Upotreba sile na Cetinju bila srazmjerna

    3 godine pre 275 pregleda Izvor: rtcg.me

U toku je sjednica Odbora za bezbjednost i odbranu na kojoj se čelnici bezbjednosnog sektora iznjašnjavaju povodom postupanja u događajima na Cetinju 4. i 5. septembra. Sjednica će, kako je odlučeno, ostati otvorena za javnost.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović ocijenio je da nema potrebe praviti apokalipsu oko dešavanja na Cetinju, jer je krajnji rezultat bio povoljan po Crnoj Gori, iako je ostao gorak ukus.

„U budućnosti svi treba da damo maksimalan doprinos da se poveća stepen tolerancije u društvu“, rekao je Abazović.

„Komanda nije izašla iz zakonskih okvira“

Građani bi, kaže on, trebalo da znaju da su dešavanja 4. i 5. septembra mogla da izazovu sukobe širih razmjera koji bi se prelili na druge gradove: „Sačuvan je mir, ostao je negativan utisak jer se vjerski obred nije mogao sprovesti na miran i dostojanstven način“.

On kaže da se Crna Gora ne bi pomirila ni narednih 30 godina da se nekome na Cetinju nešto desilo.

„Bilo je tenzija, bilo je intervencije, ali možemo sa tog aspekta da budemo zadovoljni“, rekao je Abazović, napominjući da komanda tokom dešavanja nije izašla iz zakonskih okvira.

Situacija se, kaže, normalizovala tokom nedjelje popodne, a najvažnije je da nije bilo prelivanja nereda na ostale gradove. Pripadnicima Uprave policije i ANB-a čestitao je što je sve izvedeno na profesionalan način.

„Apelujem na sve da se ne podgrijava atmosfera podjela u Crnoj Gori, ovo je zemlja svih nas i svako njeno urušavanje ide svima nama na štetu“, poručio je Abazović.

Sekulović: Dešavanja na Cetinju posljedica loše političke klime

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović rekao je da je ovo, otkad je na čelu MUP-a, bila najrizičnija operacija koja se sa uspjehom završila.

„Ponašanje policije generalno gledano bilo je proporcionalno, a upotreba sile srazmjerna. Svaki pojedinačni slučaj biće ispitan za sebe“, rekao je Sekulović.

Smatra da su događanja na Cetinju posljedica loše političke klime i nedostatka političkog dijaloga, te sukoba na više frontova koji može da dovede do gubitka ljudskih života.

Navodeći kako mu je savjest mirna, Sekulović kaže da Crna Gora teško može dalje ovako podijeljena: „Uopšte mi nije stalo hoću li ostati na ovoj funkciji, ali sam zabrinut za sudbinu Crne Gore“.

Nada se, kaže, da će nas sve opametiti cetinjska epizoda, jer ćemo u suprotnom uništiti budućnost našeg potomstva.

Medijski pritisci i nesigurnost građana

Ministarka odbrane Olivera Injac saglasna je da su medijski pritisci doveli do toga da građani Crne Gore, ili dio njih, osjete intenzivnu dozu nesigurnosti.

„Vjerujem da nam je svima jasno da smo u paradoksalnoj situaciji. Nas ovdje danas saslušavaju neki bivši ministri koji zaboravljaju svoja činjenja iz vremena kad su bili ministri i šalju poruke duplih standarda“, smatra Injac.

Kaže da se pokušajima dezinformisanja javnosti teži stvaranju veoma kompleksne i nerealne slike stvarnosti.

Injac kaže da je na Cetinju korišćen vojni, a ne NATO helikopter koji su, kako je rekla, platili građani Crne Gore.

Direktor Uprava policije Zoran Brđanin tvrdi da je policija, dok je on na njenom čelu, van politike: „Tako će i biti. I meni je žao što se mi ne sastajemo da pričamo o drugim stvarima, koje su naš prioritet, a to je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije“.

Bešović: Piloti odustali u zadnjem momentu

Direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a Miodrag Bešović rekao je da raspolažu sa nekoliko vazduhoplova, te da nijesu na visini zadatka kad je riječ o opremljenosti.

„Sama tema današnjeg sastanka je sigurno upotreba helikoptera ili moguća upotreba tog dana (5. septembar). Helikopter koji je u funkciji je višenamjenski i koristi se za spasavanje, prevoz štićenih ličnosti, kontrolu saobraćaja iz vazduha“, rekao je Bešović.

Pojasnio je da je tog dana dobio naređenje da se helikopter stavi na upotrebu Upravi policije: „Postupio sam po naređenju, i uputio poziv koordinatorima Avio-helikopterske jedinice koji je trebalo da se stavi na raspolaganju Upravi policije za dešavanja na Cetinju“.

Naglasio je da piloti nemaju policijska ovlašćenja, te da su samo dužni da postupaju po naređenjima: „Tog dana se to nije desilo, odustali su u zadnjem momentu, iako su me uvjeravali da će izvršiti zadatak. I ja sam pokrenuo disciplinski postupak za povredu službene dužnosti“.

Kontrolno saslušanje inicirao je predsjednik Odbora Milan Knežević.

Ta inicijativa usvojena je jednoglasno na sjednici tog tijela 15. septembra.