U OŠ „Ristan Pavlović“ preduzete aktivnosti na prevenciji i sprečavanju nasilja i vandalizma u školi

    4 godine pre 1459 pregleda Izvor: PV Informer

Vršnjačko nasilje u školama i van njih je ozbiljan problem čije rješavanje je jedan od najvećih izazova za obrazovne institucije 21. vijeka. Škola ima značajno mjesto u otkrivanju i prijavljivanju nasilja i zlostavljanja, ali sa ovim problemom se moraju boriti i država, i škola i roditelji.

Vlada Crne Gore usvojila je Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama sa Akcionim planom 2019-2021. godine, a Nacionalni savjet za obrazovanje je u novembru dao pozitivno mišljenje na Uputstvo školama – Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i vandalizma. U skladu sa navedenim Programom, direktorima obrazovnih ustanova date su odgovarajuće smjernice.

U decembru 2019. godine u Ministarstvu prosvjete Crne Gore, tim povodom, organizovani su sastanci i obuke na kojima su prisustvovali direktor, ICT koordinator i pedagog škole. Oni su nakon tih sastanaka i obuka započeli sa realizacijom Programa u školi. Prvenstveno su na sjednici Nastavničkog vijeća detaljno upoznali zaposlene sa Programom za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Formiran je školski Tim za prevenciju i zaštitu djece od nasilja i vandalizma.

U Statut škole je, u skladu sa preporukama, unesena nova tačka koja se tiče nadležnosti i odgovornosti direktora.

Predsjednik Tima je direktor Dragan Tošić a koordinator Tima je pedagog Dejana Despotović-Ječmenica. Članovi su Bojana Klačar, profesor engleskog jezika i ICT koordinator, Vojislav Kasalica, profesor istorije i geografije, Anika Jović, profesor biologije, Olivera Unković, profesor engleskog jezika, Lazar Cupara, profesor razredne nastave, Rajna Preradović, profesor razredne nastave i Mirjana Boričić, profesor razredne nastave.

Tim za zaštitu od nasilja ima zadatak da prati situaciju u školi, planira i sprovodi preventivne mjere, da razradi mehanizme reagovanja i učestvuje u rješavanju svakog slučaja nasilja. Njegova obaveza je i da sve podatke o obavljenim aktivnostima i preduzetim mjerama unosi u MEIS. Podaci o članovima tima kao i brojevi telefona relevantnih službi: broj za prijavu nasilja, dom zdravlja, hitna pomoć, policijska stanica i centar za socijalni rad istaknuti su na vidnom mjestu u školi.

U cilju prevencije vršnjačkog nasilja neophodno je u školi stvoriti takvu atmosferu da do nasilja ne dođe tako što će se reagovati na svaki pokušaj nasilja, obogatiti ponudu slobodnih i vannastavnih aktivnosti pomoću kojih će učenici moći na kvalitetan način da provedu slobodno vrijeme, pomoći djeci s problemima u ponašanju, uklapanju u novu sredinu ili učenju. Stoga je obnovljeno, već postojeće, Sanduče povjerenja koje se nalazi u holu škole. Takođe se sprovode obuke nastavnika, roditelja i učenika da prepoznaju nasilje i da na njega odgovarajuće reaguju na radionicama i na časovima odjeljenjske zajednice. Planirano je i da se oformi vršnjački tim koji će se sastojati od učenika posebno obučenih za stvaranje pozitivne atmosfere u školi, prepoznavanje nasilnih oblika ponašanja i blagovremeno skretanje pažnje odraslima na nasilje. Na roditeljskim sastancima, razgovaralo se o podjeli odgovornosti u cilju prevencije nasilja i vandalizma u školi. Akcenat je stavljen na jačanje međusobne saradnje i povjerenja kako bi udruženim snagama mogli što je moguće efikasnije da se suočimo sa svim potencijalnim problemima.