Sve češći problemi u radu mjernih stanica na Gagovića imanju i Gradini

    3 godine pre 391 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Agencija za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore u svojim obavještenjima od 07,10 i 17 decembra obavještavaju javnost o čestim problemima u radu Mjernih stanica u Pljevljima.

Tako je 7 decembra objavljeno saopštenje :“Podaci sa mjerne stanice na Gagovića imanju u Pljevljima su od sinoć od 20h nedostupni na sajtu Agencije zbog problema sa internetom. Mjerenja se kontinuirano realizuju i svi podaci su sačuvani u bazi podataka.Nastojaćemo da nastale probleme riješimo u najkraćem mogućem roku“.

Takođe 10 decembra novo saopštenje :“Prekidi veze, prenosa podataka sa dataloggera u mjernoj stanici Pljevlja-Gagovića imanje prema web stranici Agencije su sve češći. Čestim izlascima na lokaciju, nakon svakog prekida veze, restartovanjem opreme za prenos podataka (dataloggera, rutera i modema) je konstatovano da do prekida veze dolazi uslijed loše internet mreže, slabog signala na lokaciji. Jutros smo zamijenili modem, pojaćali spoljnu antenu tako da se nadamo poboljšanju kvaliteta signala, odnosno održavanja veze sa mjernom stanicom u kontinuitetu.Napominjemo da su svi podaci sacuvani i bice dostupni javnosti.Od 03.12. 2020. analizator suspendovanih čestica PM10/PM2.5 proizvođaća Derenda , model APM-2 je u statusu održavanja. U istom statusu je instrument bio u periodu 8-9.11. Podaci, rezultati mjerenja, sa pratećim starusom su dostupni na serveru u CETI-ju. Stručna lica CETI-ja će tokom naredne sedmice, najkasnije do 21.12. izaći na lokaciju radi sagledavanja problama i obavijestiti  o istom“.

I na kraju 17 decembra je objavljeno novo saopštenje iz Agencije :“Zbog problema u radu automatskog analizatora za PM čestice koji je instaliran na mjernom mjestu Gagovića imanje u Pljevljima, nećemo biti u mogućnosti da realizujemo izvještavanje u realnom vremenu o koncentraciji PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu, sa ovog mjernog mjesta. Agencija ce u narednom periodu preduzeti sve potrebne korake za sto skorije prevazilazenje problema.Praćenje koncentracije ovih polutanata nastaviće se gravimetrijskom referentnom metodom, koja se uporedo sa automatskom metodom sprovodila i do sada. Podaci o koncentraciji PM10 čestica biće dostupni građanima u formi srednjih dnevnih koncentracija nakon laboratorijske obrade filtera od strane CETI-ja i dostavljanja izvještaja o mjerenjima“.

Iz Agencije je takođe objavljeno obavještenje i za Mjernu stanicu Gradina :“Na mjernom mjestu Gradina ne vrši se mjerenje koncentracije sumpornih i azotnih oksida od 04.11. t.g., a na mjernom mjestu Gornje Mrke ne vrši se mjerenje koncentracije azotnih oksida od 03.11. t.g., jer su analizatori poslati na servis i kalibraciju i još uvijek nisu vraćeni i instalirani od strane firme sa kojom je Agencija ugovorila navedene usluge“.