Stečaj bi bez posla ostavio preko 100 ljudi

    3 godine pre 1119 pregleda Izvor: dan.co.me

Nakon što je Uprava prihoda prije dva dana blokirala račune lokalnih preduzeća, postavlja se pitanje da li su pomenuta preduzeća pred stečajem. Naime, prije dva dana blokirano je preduzeće „Čistoća“ na iznos od oko 100.000 eura, zatim preduzeće „Vodovod“ na iznos od 88.000 eura, „Lokalni putevi“ na iznos od 31.000, dok su nove blokade upućene preduzeću „Grijanje“ i RTV „Pljevlja“. Tokom jučerašnjeg dana saznali smo da je samo račun „Čistoće“ deblokiran, odnosno da je jedino to preduzeće sposobno da izdrži prinudne naplate od Uprave prihoda. Sva druga preduzeća su u blokadi, odnosno na njihovim računima nema dovoljno novca da se izmire dugovi za poreze i doprinose. Direktor „Lokalnih puteva“ Dragan Jovović ističe da će blokada računa izazvati mnoge nevolje u tom preduzeću.

Još nijesmo izašli iz zimskih poslova i treba da se spremamo za ljetnji oporavak puteva. Pitam se sada s kojim sredstvima, kazao nam je Jovović, pojasnivši da je januarska blokada računa bila 29.000, a da je nova nešto veća od 31.000 eura.

Prije nekoliko dana predsjednik opštine Igor Golubović je saopštio da je od Uprave prihoda stiglo rješenje za blokadu opštinskog računa na iznos od 330.000. On je istakao da će se na takvu odluku žaliti. Pritom je potvrdio da je Uprava prihoda u januaru naplatila 330.000 hiljada. Golubović je pozvao Upravu prihoda na dogovor, poručivši da će, ako se nastavi sa prinudnom naplatom dugova za poreze i doprinose svakog mjeseca, već u martu biti problem da isplate zarade. Juče smo nezvanično saznali da je Uprava prihoda izvršila prinudnu naplatu i u lokalnoj upravi.

Iz Unije slobodnih sindikata juče su upozorili da blokade lokalnih preduzeća i prinudna naplata poreza i doprinosa preostala lokalna preduzeća vode u stečaj, a samim tim i u gašenje više od 100 radnih mjesta.

Potrebno je što hitnije naći rješenje za plaćanje dugova za poreze i doprinose. Ako znamo da je Agencija za stambeno-poslovni fond ušla u proces likvidacije i da je 22 radnika ostalo bez posla, da je nakon stečaja u preduzeću „Komunalne usluge“ 23 radnika ostalo bez posla, onda možemo da pretpostavimo da će u lokalnom preduzeću „Vodovod“, koje ima oko 110 radnika, u slučaju stečaja bez posla ostati najmanje 50 ljudi. U preduzeću „Grijanje“, gdje ima oko 40 radnika, prijeti opasnost da oko 20 zaposlenih ostane bez radnog mjesta. “ Lokalni putevi“ sa 32 radnika i lokalna radio-televizija sa oko 40 zaposlenih izgubiće najmanje 30 radnih mjesta. Znači, imaćemo sigurno oko 100 ugašenih radnih mjesta. To je za Pljevlja zaista veliki udar upozorio je Miladin Sekulić.

On navodi da je posebno veliki problem što zaposleni nemaju redovna primanja, a odlaskom preduzeća u stečaj teško da će uspjeti da naplate zarađene plate.

Stečaj je najgora varijanta, jer ova preduzeća nemaju neku posebnu imovinu. Njima je opštinska uprava osnivač i većina imovine koju koriste je opštinska, kazao je Sekulić.

Radnici plaćaju danak

Tokom prošle godine Uprava prihoda je blokirala račun lokalnog preduzeća Agencija za stambeno-poslovni fond, zbog dugova za poreze i doprinose na zarade.

Nakon blokade, pomenuto preduzeće je otišlo u stečaj, a potom je ušlo u proces likvidacije. Bez posla je ostalo 22 radnika, od kojih su neki uspjeli da odu u penziju. Slična situacija se desila i sa preduzećem „Komunalne usluge“, koje je nedavno izašlo iz stečaja ali je broj zaposlenih sa 48 smanjen na 25. To preduzeće u narednih pet godina ima obavezu da izmiri dugovanja. Takav plan i program reorganizacije je prihvaćen u Upravi prihoda.