Umjesto roditelja država isplaćuje 13.591 euro

    2 meseca pre 276 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Alimentacionom fondu stiglo je sedam izvršnih rješenja centara za socijalni rad kojima se djeci priznaje pravo na privremeno izdržavanje. Treba da isplati alimentaciju u ukupnom iznosu od 13.591 euro. Iznos ove vrste primanja u prosjeku iznosi 85 eura.

Krajem prošle godine izmijenjen je Zakon o privremenom izdražavanju djece, a nakon što su obustavljene isplate devet mjeseci. Sporan je bio član po kojem se, kako se tumačilo, alimentacija može retroaktivno isplaćivati, te je izmijenjen na način da se to ubuduće čini od momenta podnošenja zahtjeva. Pojedini roditelji čekali su i oko godinu da im se isplati alimentacija. Iz Ministarstva finansija poručuju da postupaju po rješenjima centara za socijalni rad.

„Na osnovu sedam rješenja centara za socijalni rad koje je primilo Odjeljenje – Alimentacioni fond, a u kojima je priznato pravo privremenog izdržavanja od dana podnošenja zahtjeva, zaključno sa februarom 2024. godine, neophodno je isplatiti iznos od 13.591 euro“, rekli su Pobjedi iz Ministarstva finansija.

Nakon isplate alimentacije, donosi se rješenje kojim se traži od roditelja koji ne plaća alimentaciju da to učini, odnosno država od njega/nje naplaćuje isplaćenu alimentaciju. Daje mu se rok od osam dana. Ako roditelj dobrovoljno to ne ispoštuje, slijedi kamata na isplaćeni iznos, a onda i angažovanje Zaštitnika imovinsko pravnih interesa koji naplaćuje dug preko javnih izvršitelja.

Dejana Ponoš iz udruženja Roditelji kaže da im se javljaju roditelji, te da čekaju isplatu alimentacija. Ističe da je svima cilj da broj korisnika bude što manji, odnosno da roditelji počnu da plaćaju svoje obaveze.

„Ovo izdržavanje je privremeno i traje dok drugi roditelj ne počne samostalno da plaća alimentaciju i tada mora da obavijesti nadležne da je izdržavanje počelo“, rekla je ona.

Iz Ministarstva finansija kažu da je budžetom Crne Gore za 2024. godinu obezbijeđen iznos od 1.000.000 eura za isplatu privremenog izdržavanja djece. Smatraju da će navedeni iznos sredstava biti dovoljan da se u tekućoj godini finansiraju izdaci po ovom osnovu.

Kako su istakli, prosječan iznos alimentacije utvrđen odlukom suda, a na osnovu sedam rješenja koja su primljena od centara za socijalni rad iznosi 85 eura po djetetu. Iznos alimentacije zavisi od pojedinačnog slučaja i utvrđen je presudom suda.

Iz Ministarstva podsjećaju da korisnik može dobiti privremeno izdržavanje koje je priznato u visini alimentacije, ukoliko dužnik izdržavanja dva mjeseca neprekidno, u cjelosti ili djelimično ne ispunjava obavezu izdržavanja, određenu na osnovu izvršne isprave i rješenja o izvršenju ili je ispunjava neredovno.

Kažu da se Alimentacioni fond uspješno suočava sa izazovima koje su imali u prethodnom periodu. Kako kažu, imajući u vidu da su izmjene Zakona stupile na snagu 7.januara 2024. godine, prva rješenja centara za socijalni rad primili su početkom marta ove godine i riječ je o malom broju izvršnih rješenja.

„Jedan od izazova je ukupan broj slučajeva o kojima se može govoriti u širem smislu, ali svakako smo na dobrom putu jer ćemo praktičnom primjenom Zakona o privremenom izdržavanju djece doći do konkretnih podataka i imati na raspolaganju adekvatnu analitiku za sljedeću godinu“, rekli su oni.

Dodaju da će, imajući u vidu da su na početku primjene izmjena Zakona, prvi mjeseci pokazati kako će se odvijati tok realizacije i u skladu s tim, ukoliko bude novih izazova, Alimentacioni fond će ,,kao i do sada promptno reagovati“.

Ministarstvo finansija obustavilo je prošle godine isplatu alimentacija nakon što je zatražilo od Zaštitnika imovinsko pravnih interesa Crne Gore da naplati dugovanja od nekih roditelja, koji nijesu pristali dobrovoljno da vrate Alimentacionom fondu novac iz kojeg je isplaćen za njihovu djecu. Tada je reagovala zaštitnica Bojana Ćirović i saopštila da u zakonu nigdje ne piše da postoji i da treba da se isplaćuje alimentacija retroaktivno. U praksi se retroaktivno isplaćivala do 12 mjeseci. Ćirović je kazala da zakonom sada može da se propiše da postoji opcija retroaktivnosti, ali smatra da, ipak, to nije cilj akta, nego da treba da se odnosi na ubuduće.

Primjena Zakona o privremenom izdržavanju djece, prema kojem država obezbjeđuje alimentaciju samohranim roditeljima onda kada je ne uplaćuju drugi roditelji, a onda je naplaćuje od dužnika, počela je 1. novembra 2022. godine.