.

– Da se urgento obezbijede prečišćivači vazduha za javne i zdravstvene ustanove. Da se razmotri mogućnost proboja tunela prema Prijepolju u cilju provjetravanja – kazao je direktor EPCG.

Podsjetio je da je EPCG potpisala ugovor za izvođenje radova na prvoj fazi toplifikacije i taj projekat treba intenzivirati.

– Neophodno je da odmah u januaru urgentno Uprava za javne radove raspiše tender za II i III fazu. Da lokalna uprava odmah bez odlaganja krene u izradu projekta sekundarne mreže (dio sredstava je obezbijeđeno budžetom države) – kazao je Rovčanin.

Kako bi se situacija popravila, Rovčanin smatra i da bi lokalna uprava trebalo da uvede svakodnevne i kontinuirane besplatne autobuske linije na relacijama Pljevlja – Vijenac, Pljevlja – Rudnica.

Podsjećamo, Rovčanin je prije dva dana najavio da će autobusi Elektroprivrede Crne Gore besplatno prevesti građane na Žabljak, kako bi boravili u prirodi zbog ekstremnog zagađenja vazduha.

Tu mogućnost je, u režiji Elektroprivrede, juče iskoristilo 150 Pljevljaka, dok je mnogo zainteresovanih ostalo bez mogućnosti zbog kapaciteta prevoza.

Posjetiocima iz Pljevalja je, kako je najavljeno, bilo obezbijeđeno besplatno korišćenje žičare na Savinom kuku i besplatan ulaz na Crno jezero.

Rovčanin je kazao da je to dodatna akccija EPCG kako bi se smanjio uticaj zagađenog vazduha na život i zdravlje građana Pljevalja, pored kratkoročne mjere smanjenja računa za struju od 50 odsto i projekta toplifikacije grada.

Iz Breznice i Ozona su pozdravili mjere Elektroprivrede za subvencije na prelazak na grijanje električnom energijom ali, kako su kazali, ne očekuju da će to kratkoročno usloviti poboljšanje stanja. Poručili su da će i dalje pratiti stanje i predlagati mjere poput subvencionisanja računa, pa i besplatnog grijanja na električnu energiju za one najugroženije građane. -Uspostavićemo besplatnu pravnu pomoć za građane koji sa pravom

treba da koriste sudske mehanizme kako bi zaštitili garantovana prava na zdravu životnu sredinu, kao što piše u Ustavu Crne Gore – zaključili su iz Breznice i Ozona.

Direktni uticaj: prijevremene smrti i hospitalizacije

Institut za javno zdravlje je u saradnji sa ekspertima Svjetske zdravstvene organizacije i partnerskim institucijama u Crnoj Gori krajem 2015. i početkom 2016. godine sproveo studiju procjene uticaja zagađenja vazduha na zdravlje u Crnoj Gori koja je obuhvatila Pljevlja, Podgoricu i Nikšić. Podaci iz studije, dostupni na sajtu IJZ, ukazuju na to da su više od 250 prijevremenih smrtnih slučajeva i 140 prijema u bolnicu na godišnjem nivou u ova tri grada, kao i niz drugih zdravstvenih posljedica direktno povezani sa izlaganjem PM česticama čije su koncentracije premašivale preporučene koncentracije od strane Svjetske zdravstvene organizacije od 50 mikrograma po metru kubnom.

Ilustracije radi, za proteklih šest dana, ta vrijednost je u Pljevljima konstatno bila iznad prosjeka, a gotovo polovinu navedenog perioda obilježilo je više nego trostruko uvećanje PM čestica.

Aktivnosti na otvorenom prilagoditi stanju kvaliteta vazduha

Vazduh je zagađen i veoma zagađen, posebno u sjevernoj regiji, odnosno na mjernim stanicama u Pljevljima i Bijelom Polju, pokazali su podaci sa državne mreže za praćenje kvaliteta vazduha.

To je Radiju Crne Gore juče potvrdila Savjetnica za kvalitet vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine Gordana Đukanović.

Ona je kazala da se registruju i veoma visoke koncentracije zagađujućih materija PM 10 i PM 2.5 čestice u Podgorici i u Nikšiću.

-Najalarmantnija i najkritičnija situacija je u Pljevljima, tu bilježimo izuzetno visoke satne vrijednosti PM 10 i PM 2,5 čestica uzrokovane veoma nepovoljnim meterološkim uslovima – temperaturnoj inverziji, visokom atmosferskom pritisku, magli i odsustvu padavina, tako da kompletna emisije zagađujućih materija iz kotlarnica i sistema za grijanje domaćinstava, ostaje zarobljena u tom donjem sloju atmosfere tako da su koncentracije u pojedinim djelovima dana zaista visoke – istakla je Đukanović.

Kazala je da je 2. januara u 21 sat u Pljevljima izmjerena koncentracija od više od 600 mikrograma po metru kubnom. Juče je situacija bila nešto bolja, ne samo u Pljevljima nego i u ostalim djelovima Crne Gore, ali su i dalje visoke satne vrijednosti.

Istakla je da su akcije koje sprovodi Elektroprivreda Crne Gore povodom zagađenja u Pljevljima za pohvalu.

Savjetovala je građane da aktivnosti na otvorenom prilagode upravo stanju kvaliteta vazduha; ne savjetuje se fizička aktivnost na otvorenom, pogotovo treba da budu oprezni ranjive grupe građana, kao što su stare osobe, hronični bolesnici, djeca i trudnice.