apa Lav XIV, prvi američki papa, obećao je danas tokom inauguracione mise na Trgu Svetog Petra da će raditi na jedinstvu, kako bi Katolička crkva postala simbol mira u svijetu. Papa je zvanično ustoličen na misi tokom koje je dobio dva uobičajena simbola – vunenu traku – šal postavljenu preko njegovih ramena, i ribarski prsten – stari simbol Isusa Hrista.
Nakon toga papa je prošao papamobilom kroz trg gdje se okupilo oko 150.000 hodočasnika koji su ga pozdravljali.
Papa Lav je na misi rekao da želi da bude sluga vjernicima kroz dvije dimenzije papstva, ljubavi i jedinstva, kako bi crkva bila sila mira u svijetu.
– Želio bih da crkva bude ujedinjena kako bi bila temelj za pomireni svijet – rekao je on.
„Još uvijek vidimo previše nesloge, previše rana izazvanih mržnjom, nasiljem, predrasudama, strahom od razlika i ekonomskom paradigmom koja eksploatiše resurse Zemlje i marginalizuje najsiromašnije.“
– Izgradimo crkvu zasnovanu na Božjoj ljubavi i jedinstvu, misionarsku crkvu koja pruža svoje ruke svijetu – rekao je papa Lav.
Na kraju mise on je izrazio nadu da će pregovori dovesti do „pravednog i trajnog mira“ u Ukrajini i uputio molitve za narod Gaze — djecu, porodice i starce čiji je život „sveden na gladovanje“.
Potpredsjednik SAD Džej Di Vens, katolički preobraćenik i jedan od posljednjih stranih zvaničnika koji je vidio papu Franja prije njegove smrti, predvodio je američku delegaciju na ovom skupu. Strogi diplomatski protokol diktirao je raspored sjedjenja na inauguracionoj misi, pri čemu su i SAD i Peru dobili mjesta u prvom redu, zahvaljujući papinom dvojnom državljanstvu. Predsjednica Perua Dina Boluarte bila je jedna od desetak šefova država koji su prisustvovali ustoličenju, kao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Rusiju je predstavljala ministarka kulture Olga Ljubimova. Premijer Crne Gore Milojko Spajić prisustvovao je, kao i premijer Srbije, Đuro Macut.
Related