U novoj verziji Temeljnog ugovora sporni preambula, članovi 11 i 13 i još po nešto

    3 godine pre 557 pregleda Izvor: DAN

– U Srpskoj pravoslavnoj crkvi smatraju da postoji mogućnost da tekst Temeljnog ugovora koji je crnogorski premijer Zdravko Krivokapić poslao patrijarhu Porfiriju, nije jedina verzija ovog dokumenta, a da u onoj koju je Patrijaršija dobila postoji nekoliko spornih tačaka – saznaje nezvanično portal DAN u SPC.

Prema našim informacijama Krivokapić je u najnoviju verziju, koja ima 20 članova, vratio u preambuli formulaciju o kontinuitetu Srspke pravoslavne crkve u Crnoj Gori od 1219. godine, ali u Patrijaršiji su zbunjeni činjenicom da neki crnogorski političari i mediji i dalje govore da te formulacije više nema.

– Patrijarh je formirao tročlanu komisiju sastavljenu od vrsnih stručnjaka koji će razmoitriti i ovu novu verziju Temeljbog ugovora i ona će, kako je i rečeno, početi da radi nakon godišnjih odmora – kaže izvor DAN-a iz SPC.

foto: RTS

Sada je, međutim jasno da osim prembule koja može, a ne mora, biti sporna, ima još nedoumica.

– Između ostalog u članu 11 se navodi da relikvije ne mogu biti otuđivane i iznošene iz Crne Gore. To je, izgleda, sasvim nepotrebno u Temeljni ugovor ubacio potpredsjednik crnogorske Vlade Dritan Abazović. Pa to ni ranije nije moglo da se radi. To je regulisano crnogorskim zakonima – kaže sagovornik DAN-a.

Patrijaršiji je potpuno nejasan i član 13 Temeljnog ugovora.

– U njemu se dovodi u pitanje formulacija kojom srpski arhijereji daju blagoslov za izgradnju crkava i manastira. Ovim članom se precizira da samo arhijerej koji je zadužen za izgradnju može da da blagoslov. To, naravno otvara mogućnosti za brojne manipulacije, a ugovori ove važnosti ne bi smjeli da imaju nepreciznosti – ističe sagovornik portala Dana iz SPC.

On je kazao da ova dva člana dao kao primjer, a da takvih nejasnoća ima mnogo u ovom dokumentu.

On ističe da u Patrijaršiji sada preovladava mišljenje da Vlada Crne Gore mora da se vrati konačnoj verziji Temeljnog ugovora koja je već usaglašena i koja je trebalo da bude potpisana u maju ove godine,