STOČARI NEZADOVOLJNI, KRIVE DRŽAVU ZA NEMARAN ODNOS PREMA DOMAĆOJ PROIZVODNJI Primorani da u bescenje prodaju stoku

    7 godina pre 75 pregleda Izvor: dan.co.me

Direktna odgovornost države koja ne štiti domaću proizvodnju, dok uvoznički lobi sve radi da domaću proizvodnju uništi, tvrdi predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković

Pljevaljski stočari tvrde da muku muče sa tržišnim viško vima savojih proizvoda i naglašavaju da otkupa gotovo nema, te da tamo gdje se pojavljuju trgovci cijene su preniske. Stočari ne kriju svoje nezadovoljstvo tvrdeći da se sve svodi na to da se stoka ali i mliječni proizvodi daju u bescjenje, dok s druge strane cijene svih drugih proizvoda rastu. Odgovornost za takvo stanje vide u državnoj vlasti, koja ne vodi računa o domaćoj proizvodnji.

– Cijene stoke su izuzetno niske i ono što je najgore nema organizovanog otkupa. Prije dva dana trgovci, koji vrše otkup za „Francu“, dolazili su u Bobovo, ali samo u sela do Jelovog Pa-nja, dok u Ograđenicu i Slatinu niko nije dolazio. U pravo u ovim selima ima još neprodate jagnjadi, koja trebaju da se otkupe prije zime i snijega – kaže predsjednik MZ Bobovo Neđo Ćirković koji ističe da su cijene preniske, posebno kada je u pitanju krupna stoka.

Da otkupa nema i da su cijene niske posvjedočio nam je i predsjednik MZ Crljenice Darko Gačević, koji kaže da nakupci za jalove krave nude svega sedamdeset, pa čak i po šesdeset centi, za kilogram žive mjere. Ističe da se jagnjad prodaju po dva eura i 20 centi po kilogramu žive mjere, dok je ljetos cijena bila dva eura i 30 centi. Potražnja za teladima je u potpunosti opala, a sir je sve jeftiniji.

Situacija u našim selima je sve teža i sve je više onih koji ne znaju šta da rade sa stokom. Ako prodaju po malim cijenama na velikom su gubitku, a ako pokušavaju da izvuku veću cijenu onda postoji opasnost da im stoka ostane neprodata – kaže Gačević i dodaje da se zima bliži i da mnogi stočari nemaju dovoljno sijena, jer su bili planirali da će određen broj grla prodati. Gačević kaže da je problem u tome što organizovanog otkupa nema i što nakupci sada koriste da kupe stoku po najnižim mogućim cijenama.

-Trenutno stočare svi ucjenjuju jer oni nemaju drugog izbora nego da u bescjenje daju stoku – kaže Gačević.

Kada su u pitanju cijene stoke i mliječnih proizvoda od predsjednika Unije stočara sjevera Milka Živkovića smo doznali da su one drastično opale u poslednjoj godini. Živković za pad ot-kupnih cijena direktno optužuje državnu vlast, koja ne vodi računa o domaćoj proizvodnji, već uvoznički lobi sve radi da se domaća proizvodnja uništi. On navodi da je prošle godine cije-na sira bila do tri eura, a da je sada pala na dva eura i 70 centi. Mlijeko se po jednom litru otkupljuje za 27 centi, dok je živa mjera teladi sa 3,3 eura pala na 2,7 eura. Jalove krave, ako nije-su prva klasa, odnosno ako su malo lošijeg kvaliteta, ne mogu da se prodaju više od šesdeset centi, dok su se prošle godine prodavale i po cijeni i do jedan euro i 30 centi.

Ovde je direktna odgovornost države koja ne štiti domaću proizvodnju. Veliki marketi uvoze proizvode, a domaći ne mogu da se prodaju. Jednom riječju veliki marketi su se bazirali na prodaju robe iz uvoza, dok za domaću proizvodnju niko ne vodi računa – kaže Živković i ističe da su otkupne cjene poražavajuće za stočare.

Gotovo u čitavoj pljevaljskoj opštini situacija je slična. Organizovanog otkupa nema nigdje, a nešto u boljoj poziciji su stočari koji se nalaze uz granicu sa Republikom Srpskom. U tim se-lima stočari stoku tjeraju preko granice i prodaju je po znatno većim cijenama. Ipak i u tim selima stanovništvo priželjkuje uredan otkup, jer kako kažu, prebacivanje stoke preko državne granice veoma je rizično.

Besparica i strah od bolesti

Potražnja za mesom je znatno opala, pogotovo za ovčjim mesom i govedinom. Svinjetina je sve jeftinija i najčešće stiže iz Srbije. Stanovništvo nema para za kupovinu mesa, a pomalo se plaši da kupuje govedinu i ovčetinu, zbog bolesti kvrgave kože i plavog jezika – kaže Darko Gačević.