Uprkos milionskom profitu, radnicima stagniraju plate

    4 godine pre 804 pregleda Izvor: dan.co.me

Danas se obilježava Dan rudara. Vlasnici tri rudnika koja posluju u Crnoj Gori imaju razloga za slavlje, jer posluju pozitivno godinama unazad, dok radnici navode da nemaju mnogo razloga da slave današnji datum, jer im zarade stagniraju godinama.

Tri rudnika Rudnici boksita, odnosno Uniprom metali, Rudnik uglja i Rudnik Šuplja stijena, zapošljavaju, prema podacima iz finansijskih iskaza dostavljenih Poreskoj upravi, oko 850 radnika, dok je nekad samo Rudnik boksita zapošljavao 1.200 radnika.

Rudarstvo je jedna od rijetkih djelatnosti koja je odoljela krizi izazvanoj pandemijom virusa korona. Ipak, Rudnik mrkog uglja u Beranama nije. Taj rudnik je u aprilu prekinuo proizvodnju, a jedini je poslednje dvije godine poslovao negativno.

Jedini rudnik koji je u državnom vlasništvu je Rudnik uglja. On je lani imao 9,55 miliona dobiti, a zapošljavao je 670 radnika. Za bruto zarade prošle godine su izdvojili 14,14 miliona, što je u prosjeku 1.758 eura bruto ili malo ispod 800 eura neto plate. Uniprom metali su zapošljavali 33 radnika, za čije su plate dali 698 hiljada, što je u prosjeku 1.762 eura bruto. U Rudniku Šuplja stijena, kojim gazduje Gradir Montenegro, radi 150 radnika, za čije plate je lani izdvojeno 2,78 miliona. U prosjeku bruto plate u Šupljoj stijeni su 1.544 eura.

Predstavnici sindikalnih organizacija Rudnika uglja i Rudnika olova i cinka Šuplja stijena ne kriju da ima dosta problema koje treba rješavati kada su u pitanju radnička prava i položaj, ali vjeruju da zaposleni u pomenutim kompanijama nijesu najugroženiji među radnicima u Crnoj Gori. Vjeruju da će se u narednom periodu raditi na poboljšanju položaja rudara, jer rade najteže moguće poslove.

Zaposleni u našem rudniku u poređenju sa mnogim zaposlenim radnicima u drugim kompanijama nijesu u teškoj poziciji, ali to ne znači da mnoge stvari ne treba popravljati. Vjerujem da će se u tom pravcu u narednom periodu raditi kazao je predsjednik sindikalne organizacije u Rudniku Šuplja stijena Sreten Ristanović uz čestitku svim rudarima povodom njihovog praznika.

Ristanović je pojasnio da organizovanog slavlja povodom Dana rudara u ovom rudniku neće biti, ali da su i sindikat i poslovodstvo obezbjedili novčane nagrade za zaposlene.

Svim našim članovima obezbijedili smo po 50 eura za praznik, a poslovodstvo je obezbijedilo po 200 eura, kazao je Ristanović.

Predsjednik sindikalne organizacije u Rudniku uglja Miloš Obrenić stavlja akcenat na visinu zarada, kazavši da su zarade u ranijim godinama, kada je bilo više zaposlenih i kada je proizvodnja bila manja, bile veće. Za predsjednika organizacije Unije slobodnih sindikata Miladina Sekulića, pored visine zarada, sporna je i zaštita rudara na poslu. On kaže da prosjek zarada u iznosu od 725 eura mora biti veći.

Zarade u Rudniku uglja nijesu niske u toj mjeri da se od istih ne može živjeti. One nisu na minimumu ili ispod minimuma, ali ih treba zbog težine posla povećati kaže Sekulić i dodaje da je slična situacija i sa zaštitom na radu.

Zaštita na poslu se mora unapređivati, jer rudari rade na teškim poslovima i to niko ne može negirati, kaže Sekulić i poručuje da rudari u narednom periodu moraju u boljem raspoloženju dočekivati praznik.

„Dan je u vezi sa stanjem u rudarskom sektoru prilikom pisanja teksta kontaktirao i Rudnik uglja, ali nam nisu odgovorili na upite.