U Pljevljima povećane cijene ogrevnog drveta – Od septembra moguće i ponovno povećanje cijene uglja

    2 godine pre 2612 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Mnogi građani Pljevalja zabrinuti stalnim najavama poskupljenja energenata krenuli su znatno ranije u nabavku drva i uglja. Kad je ugalj u pitanju posebno se to odnosi na pljevaljske penzionere, zbog najave iz Rudnika uglja da će penzionerske potvrde za odloženo plaćanje uglja važiti do 1. septembra. Uz to količina dnevne isporuke uglja sa separacije je ograničena na 700 tona. Kvalitet uglja je često lošeg kvaliteta, pa građani plaćaju prebiranje uglja u krugu separacije, što dodatno poskupljuje cijenu uglja.

Iz Rudnika uglja po informacijama sa kojima raspolaže redakcija portala iako su od nedavno cijene u veleprodaji povećane 15%, postoji mogućnost da od septembra budu povećane cijene svih asortimana uglja, pa i za građane Pljevalja, jer su u najavi nove grejne sezone cijene uglja u regionu daleko veće, a u međuvremenu su značajno povećane cijene goriva i repromaterijala, što ima veliki uticaj na troškove prilikom proizvodnje.

U Pljevljima posle prestanka rada drvnog kombinata „Vektre Jakić“ ne postoji preduzeće koje se bavi prodajom ogrevnog drveta, pa se tim poslom bave pojedini građani. Iako cijena ogrevnog drveta na panju nije rasla, sa praktično svakim povećanjem cijene goriva privatnici koji se bave ovom vrstom biznisa su povećavali cijene ogrevnog drveta, pa su one značajno veće u odnosu na prethodnu godinu.

Tako je trenutno prodajna cijena metra drva u trupcima 40 eura, a cijepanih drva 50 eura. I pored znatno povećane prodajne cijene metra drva,ovih dana drva za prodaju je veoma malo, iz razloga što kako tvrde prodavci sve je teže dobiti veću količinu doznačenih drva u šumi za lica koja se bave preprodajom drva, što za mnoge ukazuje na mogućnost da se pripremaju i nove cijene ogrevnog drveta na panju.

Značajno su povećane ove godine i cijene peleta u odnosu na prošlu godinu, posebno u regionu. Mnogi građani Pljevalja koji su prethodnih godina zbog subvencija države i opštine Pljevlja prešli na pelet za zagrijavanje svojih stanova su sve više zabrinuti, jer opština Pljevlja i preduzeće za proizvodnju peleta „Jasen“ DOO nikako da se dogovore oko cijene peleta, iako korisnika subvencionirsanog peleta u gradu ima oko hiljadu.

Građani smatraju da je krajnje vrijeme da se nadležni dogovore i počne isporuka peleta građanima, jer ljeto uveliko prolazi. Zbog ekološki prihvatljivog načina grijanja i lakše i jeftinije nabavke peleta po subvencioniranim cijenama, veliki broj građana Pljevalja je kupio skupe peći na pelet, pa je opravdana zabrinutost da bi zbog nemogućnosti nabavke peleta po subvencioniranim cijenama,ponovo morali prelaziti na alternativne načine grijanja.

Foto :Vektra Jakić

Uz to veoma je problematično da država već godinama unazad od prestanka proizvodnje Vektre Jakić ne rešava pitanje pokretanja proizvodnje ovog drvno industrijskog giganta, koji posjeduje najsavremeniju peletaru, a mogao bi se pored proizvodnje rezane građe i finalnih proizvoda od drveta baviti i prodajom ogrevnog drveta, pa bi građani na vrijeme i sigurno po znatno povoljnijim cijenama mogli nabaviti energente za grijanje svojih stanova u novoj grejnoj sezoni.