Uočeno češće kršenje zabrane upotrebe duvanskih proizvoda, propisane kazne djeluju „stimulativno“ na ugostitelje

    6 meseci pre 279 pregleda Izvor: dnevno.me

Inspektori uočavaju češću pojavu kršenja zabrane upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, kazali iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP), navodeći da je od početka godine do 20. novembra izdato 965 prekršajnih naloga, u novčanom iznosu od 276.780 eura.

Zakon se, kako su nam kazali, najviše krši u Podgorici i Nikšiću, Budvi i Herceg Novom.

“Usljed pogoršanja vremenskih prilika stanje na terenu se mijenja, pa se u tom smislu vrši pojačan nadzor i preduzimaju mjere shodno Zakonu. Prioritet u radu Turističke inspekcije je rad po prijavama građana, a takođe se organizuju pojačane akcijske kontrole kako u centralnom tako i u sjevernim opštinama Crne Gore”, naveli su u odgovorima napominjući da se kontrole najčešće realizuju tokom vikenda i praznika.

Prema podacima koje su dostavili, od početka godine je zbog pušenja u zatvorenom prostoru obavljeno 4.645 kontrola, te konstatovano 667 nepravilnosti.

“Podnijet je 61 zahtjev za pokretanje prekršajenog postupka”, kazali su iz UIP.

Tokom prošle godine obavljeno je 3.353 kontrola. Konstatovana je 521 nepravilnost, izdata su 693 prekršajna naloga, a ukupan iznos izrečenih kazni bio je 212.070 eura.

Podnijeto je 135 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

“Evidentno je da je u 2023, u odnosu na prošlu 2022, po osnovu primjene Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda znatno veći broj, kako izvršenih inspekcijskih nadzora, tako i utvrđenih nepravilnosti i preduzetih mjera”, ukazuju u UIP-u.

Ističu da je prioritet rada Turističke inspekcije postupanje po inicijativama građana.

“Naravno da se izuzev postupanja po inicijativama vrše redovne kontrole ugostiteljskih objekata”, kažu u UIP-u.

Turistički inspektori, shodno Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, izriču minimalne propisane kazne za subjekte koji dozvole upotrebu duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru ili konzumiraju duvanske proizvode – za pravno lice 500 eura, odgovorno lice u pravnom licu 100 eura, preduzetnika 150 eura i fizičko lice 30 eura.

Pitali smo i da li bi povećanje novčanih kazni uticalo na smanjenje upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru ugostiteljskih objekata.

“Svakako, propisane kazne po osnovu kršenja ovog Zakona djeluju „stimulativno“ na ugostitelje, koji dozvoljavaju upotrebu duvanskih proizvoda, a odredbom čl. 234 Zakona o prekršajima definiše da će se novčana kazna smatrati u cjelosti plaćenom ako kažnjeno lice plati dvije trećine novčane kazne u roku određenom konačnim i izvršnim prekšajnim nalogom, te ugostiteljima ne predstavlja problem da plate iznos propisane kazne”, zaključuju u UIP-u.