Učenici Gimnazije učesnici konferencije „Mladi u Crnoj Gori između pasivnosti i aktivizma“

    4 godine pre 1045 pregleda Izvor: www.facebook.com/Gimnazija-Tanasije-PejatoviC-Pljevlja

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je dana 26. juna organizovao konferenciju „Mladi u Crnoj Gori između pasivnosti i aktivizma“. Cilj konferencije jeste da se ukaže na značaj osnaživanja omladinskog aktivizma i umrežavanja kako sa mladima tako i drugim društvenim akterima koji mogu doprinijeti njihovom aktivnijem angažmanu u društvu.

Na konferenciji „Mladi u Crnoj Gori između pasivnosti i aktivizma“ obrađene su sledeće teme: omladinski aktivizam u Crnoj Gori, aktuelni položaj mladih i njihove perspektive i budućnost omladinskog aktivizma u COVID 19 i post-COVID 19 prilikama.

Konferenciju su vodili Nenad Koprivica, generalni direktor Direktorata za mlade u Ministarstvu sporta i mladih, Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a, prof. dr Biljana Maslovarić, izvršna direktorka Pedagoškog centra Crne Gore, Neđeljko Đurović, profesor u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi u Baru, kao i predstavnici srednjoškolaca i mladih, Pajo Vasović i Milica Pavlović, a koordinatorka programa bila je Željka Ćetković. Konferencija je okupila blizu 60 učesnika iz NVO koje se bave mladima, neformalnih omladinskih grupa, obrazovnih institucija i podmladaka političkih partija.

Mladi u Crnoj Gori zaslužuju da budu uvršteni u red onih koji se pitaju, kako u oblastima od neposrednog interesa za njih, tako i u svim drugim važnim društvenim pitanjima. Uprkos željama za stručnim i ličnim usavršavanjem izvan zemlje, mladi su vezani za Crnu Goru ali moraju dobiti i više podrške, zaključeno je na konferenciji.

Predavači su iznijeli svoje stavove i objektivno gledište na aktivizam i položaj mladih u Crnoj Gori, dok se učenicima naročito svidjelo predavanje prof. dr Biljane Maslovarić.

Ona je govorila i o formiranju identiteta adolescenata i navela neke od problema sa kojima se mladi suočavaju: „Porast kongnitivnih sposobnosti u adolescenciji i potreba da se to JA integriše u koherentnu cjelinu, produkuje i krizu identiteta koja nastaje i zbog zahtjeva društva da mladi ljudi završe školovanje, uključe se u tržište rada, nađu partnera/ku, odaberu političku filozofiju, religijsku praksu itd. Ovo vrijeme krize identiteta se dešava skoro paralelno sa socijalnom tranzicijom upravo kroz omladinsku participaciju, društveni angažman, aktivizam, rješavanje za njih važnih pitanja i donošenje odluka na lokalnom i na državnom nivou.“

Iz Gimnazije “Tanasije Pejatović” na konferenciji su prisustvovali učenici Andrea Gačević, Marko Jelovac, Ema Kulosmanonović i profesorica Adisa Malagić.

“Omladinski aktivizam je tema o kojoj se malo govori, a zaista je bitna za razvoj ličnog integriteta. Konferencija na kojoj smo prisustvovali se upravo bavila ovom temom. Panelisti su bili izvrsni, a meni najinteresantnija je bila prof. dr Biljana Maslovarić. Nadam se da će u narednom periodu biti što više ovakvih konferencija” kazala je Andrea Gačević.

“Tema konferencije je bila jako interesatna i drago mi je što sam bio dio jednog takvog skupa. Smatram da mladi zaslužuju mnogo više pažnje u Crnoj Gori” izjavio je Marko.

“Ova konferencija za mene predstavlja zanimljivo i poučno iskustvo. Energija mladih koji su govorili dala mi je inspiraciju da se borim za razvoj omladinskog aktivizma i da sopstvenim primjerom i angažovanošću radim na podizanju svijesti svojih vršnjaka da mi treba da budemo promjene, da je budućnost u našim rukama i da je oblikujemo sada – saopštila je Ema.

Konferencija se organizuje u okviru projekta (Re)aktivator! koji CGO sprovodi uz podršku Ministarstva sporta i mladih Crne Gore, a u okviru kojeg je održana i Škola omladinskog aktivizma.