Umjesto kiseonika Pljevljaci udišu sumpor-dioksid

    3 godine pre 486 pregleda Izvor: dan.co.me

U Pljevljima postoji potpuna saglasnost da je neophodno utvrditi šta je uzrok prekomjernog zagađenja i visok sadržaj sumpor-dioksida u vazduhu. Naime, prije četiri dana u Pljevljima je izmjereno prisustvo sumpor-dioksida od 878 mikrograma po metru kubnom. Tri satne vrijednosti sumpor-dioksida bile su od preko 500 mikrograma po metru kubnom, a sedam sati uzastopno su te vrijednosti bile veće od 300 mikrograma. Ekolozi su odmah zahtijevali prekid rada Termoelektrane naglašavajući da se ovakvo zagađenje desilo samo prošle i ove godine. Odbornik Demokrata u SO Pljevlja Dušan Janjušević konstatovao je da toplifikacija Pljevalja mora biti državni projekat o najvećeg značaja koji se treba realizovati do sledeće grejne sezone.

Pred novom Vladom nalazi se veliki test i velika odgovornost za život i zdravlje građana Pljevalja – naglasio je Janjušević.

Odbornica Demokratskog fronta Slavica Batizić je podsjetila na sličnu situaciju iz prošle godine. Ona kaže da je tada od zaposlenih u Termoelektrani Pljevlja dobila informaciju da se na ugalj sipa određena tečnost koja se nabavlja u Austriji, te da na buradima u kojima se nalazi ta tečnost piše „opasno po život”.

Kako sam informisana od radnika u Termoelektrani to se radi da bi se povećala kaloriska moć uglja. Nisam ulazila u suštinu ali nadležene institucije, ekološka inspekcija, trebalo bi da provjeri da li u tome ima istine. Ali kada ljudi koji su zaposleni u Termoelektrani šalju apel, mole, jer znaju mnogo bolje koliko je to štetno, onda postoji opravdana sumnja da se to zaista i radi – kaže Batizićeva i konstatuje da nažalost u Pljevljima pa i u Crnoj Gori nijesu utvrđeni prioriteti, a ona smatra da je zdravlje građana prioritet broj jedan.

Toliko novčanih srdstava u ovoj državi ide na neke druge periferne stvari umjesto da se uloži u zdravlje građana i zaštitu životne sredine – naglašava Batizić.

Ona smatra da je predhodnih dana, kada je konstatovano enormno zagađen vazduh, trebalo preduzeti konkretne mjere kako bi se makar pokušalo da se stanje ublaži.

Trebalo je da se donese odluka o hitnoj zabrani upravljanja vozilima tog kritičnog dana. Možda je mogao i da se zaustavi i rad kotlarnice pa da se nađe neki alternativni sistem grejanja, kao na primer na električnu energiju a da Opština subvencionira račune za struju. Zna se da su Teroelektrana i Rudnik uglja najveći zagađivači životne sredine u Pljevljima i stoga bi te kompanije trebale da preduzmu mjere na ublažavanju posledica zagađenja – podvlači Slavica Batizić.

Podsjećamo, prošle godine, krajem oktobra i tokom novembra, takođe je došlo do povećane koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu,a veliki broj djece žalilo se na mučnine i povraćanje. Pojedini ljekari, više nezvanično nego javno, tvrdili da se radi o trovanju sumpor-dioksidom. Nadležni su saopštavali da se u Termoelektrani loži mrki ugalj iz Berana koji prilikom sagorijevanja oslobađa veće količine sumpor-dioksida. U gradu su se tada čule priče da se prilikom loženja uglja u Termolektrani sipaju određene tečnosti koje izazivaju povećanu koncentraciju sumpor- dioksida u vazduhu. Te priče odbornica Slavica Batizić javno je iznijela na sjednici lokalnog parlamenta, ali je ostala bez adekvatnog odgovora.

Inače, ove godine ugalj iz Berana se ne koristi jer je Rudnik mrkog uglja prestao sa proizvodnjom.