Troškovi proizvodnje biće znatno uvećani

    6 godina pre 76 pregleda Izvor: pvportal.me

Kašnjenje u radovima na otkrivci u kopu Rudnika uglja mogli bi da dovedu u pitanje proizvodnju uglja. Naime, kašnjenja se ponavljaju već dvije godine, a u elaboratu o fer vrijednosti akcija Rudnika uglja, koji je radio Deloit, navodi se da će kašnjenje u pomenutim poslovima uvećati troškove proizvodnje u 2018. godini.

Problem sa radovima na otkrivci u periodu od 2000. do 2006. godine u dobroj mjeri izazvao je krizu u proizvodnji uglja, pa je u 2007. godini pljevaljska Termoelektrana nekoliko puta prekidala proizvodnju usled nedostatka uglja. Nakon krizne 2007. godine Rudnik uglja je sa izmještanjem rijeke Ćehotine iz prirodnog korita, kao i sa okončanjem eksproprijacije u naseljima Durutovići i Doganje stvorio uslove da se kop Potrlica proširi. Međutim, nova kašnjenja u ovim radovima daju mogućnost da se ponove greške iz prošlosti.

  • Društvo je tokom 2017. godine iskopalo manje otkrivke nego što je bilo predviđeno rudarskim projektom, odnosno ostvaren je koeficijent otkrivke 3,21 m³/t uglja. Ovo će imati za posledicu iskopavanje veće količine otkrivke u narednim periodima, odnosno povećanje direktnih troškova proizvodnje, a samim tim i povećanje cijene uglja, odnosno smanjenja rezultata poslovanja – navodi se u pomenutom elabratu i pojašnjava se da je u usvojenom planu poslovanja Društva za 2018. godinu, koeficijent otkrivke predviđen na nivou 4,15 m³/t, dok je u rudarskom projektu ovaj koeficijent u cijelom eksploatacionom vijeku rudnika 4,00 m³/t.
  • Stoga, razlika između ova dva koeficijenta predstavlja planiranu količinu otkrivke, koja bi trebalo da bude iskopana u 2018. godini. U 2018. godini projektovani su direktni varijabilni troškovi od 0,90 eura po 1t ZPJ, koji u sebi sadrže troškove materijala, energije i troškove usluga na izradi učinaka (usluge iznajmljivanja mehanizacije za kopanje). U skladu sa tim, smatramo da je neophodno formirati rezervisanja na teret rezultata 2017. godine u iznosu od 400 hiljada eura – piše u elaboratu.

Ne treba zaboraviti da mnogi poznavaoci prilika u proizvodnji uglja u Pljevljima navode da najmanje sedamdeset odsto troškova otpada na radove otkrivke, odnosno da proizvodnja uglja u sadašnjem kopu Potrlica nije ista, kao i proizvodnja uglja u nekadašnjim kopovima u Šumanama i Borovici. Ugalj u Potrlici se nalazi na dubinama od 130 do 140 metara, pa je proizvodnja praktično nemoguća ako se blagovremeno ne radi na otkrivci.

Proteklih dana u Pljevljima se čuju i poređenja Rudnika uglja sa situacijom u Rudniku uglja Miljevina u Foči, koji je nakon privatizacije podigao prodaju uglja i ozbiljno ugrozio ostale rudnike u okruženju, jer je tonu uglja prodavao za 60 maraka, odnosno 30 eura. Međutim, u ovom Rudniku je zapostavljen posao na otkrivci, pa se sada nalazi u izuzetno teškoj poziciji.

Rudnik uglja je tokom prošle godine iskazao profit od preko šest miliona eura, ali se kasnilo u otkrivci. Prethodne godine Rudnik je prikazao profit od gotovo pet miliona, ali se i tada kasnilo sa otkrivkom.