Upitno da li kotlarnica u Skerlićevoj posjeduje zakonom potrebne dozvole za rad – strpljenje stanara pri kraju

    5 godina pre 1084 pregleda Izvor: PV Informer

Kotlarnica u Skerlićevoj ulici otpočela je sa radom još 1976. godine i u istom prostoru i na istom mjestu egzistira i danas, ali pored toga što je poznata po ostvarivanju javnog interesa u oblasti snabdijevanja građana i drugih korisnika toplotnom energijom u Pljevljima, kotlarnica se često u medijima spominjala kao jedan od osnovnih zagađivača životne sredine u gradu. Posebno su bili ugroženi stanari zgrade u okviru koje radi kotlarnica zbog nepostojanja filterskog postrojenja na dimnjaku kotlarnice, velike buke i prisustva prašine kao produkta sagorjevanja uglja.

U Pljevljima, je u to vrijeme, a dobrim dijelom i danas, na instalacije za toplotnu energiju koju isporučuje DOO “Grijanje“ iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici, priključeno oko 470 stambenih i poslovnih objekata. Toplotnom energijom iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici, nezvanično, zagrijeva se više od 25.000 m2 površine stambenih i poslovnih prostora. Toplotnom energijom iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici pored velikog broja građana i privrednih subjekata, koji nemaju alternativu za zagrijavanje prostora, snadbjevaju se i institucije koje su od vitalnog značaja za funkcionisanje društvenog sistema, kao što su Osnovni sud, Osnovno državno tužilaštvo, Područni organ za prekršaje, Agencija za nacionalnu bezbjednost, Turistička organizacija Pljevlja, Centar za kulturu, JP “Vodovod“, zgrada DPO, Agencija za stambeno poslovni fond, zgrada Opštine Pljevlja i Skupštine opštine Pljevlja, kao i veliki broj društveno političkih, nevladinih i privrednih subjekata. Stambene i poslovne zgrade koje su priključene na toplovodni sistem, projektovane su isključivo za daljinsko grijanje te odžaci na istim nisu predviđeni. Većina pomenutih zgrada starija je od 30 godina sa dotrajalom unutrašnjom elektroinstalacijom, koja nije u mogućnosti da podnese opterećenja koja bi nastala masovnim zagrijevanjem prostora električnom energijom, koja je ujedno višestruko skuplji vid zagrijevanja, od grijanja koje isporučuje preduzeće „Grijanje“.

Od početka svog postojanja, kao postrojenje na čvrsto gorivo, sa 12 kotlovskih jedinica, Kotlarnica je kontinuirano pune 4 decenije pružala usluge toplotne energije, građanima i privredi. U toku svoje istorije, nekoliko puta je rekonstruisana, unaprijeđena i prilagođavana standardima, ali nikada nije prestala sa radom. Poslednja rekonstrukcija izvršena je u avgustu mjesecu 2008. godine, kada su stari dotrajali liveni kotlovi demontirani i zamjenjeni novim, toplotnog kapaciteta 6 MW, sa posebno postavljenim uređajima za loženje, ventilatorima svježeg vazduha, multiciklonom, ventilatorom dimnih gasova, itd. Prije rekonstrukcije, kotlarnica je za grejnu sezonu trošila oko 3.500 tona uglja, a nakon rekonstrukcije oko 1.800 tona, što je pokazatelj koji upućuje da je sagorijevanje uglja smanjeno dvostruko, a prisustvo pepela u vazduhu gotovo desetostruko, što su potvrdile i određene studije. Rekonstrukcijom ove kotlarnice ugašene su u susjedstvu tri kotlarnice i na taj način značajno smanjen štetni uticaj na okolinu.

Dakle, u momentu kada je kotlarnica tehnički dovedena u stanje koje je bolje nego što je ikada bilo, nadležni državni organ je 2011. godine donio rješenje o trajnoj zabrani rada.

Naime, Rješenjem Ministarstva ekonomije Crne Gore broj: 0505-3573/3 od 15.6.2011 godine, potvrđeno je prvostepeno rješenje Termoenergetske inspekcije Ministarstva ekonomije broj: 0505-3573/3 od 20.4.2011 godine, kojim je naređeno JP “Grijanje“ da trajno obustave dalju eksploataciju kotlovskih postrojenja instaliranih u kotlarnici lociranoj u ulici Skerlićevoj br. 31 u Pljevljima, te da navedena naredba stupa na snagu 30.04.2011. godine u 24 časa.

Rješenju o trajnoj obustavi rada Kotlarnice u Skerlićevoj, nisu prethodile mjere u pogledu rokova za otklanjanje nedostataka, uslova, tehničkih rješenja, a naročito se nije vodilo računa o javnom interesu, građanima i privredi. Inspektor je donio odluku za objekat koji radi nekoliko decenija a još uvijek nema upotrebnu dozvolu, sa posledicama njihovog rada koje su neuporedivo štetnije i opasnije po građane Pljevalja od rada kotlarnice ne može dalje da radi.

Nakon donošenja pomenutog rješenja o trajnoj zabrani rada kotlarnice Opština Pljevlja, Skupština opštine Pljevlja i preduzeće “Grijanje“ Pljevlja preduzeli su niz mjera u skladu sa svojim mogućnostima, kako bi udovoljili zahtjevima stanara zgrade u kojoj je smještena sporna Kotlarnica i po čijem zahtjevu je donijeto rješenje o zabrani rada Kotlarnice. Istovremeno se i tadašnji predsjednik SO Pljevlja, obratio za pomoć u rješavanju problema tadašnjem premijeru Igoru Lukšiću. Takođe, tadašnji predsjednik Opštine Pljevlja je zaključio sporazum sa stanarima, da se o trošku opštine Pljevlja izvrši sanacija zgrade, postavljanjem novog krovnog pokrivača, termo fasade, eloksirane bravarije, uz vremensko oslobađanje plaćanja naknade na ime usluga grijanja. Dogovoreno je da Kotlarnica do naredne grejne sezone bude dodatno izolovana od buke i prašine, a preduzeće je organizovalo način kontinuiranog odvoza pepela i ostalog otpada.

U saradnji sa nadležnim državnim organima donijeta je odluka o odlaganju izvršenja rješenja o trajnoj obustavi dalje eksploatacije kotlovskih postrojenja za daljinsko grijanje lociranih u ulici Skerlićevoj br. 31. u Pljevljima, do prelaska na druge izvore snadbjevanja toplotnom energijom kroz realizaciju projekta toplifikacije grada čija se prva faza realizacije očekuje u naredne dvije godine (do početka 2014.godine).

Opštinsko rukovodstvo u Pljevljima je 2016. godine pokrenulo planove izgradnje Mini toplane na Radosavcu koja bi zamjenila toplanu u Skerlićevoj ulici, koja bi stavljanjem u funkciju nove toplane, prestala sa radom. Po izjavama vrha opštinske vlasti u Pljevljima toplana na Radosavcu je trebala početi sa radom u 2018. godini. Znajući da je ostalo svega nekoliko mjeseci do 2020. godine, a da za Toplanu na Radosavcu nije još dobijena ni građevinska dozvola jasno je da nije čudno što je pri kraju strpljenje i što je sve veće nezadovoljstvo stanara zgrade u Skerlićevoj u okviru koje se nalazi i kotlarnica. Mnogi od stanara ove zgrade su u međuvremenu umrli od najtežih bolesti.

Svi problemi koji su postojali 2011. godine i zbog kojih je doneseno rješenje o njenom zatvaranju su i dalje dobrim dijelom prisutni i sad. Kotlarnica posle rekonstrukcije 2008. godine radi na 3 kotla ukupne snage 6 MW koja ima mehanizovan sistem loženja i ručno izvlačenje pepela i šljake, pri čemu se odvoz vrši pomoću traktorske prikolice koja se dovozi direktno u kotlarnicu.

Upitno je i postojanje projektno-tehničke dokumentacije, plana zaštite od požara sa odgovarajućim sistemom protivpožarne zaštite, elaborata uticaja na životnu sredinu jer na dimnjaku ne postoji filtersko postrojenje, rješenje o imenovanju i izjavi nadzornog organa, postojanje upotrebne dozvole za kotlarnicu. Upitno je i da li je radni vijek neremontovanih kotlova istekao prije nekoliko godina kao i pitanje da li ovakvo postrojenje može imati dozvolu za rad po evropskim standardima kojih se Crna Gora mora pridržavati, da bi ispunila poglavlje 27, Zaštita životne sredine, za pristup države Evropskoj uniji.

Očigledno je da neisplaćivanje ličnih dohodaka radnicima i loši međuljudski odnosi u preduzeću nisu jedini problemi sa kojima se suočava opština Pljevlja kao osnivač preduzeća DOO „Grijanje“. Problemi su mnogo dublji i ozbiljniji, a problemi oko neizdavanje građevinske dozvole i kašnjenje u izgradnji nove toplane na Radosavcu dovode stanare zgrade u Skerlićevoj kao i sve građane Pljevalja na rub strpljenja zbog katastrofalne ekološke i zdravstvene situacije u gradu.