Sumpor dioksid opet truje vazduh iznad Pljevalja

    3 godine pre 437 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA

Početkom nove grejne sezone iako su zbog povoljnih meteoroloških uslova građani značajno smanjili intenzitet zagrijavanja svojih mjesta stanovanja, učestala je pojava značajnog prekoračenja graničnih satnih vrijednosti Sumpor dioksida u vazduhu iznad grada.

U zimskim mjesecima dolazi do formiranja temperaturnih inverzija i “jezera hladnog vazduha” ispunjenih maglom. To znači da meteorološka situacija u tom ambijentu limitira volumen atmosfere u kojem će se izvršiti raspoređivanje zagađujućih materija-čestica koje ista ta sredina emituje. Temperaturna inverzija je slučaj kada temperatura sa visinom, udaljavajući se od tla pa uvis, raste. Ona prirodno treba da opada. Sloj od površine zemlje do visine do koje se temperatura ponaša ”inverziono” zove se sloj inverzije. Upravo u tom sloju (od površine tla pa uvis) situacija sa stanjem kvaliteta vazduha je najgora.

Takve satne vrijednosti su izuzetno visoke i veoma opasne po zdravlje građana Pljevalja, a obično se javljaju od 12-17 časova u vrijeme sunčanih dana kad temperature vazduha u gradu dostižu najveći temperaturni nivo.Opšte je poznato da se Sumpor dioksid oslobađa sagorjevanjem uglja, a velike vremenske ostilacije(hladna jutra i velike dnevne temperature) doprinose povećanim vrijednostima Sumpor dioksida koje po nekoliko sati značajno prelaze granične satne vrijednosti i enormno zagađuju vazduh u gradu.

Tako su u toku jučerašnjeg dana dva sata sa Mjerne stanice u gradu očitana značajna granična satna prekoračenja Sumpor dioksida u vazduhu dok su se u trećem satu te koncentracije kretale oko granične vrijednosti.Granične satne vrijednosti su 350ug/m3 i znatno su visoko projektovane, ako se zna da recimo u Nikšiću su konstantno ispod 2ug/m3.

Najveća koncentracija SO2 javlja se u gradskim sredinama i velikim industrijskim centrima. Sumpor dioksid se prema sluzokoži očiju i sluzokoži respiratornog sistema ponaša kao jak iritant, a u ljudski organizam se unosi disanjem. Udisanjem malih koncentracija SO2 (0,02 mg/l) nadražuju se respiratorni putevi, najčešće gornji, dok kod asmatičara može da se smanji funkcija pluća. Udisanjem većih koncentracija (od 0,1 mg/l) javljaju se ozbiljnija zapaljenja sluzokože disajnih organa i odvajanje površinskog sloja epitela. U reakciji sa drugim jedinjenjima u vazduhu stvaraju se sitne sulfatne čestice koje dospijevaju u pluća i tamo se nagomilavaju oštećujući membrane alveola čime se smanjuje kapacitet pluća, prodiru u krvotok i u limfni sistem, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do smrti. 

Uz visoke satne koncentracije Sumpor dioksid evidentna su i satna prekoračenja PM10 I PM2,5 praškastih čestica koja su posebno u večernjim satima nekoliko puta veća od zakonom propisanih koncentracija u vazduhu iznad Pljevalja.

Zabrinjava i nedostatak informacija za građane od strane Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore kao i opštine Pljevlja. Evidentno je da na njihovim sajtovima nema informacija za građane u vrijeme velikih prekoračenja otrovnih materija u vazduhu iznad Pljevalja. Redakcija portala je pokušala telefonom da kontaktira lice koje je zaduženo za održavanje sajta opštine Pljevlja ali se na telefonske pozive nije javljalo. Iz Agencije je dobijena informacija da je oformljena komisija koja će na dnevnom nivou pratiti stanje i obavještavati medije.

Interesantno je da zadnje objave o kvalitetu vazduha i kod Agencije za zaštitu prirode i životne sredine i opštine Pljevlja 29. oktobra, što je jasan pokazatelj slabe obavještenosti građana o stanju životne sredine u gradu.