Uljarević: Manjinska vlada most ka konačnom rješenju

    2 godine pre 310 pregleda Izvor: pobjeda.me

Demokratska partija socijalista nije u situaciji da nameće pravila igre – ocijenila je izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević, komentarišući vjerovatnoću da DPS podrži prijedlog koalicije „Crno na bijelo“ o formiranju manjinske vlade. Sa druge strane, politički analitičar Ranko Đonović istakao je da bi to bilo dobro za ovu partiju.

Uljarević je istakla da svako u politici bira u kojim aranžmanima učestvuje ili ne, pri čemu, nekad u te izbore akteri ulaze iz dominantnih pozicija, a nekad iz onih u kojima prihvataju i neke neprijatne konstatacije.

OHRABRENJE ZAPADA

– Da li će DPS iz ovoga izaći kao neko ko se i prema unutrašnjoj i međunarodnoj javnosti pozicionira kao ozbiljan i kredibilan politički subjekat, zavisi od toga kojim će putem hoditi kroz ovaj lavirint u koji se sada ulazi – ocijenila je Uljarević.

Smatra da se samo čekalo ko će i na koji način „presjeći“ političku agoniju, a kazala je i da je podrška zapadnih partnera prijedlogu manjinske vlade bila značajna.

– Vjerujem da je ohrabrenje koje je za predstavljeni prijedlog manjinske vlade dobila koalicija „Crno na bijelo“ iz međunarodne zajednice bilo važno za ubrzanje ovog neumitnog procesa, i to primarno u dijelu preuzimanja rizika. Međutim, treba naglasiti i da je hrabar iskorak napravila koalicija „Crno na bijelo“ – navela je Uljarević.

Na pitanje da li se ovaj prijedlog može tumačiti kao definitivno uklanjanje Demokratskog fronta iz vlasti, Uljarević je istakla da Crna Gora ne može napredovati sa liderima koji je ne doživljavaju kao jedinu i koji instrukcije primaju od onih koji ne mogu biti demokratski uzori.

Zbog toga je, kaže ona, očekivano da neki od lidera DF-a odu u političku penziju, a smatra i da su oni svjesni da se to vrijeme primiče, pa i različito na to reaguju.

– Proći će i neko vrijeme dok se ta struktura ne modernizuje na način da kao konzervativni politički činilac bude dio vlasti, a da pri tome ne dovodi u pitanje ni državnost Crne Gore, niti njen građanski koncept – ocijenila je Uljarević.

Nije logično, dodala je, da zapadni partneri podržavaju bilo koju strukturu koja „klerikalizuje politiku“ i koja nema kapacitet da na inkluzivan način upravlja državom, jer to može da destabilizuje i Crnu Goru i da ima negativan efekat na region.

Smatra da manjinska vlada može biti koristan most ka konačnom rješenju do kojeg bi na najpošteniji način doveli prijevremeni parlamentarni izbori.

-Prirodno bi bilo, iako je u našem kontekstu to najrjeđa opcija, da se do kraja ove godine održe i izbori ili da se, u krajnjem slučaju, spajaju sa datumom održavanja predsjedničkih izbora na proljeće 2023 – rekla je.

PAMETAN POTEZ

Politički analitičar Ranko Đonović, sa druge strane, nije siguran kako će izgledati dalja dešavanja na političkoj sceni, jer, kako kaže, „oni koji odlučuju i donose odluke ni sami ne znaju što će ujutro odlučivati“.

Ipak, on smatra da bi bilo pametno da DPS podrži manjinsku vladu i da u njoj ne učestvuje.

– Rekao bih da je dobro za DPS da bude dio manjinske vlade, kako iz političkih razloga, tako i računa. Da ne bih bio pogrešno shvaćen, ne mislim o DPS-u da je to partija koja nije imala grešaka. Ali, lako im je biti dobar kad ih moramo upoređivati sa starim, prevaziđenim, retrogradnim i anticrnogorskim partijama – istakao je Đonović.

Ocijenio je i da je prijedlog koalicije „Crno na bijelo“ nešto najbolje što smo u ovom vremenu mogli dobiti, ali, smatra, on je nastao pod uticajem zapadnih partnera.

Ranko Đonović

– Prijedlog koji smo čuli primarno je prijedlog međunarodne zajednice. Uostalom, zato je i nastao Memorandum o saradnji kao dobar politički projekat te međunarodne zajednice. No, sve ovo je manje bitno ukoliko poslije prvog dobrog koraka koji je potpisivanje tog memoranduma, Crna Gora napravi nekakvu u odnosu na postojeću nikakvu vladu – kazao je Đonović.

Dodao je da su zapadni partneri eksplicitno saopštili da DF ne može biti njihov partner, te kazao da se ovaj politički savez ne može upoređivati sa DPS-om.

-Danas sve što prvi jesu, ovi drugi nijesu i obrnuto. I takvo nešto upoređivati uvijek ide na štetu države Crne Gore. Ključna razlika je ta što je DPS više od 20 godina stvarao i borio se za Crnu Goru i antifašističke vrijednosti, manje-više uspješno. A ovi drugi sve suprotno tome i partijski i pojedinačno više od 30 godina, uz zaklinjanje da će ostati dosljedni svom retrogradnom cilju i idejama koje su bliske ili jednake fašizmu – kategoričan je Đonović.