Staračke nadoknade rastu na 177 eura, za septembar i bonus

    1 godina pre 370 pregleda Izvor: dan.co.me

Staračke nadoknade koje u ovom momentu prima 3.169 poljoprivrednika povećaće se na 177 eura, a svi korisnici koji su ih dosad primali dobiće i bonus na osnovu usklađivanja visine tog primanja sa penzijama. Naime, oni koji nadoknade primaju od januara ove godine dobiće uz septembarsku isplatu dodatnih 280 eura.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kažu da u ovom trenutku staračku naknadu prima 3.169 korisnica i korisnika. Preciziraju da je Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju propisano da staračke naknade iznose 70 odsto od najniže penzije i u ovom trenutku, nakon uvećanja, one iznose 177,53 eura.

– Zakon o dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju od 31. decembra 2021. godine stupio je na snagu 8. januara 2022, a primjenjuje se od 1. septembra 2022. Kako je članom dva navedenog zakona precizirano „najniža penzija iz člana 29 st. 3 i 4 ovog zakona od 1. januara 2022. vanredno se usklađuje za 36 odsto. Na osnovu navedenog, najniža penzija od septembra 2022. godine iznosi 253,61 euro što je uslovilo i povećanje staračkih naknade, tako da one iznosi 177,53 eura pa je za ovu namjenu za oktobar izdvojeno 561.349,86 eura – navode iz službe za odnose s javnošću poljoprivrednog resora.

Kako naglašavaju, staračke nadoknade će biti retroaktivno usklađene, dakle razlika će biti isplaćena od Nove godine za cjelokupan iznos, što nije bilo predviđeno budžetom.

– Iz tog razloga smo rebalansom morali da tražimo i ta sredstva su opredijeljena. U toku je izmjena Agrobudžeta kako bi ta sredstva mogla biti operativna nakon čega će sredstva biti isplaćena po novom obračunu, odnosno 177,54 eura za septembar i sve ono što im pripada, počevši od 1. januara do maksimalnog usklađivanja od 280 eura. Sve to će biti isplaćeno sa septembarskom nadoknadom. Ministarstvo sa posebnim senzibilitetom vodi računa o korisnicima koji, pored staračkih naknada, mogu biti korisnici svih drugih vidova podrške kroz mjere Agrobudžeta, ukoliko su aktivni proizvođači – navode iz Ministarstva poljoprivrede.

Na pitanje da li postoji mogućnost da se staračke nadoknade izjednače sa minimalnom zaradom s obzirom na to da su u pitanju lica koja su cijelog života radila teške seoske poslove, u ministarstvu navode da se pravo na staračku naknadu ostvaruje u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju i Odlukom o bližim uslovima i postupku za isplatu staračke naknade pri čemu je ovaj vid podrške prepoznat kao socijalni program.

– Iznos se ne usklađuje sa zaradom, jer je u pitanju naknada za lica koja nemaju radni staž, a koja su se bavila poljoprivredom, već sa sa najnižom penzijom u iznosu 70 odsto od iste. U skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju i Uredbom o olakšicama za plaćanje doprinosa za osiguranje poljoprivrednika i Pravilnikom o obavljanju poljoprivredne djelatnosti kao jedinog i glavnog zanimanja, korisnici imaju mogućnost da po povoljnim uslovima ostvare pravo na penziju – kažu iz ministarstva.

Pravo ima samo jedan bračni supružnik

Odgovarajući na pitanje da li će se u doglednom periodu omogućiti da staračku nadoknadu ostvaruju oba supružnika, odnosno muž i žena, koji su poljoprivrednici, u Ministarstvu poljoprivrede ukazuju da je to pravo ograničeno na jednog supružnika.

– Zakonskom regulativom je propisano da staračku naknadu prima nosilac poljoprivrednog gazdinstva, u slučaju da (oba) nijedan od supružnika nema primanja po drugom osnovu, žive na selu, bave se poljoprivredom i posjeduju poljoprivredno zemljište, tj. žene koje su navršile 60 godina života, odnosno muškarci koji su navršili 65 godina života – navode iz ministarstva.