Tokom 2022. godine Opština Pljevlja uložila preko 2 miliona eura za projekte zaštite životne sredine

    1 godina pre 260 pregleda Izvor: PV Informer

Jedan od najvažnijih zadataka lokalne uprave tokom poslednje godine bio je rješavanje ekoloških problema. Ekološko pitanje u našem gradu je izrazito kompleksno i zahtijeva uključivanje ne samo jedne strane, već svih partnera ali i građana. 

Bavili smo se rješavanjem brojnih problema u svim sferama životne sredine – u segmentu kvaliteta voda, zemljišta i vazduha.

Lokalna uprava je tokom 2022. godine uložila preko pola miliona eura za subvencionisanje mjera za povećanje energetske efikasnosti u stambenom sektoru (stambenim objektima individualnog i kolektivnog stanovanja) i smanjenje zagađenja vazduha. Subvencije su se odnosile na termoizolaciju spoljnjih zidova, krovova i potkrovlja, zamjena spoljnje stolarije/bravarije kao i zamjenu izvora toplote – nabavku i ugradnju kotlova i peći na pelet. S obzirom na veliku zainteresovanost građana, program će se nastaviti i tokom ove godine i Nacrtom Budžeta za 2023. godinu planirana su ista sredstva za ove namjene.

Uporedo su sprovođene i mjere energetske efikasnosti na stambenim zgradama koje se griju iz Skerlićeve ulice u koje je tokom ove godine uloženo oko 150 hiljada eura, ali i objekte kolektivnog stanovanja koji nisu na sistemu grijanja iz Skerlićeve, u čiju energetsku efikasnost je uloženo oko 400 hiljada eura.

Subvencionisana je nabavka peleta za više od hiljadu domaćinstava, vrijednosti oko 400 hiljada eura, a za osam godina koliko se sprovodi ova mjera lokalna uprava je uložila preko 3 miliona eura. Kroz ove aktivnosti, odnosno kroz zamjenu ložišta na ugalj pećima na pelet do sada je eleminisano gotovo 20 MW snage peći na ugalj,  što zamjenjuje snagu skoro tri kotlarnice u Skerlićevoj ulici. 

Rješavani su i dugogodišnji problemi vodosnabdijevanja Pljevalja. Ulagano je u više projekata iz oblasti vodosnabdijevanja sa ciljem poboljšavanja kvaliteta pitke vode. 

Kompletno smo rekonstrisali vodoizvorište Pliješ u vrijednosti milion eura. 

Izgradili smo Fabriku za preradu pitke vode Bogiševac, vrijednosti 400 hiljada eura i obezbijedili uslove za izgradnju postrojenja Breznica i za rekonstrukciju glavnog dovoda pitke vode iz izvorišta u Potpeću do grada. 

Radilo se i na zamjeni dotrajale vodovodne mreže kao i na eliminaciji nelegalnih priključaka sve sa ciljem smanjenja gubitaka na mreži, koji su smanjeni za oko 50 procenata. Rekonstruisano je preko 10 km primarne i sekundarne vodovodne mreže i preko 6 km kanalizacione. 

Takođe treba napomenuti i projekte koji su završeni u proteklih osam godina, a odnose se na poboljšanje ekološke slike Pljevalja. To su projekti koji su se odnosili na saniranje crnih ekoloških tačakai na teritoriji Pljevalja – radovi na sanaciji i deponije pepela i šljake Maljevac u vrijednosti od 20 miliona eura i na sanaciji i remedijaciji flotacijskog jalovišta rudnika olova i cinka u Gradcu u vrijednosti od 8 miliona eura.

Takođe, u domenu upravljanja otpadnim vodama pušteno je  u pogon i završeno Postrojenje za preradu otpadnih voda, u čiju je izgradnju tokom proteklih nekoliko godina uloženo oko šest miliona eura. 

Obezbijedili smo i donatorska sredstva za projektovanje atmosferske i fekalne kanalizacije u našem gradu i ušli u najuži izbor za dobijanje povoljnih kredita i grantova za izvođenje radova koji su decenijama odlagani, a čija je vrijednost 7 miliona eura.

Riješeni su i višegodišnji problemi odvođenja otpadnih voda iz istočnog dijela naselja Dolovi II, dok su radovi na kanalizaciji u dijelu Radosavca i Židovića završeni. 

Opština Pljevlja je takođe, u domenu svojih zakonskih ovlašćenja blagovremeno realizovala sve obaveze po pitanju projekta toplifikacije grada.

Kabinet predsjednika Opštine Pljevlja