U Pljevljima zagađeni vazduh, vodotoci i zemljište

    3 godine pre 1184 pregleda Izvor: dan.co.me

Prema izvještaju koji je Vlada usvojila krajem oktobra, tokom prošle godine u Pljevljima je bilo 136 dana sa prekoračenjem u sadržaju PM10 čestica, dok je gornja granica 35 dana. Srednja godišnja koncentracija PM2,5 čestica iznosila je 37, što je iznad dozvoljene granične vrijednosti od 25 mikrograma po metru kubnom.

Na osnovu dobijenih rezultata može se konstatovati da je vazduh u urbanim oblastima sjeverne zone, Pljevlja i Bijelo Polje, veoma opterećen suspendovanim česticama PM10 i PM2,5, tokom sezone grijanja, i da su prekoračene sve propisane granične vrijednosti. Srednja godišnja koncentracija benzo(a)pirena je višestruko veća od propisane granične vrijednosti, navodi se u izvještaju koji je Vlada usvojila, a odnosi se na stanje životne sredine tokom prošle godine.

Pored zagađenosti vazduha, zagađene su i pljevaljske vode, u prvom redu Ćehotina. Ova rijeka je najviše zagađena ispod sagrađenog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, jer ono ne radi. Voda Ćehotine prilično je zagađena i na dijelu toka u naselju Gradac.

U izvještaju se navodi da je na pojedinim lokacijama u pljevaljskoj opštini ozbiljno zagađeno i zemljište. Jedna od takvih lokacija je područje Gradca, gdje je registrovan uvećan sadržaj olova, fluora, bora i cinka. Za čitavo područje Gradca, navedeno je u izvještaju, karakterističan je visok sadržaj pomenutih metala, jer je to posledica ranijeg i sadašnjeg rada Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“.

I u samoj gradskoj zoni Pljevalja zemljište je zagađeno. Jedna od pomenutih lokacija je i dječije igralište u Skerlićevoj ulici.

Povećanje ukupnog sadržaja glavnih indikatora uticaja na zagađenje urbane sredine pripisuje se blizini parkinga i saobraćajnice, kao i drugih izvora nepotpunog sagorijevanja. Dječije igralište je u potpunosti okruženo parkiranim automobilima i stambenim jedinicama – navodi se u izvještaju.

Dječje igralište u Skerlićevoj ulici je u samom centru grada i nalazi se u neposrednoj blizini gradske kotlarnice iz koje se veći dio grada snabdijeva toplotnom energijom.

Već odavno govorimo o brojnim ekološkim problemima ali sada se i u vladinim izvještajima priznaje da su u Pljevljima zatrovani zemljište, vode i vazduh. Sada bi ipak trebalo da se preduzmu adekvatni koraci jer život u ovakvim okolnostima nije moguć. Neophodno je uložiti značajna sredstva u sanaciju crnih ekoloških tačaka, ali i u potpuno zaustavljanje daljeg uništavanja životne sredine u Pljevljima – kaže Milorad Mitrović, izvršni direktor Ekološkog društva „Breznica“.

Mitrović: Treba zatvoriti gradsku kotlarnicu

Što se tiče dječijeg igrališta u Skerlićevoj ulici, ne treba zaboraviti da je „Breznica“ još prije 15 godina tražila da se smanji saobraćaj u centru grada. Oštro smo se protivili izgradnji parkinga i tražili da se pojedine ulice zatvore za saobraćaj. Nažalost, naša upozorenja niko nije slušao, kaže Mitrović i napominje da bi posebno trebalo obratiti pažnju i na gradsku kotlarnicu.

Ovo postrojenje treba što prije zatvoriti, jer je strašno da se gradska kotlarnica ili bolje rečeno toplana, nalazi u centru grada i u stambenoj zgradi – naglašava Milorad Mitrović.