Tužilaštvo još izviđa napad na Anu Raičković

    2 sedmice pre 173 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto: Ilustracija-

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Podgorici još uvijek izviđa slučaj napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, koju su 10. novembra prvo vrijeđali, prijetili, a zatim fizički brutalno napali biznismen Zoran Bećirović i njegov tjelohranitelj Mladen Mijatović.

Sin Zorana Bećirovića, Luka takođe je nakon tog napada bio priveden, ali njemu nije određeno dalje zadržavanje.

Pobjeda je pitala tužilaštvo jesu li, na osnovu prikupljenih materijalnih dokaza, utvrdili da li je sin biznismena Luka Bećirović učestvovao u napadu i koje krivično djelo mu se stavlja na teret. Takođe, zanimalo nas je da li je ODT donijelo naredbu o mjeri nadzora za Luku Bećirovića i kada, jer, prema informacijama Pobjede, ovo lice više nije dostupno crnogorskim vlastima.

Ipak, na postavljena pitanja tužilaštvo se nije u potpunosti izjasnilo, već nam je rečeno da postupajuća tužiteljka Romina Vlahović hitno preduzima sve zakonom predviđene mjere i radnje.

– U cilju zaštite interesa postupka, za sada ne možemo dati više informacija – kazali su Pobjedi iz tužilaštva.

Saslušano više svjedoka

Među saslušanim svjedocima, povodom napada na Raičković, nalazi se i policijski službenik Srđan Korać koji je bio u restoranu brze hrane „Gurman“ u trenutku kada je Raičković napadnuta.

On je, u svom iskazu pred tužiteljkom Vlahović, istakao da je u tom trenutku bio u restoranu kao građanin, a ne kao policijski službenik i ako je dužan da po službenoj dužnosti postupa u svim slučajevima.

Naveo je da je bio u unutrašnjosti objekta i da nije mogao da vidi događaj zbog određenih vizuelnih smetnji u odnosu na poziciju na kojoj su se nalazili akteri događaja te da nije mogao da vidi šta se tačno zbivalo u tom trenutku. Iz njegovog iskaza se zaključuje da on očito nije ni htio da vidi, a samim tim ni preduzme bilo koju radnju po službenoj dužnosti.

Pored Koraća, u svojstvu svjedoka saslušan je i M. S. koji je rekao da je vidio određeni dio događaja, ali ne onaj koji se odnosi na štetu Ane Raičković.

Prethodno, advokat odbrane Danilo Mićović tražio je da se tužiteljka izuzme. Ipak, Osnovno državno tužilaštvo odbilo je zahtjev o izuzeću postupajuće tužiteljke Romine Vlahović.

NAPAD

Urednica crne hronike Ana Raičković brutalno je napadnuta 10. novembra ispred restorana brze hrane „Gurman“ u podgoričkom naselju Blok V, u dijelu grada gdje se, kako je navela pred tužiteljkom, osjećala sigurno i dodatno uznemireno jer joj je upućen niz mizoginih uvreda, najgnusnijih prijetnji od Bećirovića i Mijatovića.

Zbog ovog incidenta, određen je pritvor do 30 dana Bećiroviću i Mijatoviću zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje.

Iz Osnovnog suda je saopšteno da je pritvor određen u odnosu na Bećirovića zbog opasnosti da će izvršiti krivično djelo kojim prijeti ukoliko se nađe na slobodi, u odnosu na Mijatovića zbog opasnosti da će ponoviti krivično djelo ukoliko se nađe na slobodi, a svim osumnjičenim određen je pritvor i zbog opasnosti da će ometati postupak uticanjem na svjedoke.

Prvobitno je pritvor bio određen i drugom članu obezbjeđenja kontroverznog biznismena Ljubiši Dukiću, ali je krivično vijeće Osnovnog suda djelimično uvažilo žalbu branioca osumnjičenih za napad na Raičković i preinačilo rješenje sudije za istragu, pa je on pušten da se brani sa slobode.

Raičković je u iskazu navela da je Dukić prekinuo nasilje i da bi sigurno ostvarili prijetnje da će je ubiti da ih on nije zaustavio.

Mijatović je stezao za vrat i govorio Raičković da će je ubiti ako ne kaže ime sina, kojeg će, kako je dodao, svakako naći. Za za to vrijeme Bećirović je vukao za kosu, vrijeđao i prijetio da će je polomiti i ubiti.

Vijeće ovog suda je ocijenilo da je sudija za istragu pravilno donio odluku u odnosu na Bećirovića i Mijatovića, cijeneći da su obojica osnovano sumnjiva da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje, kao i da bi u slučaju puštanja na slobodu Bećirović mogao izvršiti krivično djelo kojim prijeti, dok bi Mijatović mogao ponoviti krivično djelo. Pored toga, postoji bojazan uticaja na svjedoke.

Sa druge strane, rješenjem Vijeća ovog suda ukazano je da se nakon izvršene pojedinačne analize svih dokaza prikupljenih u dosadašnjoj fazi postupka, pa i onih koji su prikupljeni nakon odluke sudije za istragu, s obzirom na to da je saslušan još jedan svjedok, „ne može utvrditi da je Dukić zaista osnovano sumnjiv da je izvršio krivično djelo nasilničko ponašanje“.

Posebno, kako ističu, imajući u vidu ponašanje Dukića tokom cijelog događaja, te analizu video-materijala iz kojeg se jasno vidi da je upravo Dukić osoba koja je sve vrijeme pokušavala da smiri situaciju i da razdvoji zavađene strane.

Jedino što nije objašnjeno jeste kako je Luka Bećirović, koji je udarao vozilo, pokušavao da odvali vrata automobila Raičković i na kraju polomio zadnje vjetrobransko staklo, pušten na slobodu.