U 17 opština se češće ide na sahrane nego u porodilišta

    4 godine pre 732 pregleda Izvor: Dan

U Crnoj Gori je na kraju avgusta prirodni priraštaj na državnom nivou bio pozitivan, ali istovremeno je u čak 17 opština zabilježena bijela kuga, jer je više bilo odlazaka na sahrane nego u porodilišta.

Pojam bijela kuga je u stvari tihi, nevidljivi i podmukli ubica naroda i čitavih nacija. To je efekat smanjenja populacije zbog nedovoljnog priraštaja stanovništva, odnosno kada je mortalitet veći od nataliteta. Efektu bijele kuge doprinose brakovi bez potomaka, ili sa samo jednim potomkom. Dva potomka održavala bi status kvo. Samo više od dvoje djece donosi pozitivne rezultate u povećanju nataliteta, a time i populacije.

Sudeći prema podacima Uprave za statistiku, tihi ubica zvani bijela kuga uveliko hara pretežno opštinama na sjeveru, posebno u Pljevljima, gdje je na kraju avgusta broj umrlih bio za 156 veći od brojke rođenih. Naime, u tom gradu je za prvih osam mjeseci rođeno ukupno 126 beba, a preminula su 282 građanina. U toj najsjevernijoj crnogorskoj opštini inače već godinama je najgora situacija kada je u pitanju prirodni priraštaj.

Slična situacija je i u Bijelom Polju, najvećem gradu na sjeveru države, koji osim što ima najveću stopu iseljavanja, ima problema i sa natalitetom. Do kraja avgusta u Bijelom Polju je broj preminulih bio za čak 53 veći od broja rođenih. U centralnoj regiji takođe postoji problem sa prirodnim priraštajem, a tu se izdvaja Nikšić u kojem su 72 građanina više preminula nego što ih je rođeno za osam mjeseci ove godine.

Što se tiče ostalih gradova, u Andrijevici je broj preminulih za 20 veći od cifre rođenih, u Beranama za 22, na Cetinju za 30, Danilovgradu za 10, Gusinju i Petnjici za osam, Kolašinu za 35, Mojkovcu za 38, Plavu za 17, Plužinama za 25, Šavniku za 21, a na Žabljaku za 29.

Iako važi za najbogatiju regiju, primorje takođe ima gradove koji su u društvu onih koji imaju problem sa bijelom kugom. Tako je u Herceg Novom na kraju avgusta zabilježen negativan prirodni priraštaj jer je broj preminulih za 36 bio veći od rođenih. U najjužnijoj opštini u državi, Ulcinju, prirodni priraštaj je takođe u minusu i to za sedam stanovnika.

Kada govorimo o svjetlijoj strani priče, tradicionalno Podgorica je jedini grad koji ima porast broja stanovnika. U glavnom gradu su za osam mjeseci rođene 1.562 bebe, a preminulo je 827 građana. To znači da je prirodni priraštaj bio pozitivan i iznosi 452.

Broj rođenih je od brojke umrlih veći i u Tuzima i to za 39, Tivtu za 48, Rožajama za 84, Kotoru za 26, Baru za devet. Budva je jedini grad pored Podgorice koji ima trocifrenu brojku kada je u pitanju pozitivan prirodni priraštaj, jer je u tom gradu zabilježen rast broja stanovnika za 132. Naime, u metropoli turizma je rođeno 236 beba, a preminulo je 119 građana od početka godine do kraja avgusta.

Na državnom nivou ipak pozitivno

Na nivou države od početka godine do kraja avgusta rođeno je ukupno 4.626 beba, od kojih su 2.401 dječak i 2.225 djevojčica. Na drugoj strani, preminula su 4.423 građanina i to 2.349 muškaraca i 2.074 žene. Kada se uporede ti podaci dobija se rezultat da je na nivou države prirodni priraštaj bio pozitivan i iznosio je 203, odnosno za toliko je porastao broj stanovnika.

Ipak, od početka godine situacija nije bila tako svijetla, jer smo u januaru, februaru i martu imali negativan prirodni priraštaj. Naime u prvom mjesecu je prirodni priraštaj bio minus 107, u drugom minus 101, a u trećem minus 41.